הרים - אתר האופניים הגדול בישראל


טקסט הודעת פורום

4/19/2009 3:50:00 PM חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  ערן מנשה עם תוכן  גלגל שקיבל מכה
נושא: גלגל שקיבל מכה תאריך: 4/19/2009 3:50:00 PM
מחבר/ת: ערן מנשה

ראשית צריך לבדוק אם זה רק שמיניות או שנוצר גם פלאט או דנט בחישוק.
זאת ניתן לראות בדר"כ רק אם מפרקים את הצמיג מהחישוק.

במידה וזה רק שמיניות אז ברוב המקרים ניתן ע"י איזון הגלגל לתקן לפי המאמר "מבוא ליישורי גלגלים" - http://www.harim.co.il/Article.asp?ID=216

במידה וה"שמינית" היא מקומית - כלומר החישוק ממש התעקם באיזור קטן אז ניתן לתקן ע"י שחרור של מספר חישורים באותו איזור של העיקום (כ-5 סיבובים של הפיטמה), הנחת הגלגל על שני לוגים של עץ, הנחת קורת עץ שטוחה על איזור העיקום, כשהוא פונה כלפי מעלה, ודפיקה על קורת העץ עם פטיש ליישור העיקום (השימוש בעץ נועד לרכך את המכות ע"מ לא להזיק לחישוק).
ראיתי כבר מקרה של שמינית מקומית שניסו לתקנה ע"י מתיחת החישורים, ובאותו איזור החישורים נמתחו חזק מדיי וגרמו לקריסה של הגלגל לאחר מכן בשימוש.

במידה והחישוק קיבל מכה חזקה (מקפיצה גבוהה או נפילה) יכול להיות שבאיזור המכה החישוק התקפל קלות פנימה (פלאט). במידה וזה המצב אז לעיתים ניתן לתקן, שוב ע"י שחרור של מספר חישורים באיזור העיקום (כ-5 סיבובים של כל פיטמה באיזור המדובר) הנחת הגלגל על שני לוגים מעץ כשהגלגל עומד, סיבי העץ של הלוגים בכיוון הגלגל והפלאט מופנה כלפי מטה (הפלאט בין שני לוגי העץ). כעת דופקים על הפלאט בעזרת פטיש גומי עד ליישורו (יכול לקחת זמן ויש לשים לב שלא דופקים יותר מדיי כדי לא לגרום לבליטה...) כל מספר דפיקות עם פטיש הגומי לבדוק כמה עוד נשאר ליישר.

יכול להיות ששפתי החישוק התרחבו החוצה או התכווצו פנימה יחסית לשאר החישוק (דנט) ואז ניתן לתקן או ע"י דפיקות עם פטיש גומי בכיוון הנגדי של העיקום או ע"י פלייר פטנט לאחר שעטפנו את הנקודה בגומי (לדוגמא פנימית ישנה) - יש לבצע בעדינות המירבית כדי לא לסדוק את החישוק.

כל האמור לעיל בהנחה והחישוק לא נשבר או נסדק (במקרה כזה חייבים להחליפו ולא ניתן לתקן), שים לב שגם תיקון יכול להתבצע לעיתים בצורה לא נכונה ולגרום נזק לחישוק שיביא להחלפתו...


חזרה לפורום