הרים - אתר האופניים הגדול בישראל

כתבות > מדור טור אישי
עד כמה החום משפיע על הרכיבה שלך?

   לא רוכב/ת ביולי אוגוסט!
   רוכב/ת בשעות הערב המאוחרות
   רק עם זריחת החמה
   החום לא עוצר אותי
 
 

זה מה שקורה כשרוכבים סינגלים
מאת:  יפתח הריס לאתר של יפתח הריס
15/9/2006, 15:33

                

   

 הנפילה הראשונה שלי 


זה כבר מספר חודשים מאז שהצטרפתי לעדת המשוגעים המשכימים קום בימי שבת בשש בבוקר ושמים פעמיהם אל גבעות יער בן-שמן להתגלגל ולקפץ במורדות הסינגלים המאתגרים, חבורה של שלושה רוכבים מתחילים שאחרי סיום הלימודים באוניברסיטה ואחרי הבנה עמוקה שעבודה בהיי-טק זה לא הכל בחיים החליטו להידבק באופן יזום בחיידק רכיבת השטח הידוע בשם XC/ALL MOUNTAIN , (לאלו שצריכם תרגום XC=CROSS COUNTRY , לי לקח חודש להבין...).
כל התחלה מלווה בהתרגשות מיוחדת, מרכישת האופניים דרך הקסדה והכפפות ושאר האביזרים, הסינגל הראשון, הטיול הכי ארוך, הירידה/העליה הכי קשה ובסוף מתבקשת מן הסתם >>> "הנפילה הראשונה" ב-"ה" הידיעה, כי תמיד יהיו החלקות קטנות, או נפילות כאלו שהצלחת לצאת מהן בשריטות וחבלות מעטות, אבל בסופו של דבר היא תמיד תגיע כשאתה לא מוכן, מאיימת כמו צל כבד בכל נסיעה, בדרכך הביתה ברכב תאמר תודה שלא זכית לביקור ממנה, אבל הסטטיסטיקה אומרת שלרוכב שטח המעיז לרכב לו במורדות ההרים תזדמן לו לפחות פעם אחת אלת המזל הרע שתדאג להפגישו עם אמא אדמה וכל מה שנותר לרוכב האומלל לקוות הם שני דברים:

שאכן השקיע מספיק באביזרי מיגון כך שדווקא אותם מגיני מרפקים/ברכיים/זרועות וכו` הם שיחטפו את הזבנג הראשון ולמזלו יצא בחבלות ושריטות יבשות בלבד.
שיהיה לו מזל ולא יתלפף על עץ יתום או יתרסק על סלע משונן ותמים ששוכב לו בשמש כבר אלף שנים בלי שאף אחד יפריע את מנוחתו.


יש לציין שבשבועות שלפני התאונה קדמו לנסיעות מספר שיטוטים ברחבי הפורום וקראתי מאמרים שונים על שיטות וטכניקות רכיבת שטח בדגש על בלימות בירידה, עלי לציין שהדעות חלוקות וניתן לקרוא מספיק המלצות לכאן ולשם אבל בסופו של דבר השפיע עלי הכי הרבה ידיד שלי שרוכב כבר מספר שנים אשר ספג לא מעט התרסקויות בעצמו ואני מצטט את עצתו "בירידה, תשתמש בעיקר בקדמי ותפמפם באחורי, גוף אחורה ויהיה בסדר..." הכל טוב חוץ מהסוף, שמשום מה משאיר את כל המשוואה הזו ללא פתרון, ותכף תבינו למה.

באותה שבת מדוברת יצאנו לנו שלושת הרוכבים למסלול סינגלים ממצפה מודיעין לכוון תל חדיד, מסלול מוכר שביצענו כבר כמה פעמים, בכוונה בחרנו נתיב מוכר על מנת לא לסבך ובעיקר לחזור לכושר אחרי שבועיים של הפוגה. מישהו זרק לאויר שהנה שוב אנחנו רוכבים בלי מגינים ומתי שהוא נחטוף על זה, כמובן שגיחכנו לעצמנו ויצאנו לרכיבה. כבר בהתחלה אחד החברים האמיצים התעכב מאחור והסתבר שעבר החלקה על התחת בנסותו לקפוץ מדרגה שעד היום ויתרנו על נסיון לכבושה, משועשעים מנסיונו המשכנו בדרכנו, למכירים את הסינגל, עברנו את עמוד החשמל הגדול שעל הגבעה ופנינו לירידה לואדי, מולנו עברה עוד קבוצה של משכימי קום ובזהירות נתנו לחברים העולים לחלוף על פנינו. לא עברו 10 מטרים ושמעתי מאחור רעש התרסקות, עצרתי ומאחוריי ראיתי את השני שרוע על הקרקע ואופניו זרוקים בצד הסינגל. הבחור ביצע סלטה לפנים לאחר שהגלגל הקדמי נעצר לו בסלע בולט וחביב, שוב ישבן לא במצב נכון (ישבן אחורה !!! ) ומשם הדרך לקרקע קצרה ביותר.

