הרים - אתר האופניים הגדול בישראל

כתבות > מדור מאונטיין ביק אקשן ישראל
עד כמה החום משפיע על הרכיבה שלך?

   לא רוכב/ת ביולי אוגוסט!
   רוכב/ת בשעות הערב המאוחרות
   רק עם זריחת החמה
   החום לא עוצר אותי
 
 

משחררים את הרצועה
קרדיט: מגזין MBAction ישראל
הועלה על-ידי: 
דרור סופר לאתר של דרור סופר
7/4/2007, 17:36

                

   

המהדורה הישראלית של מגזין MBAction היוקרתי.
לחצו כאן להזמנת מנוי.
יש לנו כלבת רוטווילר ששוקלת 68 קילו, נטאשה שמה. בימי שני מצטרפת נטאשה לאימון הקבוע. אחרי הרמת משקולות וריצת 1600 מטר, אנחנו הולכים איתה לאורך מסלול הריצה. בכל הנוגע לריצה, נטאשה לא סובלת מעודף מוטיבציה, ומעדיפה להלך בכבדות כמו טרקטור. לפחות עד שמשהו מגרה אותה. כשהיא מזהה קרוב משפחה במרחק, נטאשה משתלחת כמו כלב ציד ששוקל 31 קילו. במצב כזה, כדאי שתישאר גבר מספיק כדי להחזיק חזק.  

בלתי ניתנים לעצירה
האנקדוטה הזאת היא הדרך הטובה ביותר לתאר את ה-Santa Cruz Nomad. אלה הם אופניים בעלי 6.5 אינץ' מהלך, שהשיגו שרשרת מרשימה של נצחונות דאונהיל. כן, נצחונות דאונהיל (למרות שהם נמכרים כאופני שבילים). בנוסף, הם גם שוקלים רק 14.9 ק"ג. נכון, זה כבד בשביל אופני שבילים. אולם האופניים    מסוגלים לטפס עליות תלולות להחריד, בדיוק כמו נטאשה. כשהשטח זורם כדאי שתחזיק היטב, היות וה-Nomad מראים אבק לאופני קרוס-קאנטרי בלי שום בעיה. אם גם תפגוש בדרך אופני דאונהיל, הם יצטרכו להיות אופני דאונהיל טובים מהממוצע כדי להתמודד בירידות מול ה-Nomad

הוראות שימוש
בדיוק כמו שיש טריקים מסוימים להתמודד עם רוטווילר במשקל 68 ק"ג, ישנם מספר דברים שבעלים של Nomad צריך לדעת מראש. אופני ה-All Mountain האלה צריכים רוכב מוכשר הרגיל לאופניים במשקל 13.5 ק"ג ומעלה. אמנם, מעטות העליות שהן אכזריות מספיק כדי לעצור את ה-Nomad, אבל בפועל, לא תרצה להתחרות מול אופני-שבילים בעלי 4-אינץ' מהלך ומשקל 12.5 ק"ג. אם אתה לא רגיל לרכוב על ½6 אינץ' של שיכוך, כנראה שתכוון את ה-Santa Cruz הרבה יותר נוקשה מכפי שצריך. גם זה בסדר, כי ה-Nomad עדיין יעבדו היטב. ברגע שתלמד לרכוב עם מהלך מתלה כה נדיב, תתחיל גם לרכך את השיכוך ובאמת ליהנות מהחוויה. 
אם אתה מצפה לרכוב על ה-Nomad בסינגלים של אופני שבילים, אתה צפוי להתאכזב קשות. האופניים מיועדים לקרוע את המסלול המאתגר ביותר שתוכל למצוא. כדאי שתתכונן לרכיבה של חצי שעה עד שתמצא סלעים גדולים מספיק לקפוץ מהם, או שאולי תמצא גאפ של 9 מטרים שתוכל לזנק מעליו. רק אז תגיע למגרש הביתי בו שולטים ה-Nomad

הסיבה האמיתית למתלה ה-VPP
מתלה ה- Virtual Pivol Point(נקודת ציר וירטואלית – VPP), פטנט של חברת Santa Cruz, מושפע מהכוחות הנוצרים בעת דיווש ועצירה פחות מאשר כל מתלה אחר שקיים בשוק. הוא בנוי לעבוד עמוק אל תוך המהלך הזמין ולבודד את הרוכב מהזעזועים באמצעות כרית רכה של בלימת זעזועים בשני צידי המהלך, החיובי והשלילי כאחד.

