הרים - אתר האופניים הגדול בישראל


מסלול טיול


                                       
כתב: עידו בר-תנא  
בתאריך: 6/7/2002   שעה: 21:40
דרוג:3.714286
דלית-אל-כרמל לשוקף לעין-אלון דרך הסינגל שם המסלול
הטרמפיאדה של 'דלית-אל-כרמל לשוקף לעין-אלון דרך הסינגל'
היכנסו לטרמפיאדה אם ברצונכם לקבל הצעות לרכיבה במסלול זה.
  ,   ,   ,   ,   ,


לחץ כאן לכניסה\יציאה מהטרמפיאדה

הוסף טיול >>
בינוני  אורך המסלול: 11 ק''מ  זמן: 3-4 שעות רמה
טיפוס קשה סינגלים מסלול מעגלי מאפיינים
פק''ל קפה      עונה: כל השנה מומלץ
נקודת ההתארגנות ותחילת המסלול במסעדת-הכפר (אם איני טועה בשמה) הממוקמת בתחתית הירידה מדלית-אל-כרמל מיד לפני העליה לעספיא, מצד שמאל כשמגיעים מכוון דלית-אל-כרמל, ממש בתחתית הירידה. מגרש החניה שייך למסעדה אז כדאי ומנומס לבקש רשות, ובעל המסעדה – דרוזי חביב, מעולם לא סירב – ההיפך. איך מגיעים
עליה ביער אורן, תצפית מהנקודה הגבוהה בכרמל, סינגל ארוך ומהנה, מעין נחמד, תחנות קמח עתיקות. כל זאת ועוד במסלול יפה של כמה שעות עם הרבה אופציות להרחבה

הדרך הקלה לתיאור המסלול היא פשוט לטעון את קבצי המסלול ונקודות הציון אל תוך ה GPS etrex של garmin. באתר שלי על ה- GPS הזה http://www.geocities.com/etrexkb תמצאו הרבה אינפורמציה טכנית עליו, אך זה כבר סיפור אחר. הקובץ הנ"ל הוא בפורמט של טורבו CD – תכנה לניהול מסלולים ל-GPS. ומפות ותצא"ות של כל הארץ.

להלן תיאור מפורט יותר של המסלול. שבריר המפה נותן מושג סביר על המסלול ומיקום נקודות הציון המתוארות בהמשך.

תחילת המסלול ברכיבה צפון מערב בואדי המתחיל מאחורי המסעדה דרך שביל החוצה בוסתן נחמד וממשיך לאורך טרסות במורד הואדי. הואדי נפתח ולוקחים את השביל המוביל דרומה פחות או יותר ומתחיל לטפס ולטפס ולטפס, תוך זגזוג ביער אורן כרמלי טיפוסי.

בסוף הטיפוס לוקחים בשביל לעבר הכיפה הבולטת ממערב – זהו הר שוקף, מהפסגות הגבוהות בכרמל. השביל כעת די מישורי ונוח וקרוב להר כבר הופך עביר לכל כלי רכב. בפסגת השוקף חניונים לרוב ושווה להסתובב קצת ולתפוס תצפיות בעצם לכל כיוון, אם כי האורנים המכסים את הפסגה מונעים ראות מנק' תצפית אחת לכל הכיוונים. זהו גם מקום טוב לתפוס נשימה מהעליה המתישה מכיוון שלפנינו הסינגל בהא הידיעה של הכרמל, אז לא כדאי לזלול כעת.

הסינגל מתחיל בסימון שביל אדום, מעט דרומה לפסגה, והתחלתו מסומנת גם כשביל חוצה ישראל. ניקח את האדום וחיש מהר נמצא עצמנו בסינגל מענין ומאתגר ברמה סבירה מתפתל בחורש צפוף מטה מטה. הוא הסינגל הארוך בכרמל (למיטב ידיעתי – אשמח להתבדות כמובן) וניקח אותו גם לאחר שהוא חוצה מפגש עם שביל רחב. הסינגל מסתיים בירידה תלולה סמוך למלון יערות הכרמל, בכבישון צר אך סלול.

מכאן ניקח ימינה בכבישון (צפון מזרח) תוך פזילה לכניסה שמאלה לתוך נחל אלון. נמשיך במעלה הנחל, דרך מבני טחנות קמח עד לנביעה עם בריכה ומשאבה ישנה לצידה. לצערנו המקום די מוזנח למרות הפוטנציאל של נקודה זו. בכל זאת, מעט אח"כ שווה לעצור ולנוח בצל האלונים, לשלוף את ערכת הקפה האולטרה קומפקטית ולהנות מהאוויר הטוב, הקפה הטרי (תה/מרק - מה שתרצו) והחלפת חוויות מהסינגל הפנטסטי.

