הרים - אתר האופניים הגדול בישראל


מסלול טיול


                                       
כתב: עומר יגאל  
בתאריך: 25/6/2002   שעה: 14:49
דרוג:4.666667
קברות צדיקים – ביער ביריה שם המסלול
הטרמפיאדה של 'קברות צדיקים – ביער ביריה'
היכנסו לטרמפיאדה אם ברצונכם לקבל הצעות לרכיבה במסלול זה.
  ,   ,   ,   ,   ,   ,   ,   ,


לחץ כאן לכניסה\יציאה מהטרמפיאדה

הוסף טיול >>
בינוני  אורך המסלול: 30 ק''מ או 15 ק''מ רמה
מקורות מים עתיקות טיפוס קשה מסלול מעגלי מאפיינים
פק''ל קפה      עונה: כל השנה מומלץ
צומת מחניים, על כביש מספר 90 בין ראש פינה לקריית שמונה. מחנים את הרכב בחניון הגדול. לא שוכחים הרבה מים וקסדה ויוצאים לדרך. איך מגיעים
טיול ליום קיץ עם 6 כוסות קפה.
הצל הארוך שהטילו עצי האורן על השביל, בשעת בוקר מוקדמת, הסתיר מעיני את החגבים הרבים שטיילו להנאתם ונימלטו ברגע האחרון מדריסה בגלגלי האופניים.

ריח השרף של האורנים המתערבב בריח הפריחה של האחירותם כשצבעו הצהוב זרחני מתערבב עם הצהוב הדהוי של העשב הקמל. קרעים ביער פותחים צוהר אל נופו המרגש של עמק החולה ורמת הגולן, כשמעליהם מתנשא חרמון הסבא עם שלוגיות שמזכירות ימים קרירים יותר.
השקט של היערות שמשדר מיסתורין וקסם מחד יחד עם החשש הקיים בימים אלו בשבילי ארצנו מהפתעות בלתי נעימות האורבות מעבר לסיבוב מופר על ידי ציקצוק הציקדות שהולך ומתגבר ככל שמתקרבים, משתתק בבת אחת ומחדד את רגישות האוזן לשקט המפתיע. השקט הזה מלווה את הטיול במורדות יער ביריה שבשולי הרי צפת.

צל האורנים על השבילים והגבהים של הטיול בין 300-800 מ’ מעל פני הים, מאפשרים טיול גם בימי הקיץ החמים כשיושבי החוף והשפלה מתבוססים בזיעתם, כאן נעים, קריר ומוצל.
המסלול מטפס על שבילי הקרן הקיימת ועובר דרך קברי צדיקים ומעיינות זכים, בוסתנים נטושים וחניוני מנוחה ונופש.


המסלול
עוברים את הכביש בזהירות ועולים עם הכביש המטפס מצומת מחניים לכוון עמוקה. לאחר 3 ק"מ הכביש הופך לדרך כורכר המסומנת בסימון שבילים אדום. בהמשך פוגשים את הכביש היורד מעמוקה ויורדים עם הכביש בירידה מתפתלת אל קבר רבי עוזיאל. זה המקום לשאת תפילה לזיווג מהיר וכשר. בחניון הקטן שבתוך הבוסתן הצמוד לקבר ניתן לשתות את כוס הקפה הראשונה.
מכאן ממשיכים במעלה היער עם דרך עפר המסומנת בסימון שבילים ירוק. לאחר כשני ק"מ של דיווש בעלייה מגיעים לעין נבוריה. מעיין איתן יפה ונקי שבמימיו חיה הסלמנדרה הכתומה וטריטון הפסים שאפשר לראותם בבריכה בתחילת החורף ואת ראשניהם עד האביב. כאן ניתן ומומלץ לנוח קמעה ולשתות את כוס הקפה השנייה.
במעלה הדרך לאחר 400 מ’ נראים מימין שרידיו החפורים של בית כנסת מתקופת המשנה והתלמוד שישב במרכז הכפר הקטן נבוריה. ניתן להניח תפילין ולשאת תפילה להמשך רכיבה מהנה. ממשיכים במעלה השביל עם הסימון הירוק, שימו לב ועיקבו אחר הסימון בפיצולים הרבים, ניתן כמובן להחליט להסתובב קמעה בשבילים הרבים הפזורים על ההר, אולם עשו כן רק אם אתם יודעים את דרככם חזרה. לאחר כ 2 ק"מ נוספים מגיעים לעין גבר. מעיין קטן ויפה שמימיו הצלולים שופעים לתוך בריכה קטנה ומסביב בוסתן יפה ששופץ על ידי הקרן הקיימת. אפשר לשתות מהמים הצלולים לברך על המים ולשתות את כוס הקפה השלישית.
ממשיכים לעלות בקטע תלול עוברים מימין מטע נטוש של עצי אלת הבוטנה הרי היא הפיסטוק חלבי שנותן פירותיו בסתיו!!! ממשיכים עד להתפצלות שבילים מורכבת במעלה ההר.

נקודת אמצע המסלול :
מכביש עין זיתים דלתון, כ 2 ק"מ צפונית לצומת עין זיתים, מעט אחרי סימון אבן הק"מ ה41 בעיקול הכביש נכנס שביל לא משולט בתחילתו לכוון מזרח. בהמשך יש סימון שבילים שחור ושילוט לכוון קבר רבי עוזיאל.