 
מחזירים פנימה מעט אופני-שבילים
הורדת משקל מאופני דאונהיל מתחילה בצינורות אלומיניום יפהפיים מסדרת 6000 בעלי עובי משתנה (Butted) שעוצבו בשיטת ההידרופורם (עיצוב באמצעות נוזל הידראולי). צינור הראש העבה מקבל מזלגות בעלי סטירר בעובי 1.5 אינץ'. זרוע מתלה המונושוק מקבלת גלגל אחורי בעל שחרור-מהיר סטנדרטי וצמיגים ברוחב של עד 2.7 אינץ'.
השלדה מתוכננת להתמודד עם מזלגות בעלי 5.5 אינץ' ועד 7.5 אינץ' מהלך. מזלגות בטווח המהלך הקצר יעניקו ל-Nomad יותר הרגשה של אופני שבילים, בעוד מזלגות ארוכי-מהלך יהיו נוחים יותר בדהירה על שטח קשה לרכיבה.
 
אופני המבחן שלנו צוידו בבולם RockShox Lyric, המותאם בצורה מושלמת לגיאומטריית השלדה.  Santa Cruz מוכרים את שלדת  ה-Nomad לבדה עם בולם Fox Float R. המחיר עומד על 1,799 דולר לשלדה עם צביעת powder coat ו-1,999 דולר לגירסה עם גימור אנודייז.
 
קובעים את סטנדרט ה-All Mountain
הנקודה החשובה ביותר שאנחנו יכולים לציין לגבי רכיבה על ה-Santa Cruz Nomad היא להישאר במרכז ולדווש. עם ½6 אינץ' מהלך, העברת משקל קלה על האוכף או תזוזה בפלג הגוף העליון הן כל מה שדרוש כדי להפעיל את השיכוך הנדיב. פשוט לדווש, לכוון את האופניים, ולהשתדל לא להסתובב בהתרגשות פרועה.
ככל ששומרים על דיווש רציף וזורם, יישאר החלק האחורי יציב יותר. אם משחררים קפיצה כמו באופני ארבעה אינץ', ה-Nomad פשוט יספגו אותה. תישארו במרכז ותעופו!
 
ה-Santa Cruz Nomad נמנים עם האופניים הטובים ביותר בסיבובים. נקודה. לא מתקבל על הדעת שלאופניים עם שיכוך מכוון דאונהיל יהיה היגוי כה מוצלח. ל-Nomad תחושת ביטחון מדהימה עם האחיזה בכידון. אין צורך להתפתל עם הכידון וכל הזמן לבצע תיקוני-יתר בהיגוי. בין אם מדוושים בעליות, זורמים בסינגלים צפופים או דוהרים במורד ההר, לעולם אין צורך לחשוב על לקיחת סיבובים. נדמה שה-Nomad הולכים אוטומטית בדיוק לאן שהרוכב מתכוון. מעבר לכך, האופניים עושים את כל זה בלי לדרוש מהרוכב להעביר את משקלו בהגזמה לאחד הגלגלים.
 
 
עוד כמה חיזוקים חיוביים
בחברת Santa Cruz יודעים כיצד להרכיב מפרט לאופניים. צמיגי ה-Kenda Nevegal 2.35 משלימים את חבילת ההיגוי. בין אם מדובר בצמיג הרחב או בגירסאות ה-02.1 ו-51.9 אינץ' הצרות יותר, ה-Nevegal מוציא מאופני-ההרים את המקסימום. תוספות שאינן כלולות במפרט אך עושות את ה-Nomad לכזה פינוק משובח: גריפים ננעלים של Lizard Skins, כידון Easton MonkeyBar, סטם Race Face Diabolus, אוכף Pure V NiCro עם מסילות סגסוגת עגולות תוצרת WTB ומוט אוכף Thomson Elite.
 