המשך הרכיבה במעלה הנחל, נחל אורן, תחבר אותנו לאחר כמה קילומטרים לנקודה בה שברנו מהוואדי שמאלה, ומשם ניתן לחזור על עקבותינו לרכב. ניתן גם לשבור שמאלה בנחל אורן בסימון כחול לעליה קורעת בטירוף המובילה לצומת דמון ולהתחבר משם למספר מסלולים נוספים. ניתן גם לרדת בנחל אלון ולהגיע לאיזור מטופח של פיקניקים ומשם לטפס לכוון מלון יערות הכרמל ובית אורן ועוד אפשרויות ככל שהזמן והנשמה מאפשרות.


בחזרה ברכב, אפשר להחזיר הקלוריות במסעדה בה חנינו. האוכל דרוזי – לא מדהים אך טוב בהחלט והאווירה נעימה ומסבירת-פנים.

סה"כ טיול נחמד, מגוון ומתאים לאחר-צהריים מהנה. ישנן כאמור עוד אפשרויות לצרופים של מסלולים באיזור מכיוון האוניברסיטה דרך שווצריה הקטנה ועוד ועוד.

הערות, תוספות, תיקונים – אנא שלחו לי דואר.


עידו בר-תנא
תאור המסלול
הכרמל וחוף הכרמל איזור
כרמל (4) מפת ס"ש

יש לקרוא את תנאי השימוש לפני השימוש במערכת.

 
דלית-אל-כרמל לשוקף לעין-אלון דרך הסינגל
המלצות ודרוגים
 הוספת הצעה\ביקורת 
זרימה של ביוב חוסמת גישה מאת: צבי
בתאריך: 17/7/2009   שעה: 12:52
הציון הוא שני הרים
ניסיתי הבוקר לעשות את המסלול. חניתי ליד מסעדת הכפר ועליתי על השביל, אבל לא הצלחתי להתקדם יותר מכמה מאות מטרים עקב זרימה רחבה של ביוב פתוח שיוצא ממכון שפכים סמוך.

חוויות מהמסלול מאת: אבי מ
בתאריך: 30/3/2008   שעה: 08:47
הציון הוא ארבעה הרים
1. המסלול מצריך כושר נווט גבוה , בעדיפות גבוהה לרכב עם מישהו שכבר עשה או GPS.
2. העלייה קשה בטרוף , אך ירדתי אותה חוץ מהירידה של הסינגל ניתן לחזור אליה אם לוקחים שמאלה בסוף הסינגל ומטפסים חזרה להר שוקף , עליה לא קשה ומהנה.
3. את הפנייה שמאלה לכוון טחנות הקמח לא מצאתי למרות חיפושים חוזרים ונשנים היה קצת מתסכל .
4. ניתן גם לסיים בירידה נוספת לחניון האגם ....
מסלול יפה ומאתגר לכל הדעות.

עדיף להכנס נהשכונה החדשה בדליה מאת: עדו י
בתאריך: 31/12/2006   שעה: 09:20
הציון הוא ארבעה הרים
הסינגל אמנם יפה, אך שביל העלייה להר שוקף בהחלט קשה למציאה ללא GPS. לכן מומלץ להכנס לשביל האדום המוביל אל הפסגה מתוך השכונה החדשה בדלית אל-כרמל, כפי שמוסבר בהערה למעלה.

פרטים נוספים מאת: תמיר ב.
בתאריך: 14/3/2003   שעה: 22:32
הציון הוא ארבעה הרים
עשיתי את המסלול היום והכל ירוק ופורח!
המסלול בוצי חלקית אבל רכיב, למרות שירד גשם יומיים לפני - אולי אחרי גשם כבד כדאי לחכות קצת יותר.

הסינגל באמת יפה מאוד, אבל צריך לשים טוב לב לדרך כיוון שהסימון שבילים לא תמיד ברור - שימוש ב GPS בהחלט מומלץ.

יש כמה קטעים לא רכיבים (חלקית בשל הבוץ), כמו רוב הטיפוס דרומה בתחילת המסלול וחלקים מהסינגל. למרות זאת המסלול מהנה מאוד, בעיקר הירידה מהר שוקף.

כדאי אולי לעשות את הסיבוב באופן שונה תוך החניית הרכבים בסוף הסינגל (בחניון ה "אגם" למשל) וכך לסיים את הטיול בשיא ולחסוך את החזרה הלא מדהימה לדליית אל כרמל.

