הרים - אתר האופניים הגדול בישראל


טקסט הודעת פורום

1/12/2010 7:59:00 AM חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  איתן הדרי עם תוכן  שדות פלשת - מסע בעקבות לוחמים
נושא: שדות פלשת - מסע בעקבות לוחמים  תאריך: 1/12/2010 7:59:00 AM
מחבר/ת: איתן הדרי

כמי שאהבת הארץ בוערת בעצמותיו, אני נוהג מידי פעם להוציא ולהוביל טיולים בעקבות לוחמים, מורשות קרב וכדומה. הפעם קבוצה קטנה של רוכים, יצאנו בעקבות ספרו של אורי אבנרי "שדות פלשת" המספר את סיפורה של חטיבת גבעתי במלחמת השחרור. מסע שהוא מלווה באנדרטאות וסיפורי גבורה של לוחמים, שחרפו נפשם והגנו על חלקה הדרומי של ארץ ישראל מפני הפולש המצרי. במהלך הטיול התוודענו לאתר מרשים שהקים אביו של אחד הנופלים באסון המסוקים. ולכן מבלי קשר למסע שתוכנן ביקרנו גם באתר זה.

חטיבת גבעתי
חטיבה מספר 5, שנקראה גם חטיבת "גבעתי", הוקמה בצה"ל כאחת משש החטיבות הראשונות בתקופה שקדמה למלחמת השחרור. החטיבה הוקמה על בסיס יחידות חי"ש שלחמו במרחב תל אביב והדרום, כוחות מח"ל וכן גדוד אצ"ל. מיד לאחר עצרת האו"ם בכ"ט בנובמבר, כאשר הותקף היישוב היהודי, הטיל המטה הארצי של ההגנה את משימת הקמתה של החטיבה על שמעון אבידן - שהיה מפקד ותיק בהגנה ובפלמ"ח. השם "גבעתי" היה שמו המחתרתי של שמעון אבידן בתקופה שקדמה לקום המדינה. במלחמת השחרור הגנה החטיבה על מרחב תל אביב ונטלה חלק בליווי שיירות לירושלים. במבצעים להבקעת הדרך לירושלים דוגמת מבצע נחשון. ערב ההפוגה השנייה כבשו לוחמי החטיבה את משלט עיבדיס והגנו עליו מהתקפות האויב. לאחר מכן כבשו את גבעה 105 ומנעו את ניתוקה של נגבה, שעמדה בגבורה מול התקפות כבדות הן מן האוויר והן מהיבשה. פעולה זו נעשתה על ידי יחידת הג´יפים של החטיבה אשר לה הוענק השם "שועלי שמשון".לאחר פלישת צבאות ערב הוטל על חטיבת גבעתי להלחם בחזית הדרמית מול הצבא המצרי. במבצע פלשת לחמה חטיבת גבעתי ביחד עם חטיבת הנגב, בימים 1 ביוני - 3 ביוני 1948, לבלימת הצבא המצרי בציר החוף. ב־29 במאי 1948, שבועיים לאחר פלישת צבאות ערב, החל חיל המשלוח המצרי לנוע ממג´דל צפונה. בטור היו יותר מ-50 כלי רכב - מכוניות משא, זחלים, טנקים בינוניים ותותחים מכל הסוגים עברו ב"מצעד" על הכביש הראשי ממערב לניצנים ופניהם לעבר העיירה איסדוד (כיום העיר אשדוד). לאחר מכן פעלה החטיבה לחיבור הנגב למדינת ישראל במבצע יואב ומבצע גי"ס בהם לכדו את הצבא המצרי בכיס פלוג´ה. הטור הגיע לאיסדוד וחלקו נכנס לעיירה וחלק אחר המשיך צפונה כ־3 ק"מ ונעצר ליד הגשר המפוצץ על נחל לכיש (גשר עד הלום). גשר זה פוצץ על ידי חבלני גבעתי ב-12 במאי 1948 במסגרת מבצע ברק. המרחק לתל אביב היה 32 ק"מ בלבד ושום כוח צבאי רציני לא ניצב בין המצרים לתל אביב. גשר זה מהווה את הנקודה הצפונית ביותר אליה חדרו המצרים בגזרה זו ומכאן שמו.

נפגשנו בתחנת דלק אלון על כביש 3 דרומית לצומת קסטינה. משם יצאנו ברכיבה, שהיעד הראשון היה האנדרטה לזכרם של הנופלים מגדוד 53


חזרה לפורום