הרים - אתר האופניים הגדול בישראל


טקסט הודעת פורום

3/18/2010 12:17:00 PM חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  איתן הדרי עם תוכן  ונהנה נגלה לענינו מנזר פארן
נושא: ונהנה נגלה לענינו מנזר פארן  תאריך: 3/18/2010 12:17:00 PM
מחבר/ת: איתן הדרי

נראה שהמנזר נבנה ואחר כך הדביקו אותן על הצוק

ובערבית דיר פיראן הינו המנזר הראשון שהוקם במדבר יהודה והוא נוסד על ידי הנזיר המפורסם חריטון, מייסד הנזירות בארץ ישראל. ככלל נוסדה הנזירות במדבריות מצרים החל מהמאה ה-3 לספירה, לשם ברחו נוצרים רבים בעקבות רדיפות חוזרות ונשנות את הדת הנוצרית על ידי הרומאים. מנזר פארן הוקם במחצית השנייה של המאה ה-4 לספירה, על צלעו הדרומית של נחל פרת הוא ואדי קלט. למרגלות המנזר שוכן המעיין עין פרת (עין פארה), שהוא המעיין הראשון מבין שלושת המעיינות של ואדי קלט (השניים הנוספים הם: עין מבוע ועין קלט). בסמוך למעיין תל קטן שנושב החל מהתקופה הכנענית (3300-1200 לספירה) ועד לתקופה הביזנטית (324-638 לספירה). מנזר פארן בנוי כמנזר לאורה (שביל ביוונית), המתאפיין בצורת חיים שונה מזו של המנזר השיתופי, ובהתאם גם בתפיסה ארכיטקטונית שונה. את מנזר הלאורה מאפיינת מערכת שבילים המחברת בין תאי התבודדות אישיים שנבנו סביב מערות טבעיות, שם שהו הנזירים בנפרד בימי החול, ואילו בסוף השבוע בלבד בשבת ובראשון (היום הקדוש לנצרות) התכנסו כולם באולם גדול ששימש לתפילה וארוחה משותפת לכל הנזירים. על פי המסורת בלב המנזר מצוי קברו של הנזיר חריטון. על שרידי המנזר הקדום נבנה מנזר חדש בשלהי המאה התשע עשרה מכספי הכנסייה הרוסית הלבנה. מנזר זה מבוסס בחלקו על המנזר הביזנטי הקדום והוא פעיל עד ימינו.
כמה מילים על הנזיר חריטון – הנזיר חריטון הגיע לירושלים ולאזור מדבר יהודה בתחילת המאה הרביעית לספירה מטורקיה. הגעתו לאזור התרחשה עם תום רדיפות הדת הנוצרית שאירעו ברחבי האימפריה הרומית. בשנות פעולתו הקים חריטון שלושה מנזרים בסגנון לאורה, והמנזר השלישי והגדול שבהם הוקם במצוקי נחל תקוע. נחל תקוע (ואדי חריטון) והמערה קיבלו את שמם זה מהנזיר חריטון. לאחר מכן פרש חריטון ובילה את שארית חייו "במערה התלויה" בסמוך לגבעת חריטון.
הרעיון המרכזי של חריטון היה כי על הנזירים להתבודד במשך כל ימי השבוע ולהסתפק במועט. להתפלל שבע פעמים ביום וכן לעסוק במלאכה כלשהי, ולכן נבנו על ידו מנזרים מסוג לאורה העונים לדרישות אלו. בחייו ובמותו הפך חריטון לקדוש. לאחר מותו הועברה גופתו למנזר פארן בואדי קלט. אין תמימות דעים לגבי מקום קבורתו של חריטון.
חזרה לפורום