פרטים טכניים:
אורך המסלול כ 14 ק"מ.
רווח אנכי מירבי קרוב ל 300 מטר -
מ 495 בראש הר שוקף בתחילת הסינגל עד 205 בנחל אורן בסופו.
מצורף קובץ טורבו סי.די. מפורט יותר

הערות/תוספות מאת: YOOHI
בתאריך: 6/3/2003   שעה: 23:37
הציון הוא ארבעה הרים
עשיתי את המסלול לפני כחודש מספר ימים לאחר הגשם. השטח מעט בוצי בחלקים מסויימים אך לא באופן המעיק על ההנאה. בנחל אורן אין זרימה קבועה אבל מספר שלוליות והרבה פריחה וירוק מסביב הופכים את הנסיעה לחוויה של ממש!
מספר תוספות:
GPS מומלץ בעיקר לחסרי כושר הניווט ומסייע רבות באיתור השבילים והפניות שסימונם לא תמיד ברור.
תחילת הנסיעה - לאחר הטרסות יגעתי ולא מצאתי את השביל המטפס ומצאתי את עצמי מטפס ברגל את השלוחה - לא נעים. ייתכן שבשל כך גם לא מצאתי את השביל לכיוון הר שוקף. מי שלא רוצה לקחת סיכון יכול להחנות את הרכב בשטח החניה של מסעדת הכפר, להמשיך ללאורך הכביש הראשי עוד כ- 300 מטר עד לסוף העליה, לשבור ימינה לתוך השכונה המערבית של דליה ולהמשיך בכיוון כללי מערב לכיוון הנקודה המערבית הגבוהה שם ישנם מספר בתים בבניה. משם השביל להר שוקף ברור ולא ניתן לטעות בו.
את תחילת המסלול האדום של הסינגל מסמנת אבן סימון קטנה הנמצאת מצד ימין ובתחילת קטע השביל בשיא הגובה של הר שוקף. אבן הסימון אינה בולטת במיוחד וניתן בקלות להתברבר. קצת סבלנות ותמצאו אותה. לא לקחת צ'אנסים ולנחש אחרת לא תאתרו את הסינגל.
אפשרות אחרת הינה לוותר על הסינגל, להמשיך על פסגת שוקף לכיוון מערב עוד כ- 200 מטר ולקחת את השביל הכחול לכיוון צפון החוצה את הר ערקן ויורד לכיוון נחל אורן - חניון האגם. ירידה בכיף, המון טבע. אמנם לא טכני במיוחד אבל כיף אמיתי.
הנסיעה לאורך נחל אורן נחמדה ואינה קשה במיוחד - עליה מתונה. סוג אדמה יותר כבד ובוצי. מומלץ להגיע מספר ימים לאחר הגשם כשהמים כבר נספגו או התייבשו.
אם בסיום אתם חושקים באוכל דרוזי טוב סעו לכיוון דליה (צפונה על הכביש הראשי בו הגעתם) כקילומטר. לנוסעים צפונה - מצד שמאל - מסעדת האורחים. להזמין חומוס, ציפס ושטויות מעין אלה אלא את האוכל הביתי המבושל. הנאה מובטחת.
הערה כללית: הכרמל עתה ובחודש הקרוב בשיא יופיו. הפריחה מדהימה. זה הזמן להגיע!

תוספות כלליות מאת: איתי מ.
בתאריך: 23/11/2002   שעה: 20:15
הציון הוא ארבעה הרים
המסלול אכן מצוין, מאתגר ויפה. אבל:
א. הסימון של השביל האדום לא תמיד ברור, וקל נורא להתברבר, ראו הוהרתם. צריך ממש להצמד אליו ולא להתפתות לרדת לכביש הצר הסלול כי הדרך מאוד מתארכת.
ב. אין שום סיכוי שבעולם שאורך המסלול הוא 10 ק"מ. הוא ארוך הרבה יותר.
ג. לא פחות חשוב - במסעדה יש אמנם חניה חופשית, אבל השירות מתחת לכל ביקורת וגם המנות בינוניות ומטה.

מסלול - קבצי המסלול
חשוב: אין הנהלת האתר אחראית לתכני המסלולים ולתכני הקבצים המצורפים!
בהורדת קבצים מהרשת מומלץ להשתמש בתוכנת אנטי וירוס!
 הוספת קובץ 
שם קובץ
קבצים אותם שמרו חברי האתר
סוג הסבר הרחבה
קבצים המיוצרים על ידי האתר באופן אוטומטי
shokefalon.jpg מפה
shokefalon.twl טורבו סידי

Maps

Earth

אוזי אקספלורר
OZI.PLT
Shokef_detailed.twl טורבו סידי כולל גבהים והערות

Maps

Earth

אוזי אקספלורר
OZI.PLT
 
המפות במדור זה הופקו באמצעות טורבו CD 4.0.
התוכנה להכנת טיולי שטח
ובאדיבות

www.locationet.com


––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש
אומניבייס בע"מ 2001 - 2020