מספר החמצות
אפשר להבחין כי חברת Santa Cruz מגיעה מהחוף המערבי. המרווח בין הצמיג לבין צינור החיזוק של זרוע המתלה הדוק מדי. אם אתה רוכב בבוץ דביק, החלף לצמיגי Nevegal 2.10 ותמיד דווש לעבר האיזורים היבשים במסלול. לשלדה אין חיבורים למתלה-בקבוק. זה לא עניין רציני, אלא אם כן אתה רוכב בלילה. חברת Twofish מייצרת מתלה-בקבוק נקשר מוצלח ביותר.
 
מלמדים את הרוכב כמה טריקים
נראה כי התפקידים התהפכו, וה-Santa Cruz הם אלה שמלמדים את בעליהם טריק או שניים על אופני-הרים. אופניים בעלי ½6 אינץ' מהלך פשוט לא אמורים לכבוש עליות ולקחת סיבובים בצורה טובה כמו ה-Nomad. הם רק רוצים שתשחרר את הרצועה ותאפשר להם לרוץ חופשי. שימו לב, רוכבי השבילים - נא לחפש במקום אחר. אלה מכם שמיועדים לרכוב על "אופניים גדולים", כדאי שתתייצבו בתור בצד ימין.

מפרט טכני:
מחיר: 4,427 דולר
ארץ ייצור: ארה"ב
משקל: 14.9 ק"ג
שלדה שבחנו: 17 אינץ' (מדיום)
גובה ציר מרכזי: 14.2 אינץ'
אורך תומכות שרשרת: 17.5 אינץ'
אורך צינור עליון: 23 אינץ'
זווית ראש: 67 מעלות
זווית צינור כיסא: 70 מעלות
מרווח עמידה (Standover): 33 אינץ'
בסיס גלגלים: 44.1 אינץ'
מהלך קדמי: 6.3 אינץ'
מהלך אחורי: 6.5 אינץ'
חומר שלדה: אלומיניום
בולם קדמי: RockShox Lyric Solo Air
בולם אחורי: Fox DHX 5.0 אוויר
חישוקים: Mavic 321 Disc
צמיגים: Kenda Nevegal DTC (2.35”)
נאבות: DT Swiss 340
מעצורים:Avid Juicy 7 (רוטור 7 אינץ')
ידיות מעצורים: Avid Juicy 7
קראנק: Truvativ Stylo
שיפטרים: SRAM X-9 Trigger
מעביר קדמי: Shimano XT
מעביר אחורי:SRAM X-9
גלגלי שיניים: Truvativ (44/32/22)
קסטה: SRAM PG980 9-speed (11-34)
פדלים: Shimano M520 (לא כלולים)


קרדיט: מגזין MBAction ישראל
 
 המרדף אחרי כל גרם...
המרדף אחרי כל גרם ''יבבן משקל'' - לא שם של חיה להמשך
 הדבר הכי טוב אחרי שיכוך מלא...
הדבר הכי טוב אחרי שיכוך מלא אופניים כתרבות (או: הילוך יחיד למתקדמים) להמשך


לכתיבת כתבה במדור זה...
לרשימת הכתבות של דרור סופר...
 לתצוגת פורום
Santa Cruz Nomad
אימייל יישלח באופן אוטומטי למחבר
 27/9/2009 :00:22 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  ירון לויתן עם תוכן  סנטה קרוז בלייר lt2


[ ]
לפרסום זה יש: 1 הודעות

לדרוג הכתבה יש לבחור בין הר אחד לחמישה הרים
פצצה 5 4 3 2 1 חלש 
מספר מדרגים: 100    דרוג כללי: 3.21

––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש
אומניבייס בע"מ 2001 - 2020