שפשופים קלים ושריטות, מכה בגב (מזל שיש תיק מים חדש) והופ בחזרה לדווש, אני ראשון והשאר אחריי, לפני היתה ירידה מתונה ואחריה סיבוב חד ומדרגת סלע בהמשך בצלו של קקטוס ענק ומאיים, בעודי מרוכז בקקטוס הקרב ובא מצאתי את עצמי מתעופף מעל לכידון, זרועותיי פשוטות לפנים ועוד שניה פגישה עם הקרקע, מכה איומה בכפות הידיים (מזל שיש כפפות) וזעזוע נורא משורש כף היד אל המרפק שנגמר בכתף, כאילו מישהו השחיל שיפוד מלובן מכף היד ועד לכתף.

את שאר ההתרסקות כבר לא הרגשתי, מצאתי את עצמי שוכב על הגב, מנסה להבין מה קרה לי, מספר שתיים הגיע מיד וניסה להרים אותי, כמובן שהוא זכה לקבל ממני צעקה עצבנית שלא יעיז לגעת בי, זרוע שמאל כולה עד הכתף כאבה בטירוף והיה דיי ברור שמשהו רציני קרה.

מיד אני עושה בראש הערכת נזקים, אם פרקתי את הכתף אז מצבי רע מאוד, אבי פרק את הכתף בנפילה מאופנוע ועד היום הוא סובל מכאבים בחילופי עונות, מה גם שנאסר עליו להפעיל כח על הכתף באזהרה שהיא עלולה להיפרק בשנית ביתר קלות, מה שזה אומר – הסוף לטיולי אופניים. במקרה הפחות גרוע יש לי נקע במרפק ואז זה עניין של כמה ימים ואני חוזר לעצמי. משום מה המחשבה על שבירת עצם לא עלתה במוחי, כי הרי לשבור עצם זה כואב מאוד ולי לא כואב כל כך חזק.

איכשהוא התרוממתי והתיישבתי על סלע קרוב, מחזיק את היד קרוב לגוף ומתחיל להרגיש את הנפיחות והכאבים מתגברים, שתיתי קצת מים עד שהגיע קבוצה של רוכבים, הראשון בהם שנשמע אחד שמבין עניין ייעץ לנסוע מיד לחדר מיון ולא לנסות לרכב שוב (מה באמת ? מי בכלל חשב על לרכב שוב עם יד אחת), לקחתי את האופניים ביד אחת ולאט לאט צעדתי לשביל הלבן הקרוב, כל הדרך ניסיתי לשכנע את החברים שימשיכו בטיול ואני כבר הסתדר, יאמר לזכותם שהם לא ויתרו וליוו אותי עד הרכב. . אחרי חצי שעה הליכה בהחלט מבאסת כשכל הדרך אני רק חושב על מה יהיה איתי ואיזו נפילה טיפשית זו היתה הגענו לחניה, בעזרת החברים העמסנו את האופניים לרכב ויצאתי לכוון בית החולים אסף הרופא.

אם לא עשיתי זאת עד עכשיו , עכשיו הגיע הזמן לעשות את שיחת הטלפון הכי קשה, להתקשר לאשה ולבשר את הבשורות הרעות, כמובן העובדה שאני נוהג בעצמי קצת הרגיע אותה אבל יכולתי לשמוע דאגה בקולה. במיון כמו במיון עברתי מחדר לחדר, מרופא לרופא, צילומי רנטגן בלי סוף בתנוחות שאיימו עלי להתעלף מכאבים, ובסופו של דבר הודיעו לי שזכיתי בשבר במרפק. כמובן שהדבר הראשון ששאלתי הוא בכמה זמן השבר מתאחה, והשאלה השניה מתי אוכל לרכב שוב על אופניים. שתי התשובות היו מאוד לא צפויות: זמן האיחוי הוא בערך 6 שבועות, אך צפוי שעד סוף חיי אסבול מרגישות יתר ואף כאבים בשל שינויי חום/קור. התשובה השניה היתה יותר מקורית ומפתיע, הרופא המליץ לי על פסיכיאטר טוב שהוא מכיר, לך תבין את האורטופדים האלו, אפשר לחשוב שאף אחד מם לא עושה ספורט שיש בו סיכון לנפילה ושבירת עצמות.