המשך המסלול עם סימון שבילים שחור המתחיל את דרכו בטיפוס קצר ויורד אחר כך בירידה תלולה. שימו לב בקצה הירידה פונים שמאלה אל דרך המסומנת בכחול (הסימון אינו ברור). הדרך יורדת ואחר כל עולה ושוב וחוזר חלילה. אבל מספקת תצפיות מ-ד-ה-י-מ-ו-ת אל עמק החולה, הגולן והחרמון. לאורך הדרך פורח לו בעוז ובלי בושה בעיבורו של קיץ הצלף בפרחיו הלבנים – סגולים אליו מצטרף האחירותם בפרחים צהובים וריח משכר ומלבדם הכל צהוב כיאה למדינתינו המתיבשת. לאחר כ 3 ק"מ נוספים מגיעים עם השביל המסומן כחול לעין גוזי. מעיין אכזב אך בצידו בוסתן שקדים ותאנים שנותנים את פירותיהם בשלהי הקיץ. תחת עצי הבוסתן המצילים אתם מוזמנים לכוס הקפה הרביעית וכאן גם מותר איזו פרוסת עוגה או קרקר.

הדרך ממשיכה להתפתל בסימונה הכחול בין ערוצי הזרימה ושלוחות הר יבנית. כשהגעתם לכביש פונים שמאלה ליד בית – אכסניה בשם מקום על הנוף. ניתן לעצור בחניון הקטן, להשקיף על הנוף וכן גם לשתות עוד כוס קפה חמישית להסדרת הקופאין בדם.

ממשיכים במורד הכביש לכוון עמוקה ומיד פונים ימינה עם שילוט לכוון עין מרגנית. מקטע נסיעה זה מתפצלים מספר סינגלים (שבילי הליכה) היורדים לכוון עמוקה, ניתן לרדת בהם ולהתחבר למסלולינו בהמשך. המסלול הראשי ממשיך בירידה תלולה לעין מרגנית עם השילוט. כאן תחת תאנה אדירת מימדים המספקת צל עמוק נשתה את כוס הקפה השישית והאחרונה.

מעין מרגנית נפנה ימינה, שמאלה ושוב ימינה עד שנתחבר שוב לסימון השבילים הכחול, עוקבים אחרי הסימון בפיצולים וכשמגיעים מעל נחל מחניים השביל פונה ימינה ויורד בדרך סולינג, שבעבר הייתה מרוצפת וסלולה באבנים, אולם כל שנותר הוא דרך משובשת וזרועה באבנים היורדת בתלילות לאורך כ 2 ק"מ ומספקת חוויה אנרנלינית לחובבי האתגר.
בקצה הירידה – קברו של חוני המעגל המפורסם. מניחים אבן ומתפללים לגשם ולאחר כל אלו גולשים בכביש ישר למטה אל רחובה הראשי (והיחיד?) של חצור הגלילית שמוציאנו החוצה אל כביש 90 ומשם הדרך קצרה חזרה לרכב בצומת מחניים.

כותב המסלול : עומר יגאל
מדריך בכיר לטיולי אופניים בארץ ובחו"ל
9581892-04 689789-051
omerig@zahav.net.il
תאור המסלול
הגליל העליון ואצבע הגליל איזור
הגליל העליון (2) מפת ס"ש

יש לקרוא את תנאי השימוש לפני השימוש במערכת.

 
קברות צדיקים – ביער ביריה
המלצות ודרוגים
 הוספת הצעה\ביקורת 
הצעת יעול לסובלים בעלייה הראשונה מאת: רן לזר
בתאריך: 13/9/2010   שעה: 17:54
הציון הוא חמישה הרים
עשיתי את המסלול בשבת האחרונה. היה פגז, מלבד העובדה שבספטמבר המעיינות לא נובעים, אך הצדיקים עדיין צדיקים.
בכל מקרה, ניתן להחנות את האוטו למעלה בעמוקה או בבת יער ובסיום המסלול לרכב לראש פינה ולקחת מונית משם חזרה לעמוקה (50 ש"ח) ואח"כ לחלץ את האופניים.

כמה נקודות למחשבה- מאת: נתנאל
בתאריך: 4/7/2004   שעה: 22:18
הציון הוא חמישה הרים
2-3 קילומטרים ראשונים הם התשה, אפילו לא נהניתי.....
2-3 קילומטרים ראשונים יש משאית זבל (+הריח) כל חמש דקות.

נסעתי ונהניתי והוספתי קבצים וקצת טיפים מאת: עידו בר-תנא
בתאריך: 29/9/2002   שעה: 21:05
הציון הוא ארבעה הרים
הכל בתיאור המסלול המקוצר (בטעות)

מסלול - קבצי המסלול
חשוב: אין הנהלת האתר אחראית לתכני המסלולים ולתכני הקבצים המצורפים!
בהורדת קבצים מהרשת מומלץ להשתמש בתוכנת אנטי וירוס!
 הוספת קובץ 
שם קובץ
קבצים אותם שמרו חברי האתר
סוג הסבר הרחבה
קבצים המיוצרים על ידי האתר באופן אוטומטי
biria.plt GPS PLT כולל ברברה
biria1.jpg מפה מפה
Biria.twl טורבו סידי נווטו לפי קובץ זה ולא הPLT

Maps

Earth

אוזי אקספלורר
OZI.PLT
 
המפות במדור זה הופקו באמצעות טורבו CD 4.0.
התוכנה להכנת טיולי שטח
ובאדיבות

www.locationet.com


––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש
אומניבייס בע"מ 2001 - 2020