הרים - אתר האופניים הגדול בישראל


טקסט הודעת פורום

6/21/2011 7:55:00 PM חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  איתן ברמן עם תוכן  קצת סדר, ונקודת מבט שונה
נושא: קצת סדר, ונקודת מבט שונה תאריך: 6/21/2011 7:55:00 PM
מחבר/ת: איתן ברמן

קודם כל - מושגים:
פרירייד (FreeRide) הוא סגנון רכיבה "חופשי", כלומר כל מה שעולה בדעתו של הרוכב. הכוונה בעיקר לקפיצות ושהיה באויר, וכל מיני דברים שעושים בינתיים, עד שחוזרים לקרקע המציאות...

אולמאונטיין (All Mountain-ראה גם פורום מתאים) הוא סגנון רכיבה שמשלב את כל מה שיש ל"הר" לתת, כלומר מדוושים בעליות, טסים בירידות, ואם אפשר גם לרחף קצת בדרך, למה לא. במקור זה באמצע הדרך בין XC לבין DH, אבל היום זה מקובל להגדרת רכיבת גרביטציה לכל סוגיה, הכוללת קטעי דיווש ארוכים.


רוכבים רבים, ואני בתוכם, מתחילים את דרכם בדיווש רגוע בשבילים נוחים, מה שקוראים XC או טרייל. עם השתפרות השליטה מגיעים לשלב שהאופניים "עדינים" מדי לסגנון הרכיבה, או שרוצים אופניים שמעודדים בטחון עצמי. חלק מגיעים לקצוות, ורוכשים אופני FR ברמה גבוהה.
דרך אגב, ישנם לא מעט דגמי אופני FR המאפשרים גם דיווש. רובם יקרים - אך יש גם במחירים זולים, יחסית (יחסית!).

אבל זו לא הדרך היחידה.
אם אתה יודע כבר עכשו (כמתחיל) שדיווש ממושך עושה לך את זה פחות מאשר נסיונות לרכישת זמן אויר, אין כל צורך שתעבור את המסלול המיגע :rolleyes: של רכיבות רגועות ומשעממות, רק כדי להגיע בעוד שנה למסקנה (שכבר הגעת אליה) שזה לא בשבילך, ושאתה רוצה משהו אחר.
ולכן אני דוקא כן בעד רכישת אופני FR או "אולמאונטיין אגרסיבי". קח בחשבון שאופניים שיהיו מספיק חזקים לעמוד בהתעללות לאורך זמן, ובמחיר לא גבוה - יהיו כבדים, יחסית. אפשר לעשות גם טיולים עם אופניים כאלה, ואני מכיר יותר מרוכב אחד שאכן עושים, אבל צריך להבין את העניין.

כמה דגמים שהוזכרו בשירשור הזה עומדים בדרישות שלך:
מונגוס בלאק דיאמונד אופני FR במלוא מובן המילה, אבל בעלי מתלה יעיל וחכם, המאפשר דיווש. הגיאומטריה שלהם (כלומר המבנה - אורכי הצינורות השונים והזויות שביניהם) פחות ידידותית לכך, בעיקר לרוכבים גבוהים, אבל מעבר לכך זהו דגם מוצלח מאוד לרוכבי FR המבקשים גם לדווש.
קונה קויילר הם אופניים מוצלחים מאוד אף הם - אך מתאימים יותר להגדרה של אולמאונטיין אגרסיבי. גם אלה אופניים שיתאימו לך כמתחיל, ויאפשרו לך גם להשתתף בטיולים, אם תרצה. הגיאומטריה מעט יותר נוחה לדיווש ממושך, אבל אלה לא אופני דיווש קלאסיים.
גם סדרה X של הארו (X2 שהוזכרה בשירשור, וX6 ששאלת עליה) תתאים לך. שוב, מדובר באופני AM אגרסיבי, עם גיאומטריה נוחה יחסית לדיווש. לדעתי בחירה מצויינת על פי ההגדרות שלך.

כמה מלים על קניית אופניים משומשים - מכיון שאתה רוצה אופניים המתאימים להשתוללות, סביר להניח שמי שהחזיק בהם לפניך לא קנה אותם בשביל לנסוע בנחת בשבילי פארק הירקון... ולכן יש לבדוק בשבע עיניים את מצבם, בעיקר מצב השלדה והגלגלים (רכיבים יקרים יחסית ומועדים לסדקים/שברים), אבל גם רכיבים אחרים עלולים להיות שחוקים עד כדי צורך בהחלפה (מה שיכול להצטבר להוצאה לא מבוטלת).


וכמה מלים על בטיחות - אם אתה רוצה לנתק את גלגליך מהקרקע, תבורך. זה כיף אדיר, יש המון מרחב להתפתחות אישית - והשמיים הם הגבול (תרתי משמע :suss: )
אבל הגן על עצמך בעזרת קסדה מלאה, מגיני מרפק-אמה ומגיני ברך-שוק, וכדאי מאוד לשקול חליפת מיגון מלאה. מחירם של כל אלה יסתכם בסביבות 1000ש"ח ומעלה, אבל עצמות שבורות במקרה הטוב, ופגיעות קשות עד כדי נכות במקרה הפחות טוב - לא שווים את החסכון הזה.
ועוד מילה - המיגון הטוב ביותר הוא שיקול דעת, וידע. למד לעשות את מה שאתה רוצה לעשות, ותתקדם בהדרגה.

שיהיה בהצלחהחזרה לפורום