אחרי כמה שעות ומכתב שחרור כבר הייתי בדרכי לכוון הבית, בלי גבס (להפתעתי הרופא אמר שלא צריך) אבל עם משולש לתמוך את היד שלא תזוז.

לא צריך לספר לכם איך זה לתפקד בלי יד שמאל (מזל שאני ימני), לקחתי שבוע חופש מחלה מהעבודה, בבית אני לא יכול לעשות כמעט כלום, ופעולה פשוטה כמו ללבוש מכנסיים או לקשור שרוכים בנעליים הופכת להיות משימה מסובכת עד כמעט בלתי אפשרית, מזלי שיצא לי להנות מהלוקסוס הזה של להיות מטופל בביתי רק 6 שבועות.

בנוסף לכל הנזק יום כיף לרגל יום נישואין שתוכנן להשבוע נדחה, ונאלצנו לאחל אחד לשני יום נישואין שמח בצל היותי מוגבל תנועה זמני (איזה כיף שאפשר להאשים את הבעל במשהו).

שלושה ימים לאחר המקרה אני יכול לעשות סיכום ביניים:

אף פעם אל תקשיב/י לעצות מסוג של "יהיה בסדר".
כשאת/ה עושה סינגל, קח/י בחשבון שאת/ה עלול/ה לחזור לחניון ברגל ולא בגלל תקלה באופניים.
קח/י איתך תחבושת או משולש לכל מקרה של פציעה/נפילה.
אל תתקמצן/י על רכישת מגיני ברכיים/מרפקים וכל מה שאפשר על מנת להגן על העצמות, אי אפשר לקנות אותן במכולת.
רכיבת שבילים לבנים זה לא דבר משעמם כמו שאומרים.


מקווה שאוכל לבשר כאן בקרוב על חזרתי לרכיבה על האופניים.אז שיהיה לכולנו בזהירות, ודיר באלאק !!!


 
 רצועת אופניים בתכנון עירוני...
רצועת אופניים בתכנון עירוני משרד התחבורה מתלבט: היכן למקם את רוכבי האופניים, בכביש או במדרכה...? להמשך
 גלגלים עם הרבה אהבה...
גלגלים עם הרבה אהבה בימים אלו הסתיים מסע האופניים השנתי ''גלגלי האהבה'' למען בית חולים ''אלין''. 324 רוכבים מכל קצוות העולם פתחו את ליבם, גייסו תרומות ורכבו מרמת הגולן עד לירושלים. הכול למען בית החולים המיוחד הזה והילדים שכל כך ז להמשך


לכתיבת כתבה במדור זה...
לרשימת הכתבות של יפתח הריס...
 לתצוגת פורום
הנפילה הראשונה שלי
אימייל יישלח באופן אוטומטי למחבר
 15/4/2007 :01:15 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  שקד עם תוכן  אחי זה נשמע לי כמו אוייויוי לא שאני מזלזל או משו
 25/12/2006 :12:46 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  מתן בן שימול עם תוכן  איזה באסה
 22/12/2006 :23:27 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  Jonza K עם תוכן  תחת אחורה ויהיה בסדר
 18/9/2006 :17:55 משתמש אנונימי  אור שריקי עם תוכן  זה מאוד נפוץ בגלל...
 18/9/2006 :18:52 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  eran mayer עם תוכן  הנפילה הראשונה....
 20/9/2006 :22:43 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  eran mayer עם תוכן  זו לא הייתה נפילה....!
 17/9/2006 :15:39 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  eyal massasa עם תוכן  כתבה
 17/9/2006 :00:01 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  maor nachum עם תוכן  מכיר מקרוב..
 16/9/2006 :19:37 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  דרור פסי עם תוכן  זהירות
 16/9/2006 :18:40 משתמש אנונימי  גבע עם תוכן  יצאת בזול..
 16/9/2006 :14:06 משתמש אנונימי  אילון עם תוכן  רק בריאות...
 16/9/2006 :05:28 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  רונן ברקוביץ עם תוכן  משתתף בצערך - חוויה דומה
 15/9/2006 :19:37 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  עדי - עם תוכן  החלמה מהירה


[ ]
לפרסום זה יש: 13 הודעות

לדרוג הכתבה יש לבחור בין הר אחד לחמישה הרים
פצצה 5 4 3 2 1 חלש 
מספר מדרגים: 25    דרוג כללי: 3.68

––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש
אומניבייס בע"מ 2001 - 2019