הרים - אתר האופניים הגדול בישראל


מסלול טיול


                                       
כתב: טמי (טלמון) באומר  
בתאריך: 26/3/2008   שעה: 23:20
ערך: דרור סופר
דרוג:0
מים לים שם המסלול
הטרמפיאדה של 'מים לים'
היכנסו לטרמפיאדה אם ברצונכם לקבל הצעות לרכיבה במסלול זה.
  ,


לחץ כאן לכניסה\יציאה מהטרמפיאדה

הוסף טיול >>
בינוני  אורך המסלול: 72  זמן: 9 רמה
מקורות מים נוף מדהים מסלול לא מעגלי מאפיינים
פק''ל קפה      עונה: כשלא חם שעה: כל שעה מומלץ
נקודת ההתחלה : חניון חוף התמרים בדרום עכו איך מגיעים

משתתפים:
שמעון צוקרמן - לוחמי הגטאות
שמעון גור - חיפה
דורון באומר - כפר הוורדים
טמי באומר - עצמון
מייק סלצר - עצמון
ריקי מרק - עצמון
רונן הרשקוביץ' - חיפה

מזג אוויר: אביך למדי, לא חם, יבש, רוח מזרחית קלה עד בינונית, קרינה חלשה. סה"כ למעט ראות מזג אוויר כמעט אידאלי.

ציוד קבוצתי : מפות, 4 מכשירי Garmin 305HR, ערכת קפה, ערכת תה צמחים (כולל צמחים שלוקטו בדרך), צמיג רזרבי.
כל אחד נושא עמו 3.5 ליטר מים לפחות, תדלוק מתוכנן לאמצע הדרך.

מרבית חברי הקבוצה רוכבים בעלי שנתיים עד שלוש שנות רכיבה. למרביתם זהו המסע השלישי השנה של "מים לים", אם כי במתווה שונה. זקן החבורה בן 60, צעיר החבורה בן 37, גיל ממוצע מעל 50.

נקודת ההתחלה: חניון חוף התמרים בדרום עכו. בדרום החנייה מעבר לשפת הים.
צילום קבוצתי על קו החוף, דורון ימלא בקבוק מים מהים התיכון אותו אנו אמורים לשפוך לים כנרת ו ... יציאה בשעה 7:20 מקו החוף לאורך שולי כביש 85 עד צומת יאסיף.

הנסיעה לאורך הכביש לא נעימה למרות השוליים הרחבים (כולנו מסכימים בפעם המי יודע כמה שחייבים תמיד למצוא חלופה בשטח). כבר בדרך מתחילים לראות להקות של שקנאים וחסידות עולים בכוון צפון מזרח לכיוון אצבע הגליל, נראה מבטיח.
צומת יאסיף, נכנסים בדרך עפר לתוך שמורת הר גמל, בדרך מפתיעים אותנו סוגים שונים של סחלבים, אירוסים ופרחים נוספים שעדיין פורחים. בטח שבועיים לפני כן היתה כאן חגיגה אמיתית.

ממשיכים מזרחה במעלה החורש עד מגדל התצפית לרגלי הר גמל, עוצרים לתצפית וממשיכים מזרחה עד לצומת הכבישים 85 ו – 8512. חוצים ואחרי כ 40 מטר יורדים ימינה לחניון קק"ל מעל נחל שגור ועוצרים לארוחת בוקר מעל המצוק. מקום יפה ונעים ובהחלט מעורר תאבון. ארוחת בוקר משותפת, היצע רב ומגוון, קפה שחור ותה צמחים על שפת המצוק של נחל שגור.


ממשיכים קצת על הכביש ויורדים לנקודת התצפית שמשקיפה לכיוון עכו, כבול, מנוף, יעד, עצמון ושעב, קרובים לבית. שדות הפרחים של יודפת בעמק בולטים למרחוק. ממשיכים לרדת בדרך עפר מקורקשת קמעה עד העמק (במהלך הירידה התהפכות ראשונה עקב דיסקיות בלם אחורי שסיימו את תפקידם – בינתיים אנחנו בסדר). נפגשים בערוץ נחל חילזון, כבשה פועה מעל וולדה המת, שתי בדואיות שמסרבות בתוקף להצטלם ושדה חיטה ירוק וריחני (כן – לחיטה ירוקה יש ריח מיוחד) ממשיכים לכיוון שעב לצידי אפיק נחל חלזון דרך מטעי זיתים. חלקם נקראים בפי תושבי המקום "זית רומאנה" – דהינו זית מתקופת הרומאים. בהמשך בתים לבנים זעירים על עמודים – עדות למשכן מעשה אדם, לתנשמות – הדורסים הליילים והאדם (חקלאי יודפת) חברו יחדיו להדברת הנברנים בשדות כתחליף אקולוגי לפיזור אלים של פתיונות רעילים.

ככל שמתקרבים לכפר, כמויות האשפה (שאריות בניין, קצביה, בהמות מתות ועוד) משני צידי הדרך הולכות ונערמות. ככל שמתרחקים משעב לאורך נחל החלזון כמות הפסולת יורדת.


עוברים מתחת כביש משגב – כרמיאל (חנות האופנים סלאלום משגב 2 ק"מ מכאן אם נזדקק למשהו דחוף), נכנסים לחלק הקניוני של נחל חלזון שמתפתל לאיטו. מצפון כרמיאל שבתיה מציצים מדי פעם, מדרום יובלים ובהמשך אשחר וערב אל נעים. באפיק הנחל אנחנו נאלצים לחצות מדי פעם את אפיקו שבו מפכפכים לאיטם מי הביוב של עראבה וסכנין. באפיק גם תחנת שאיבת מי תהום, תבינו אתם מה אנחנו שותים.

מרימים מבט – דיות שחורות עולות בכבדות מחניית לילה לבסיסה של תרמיקה ראשונה של בוקר, מטות כנף ועולות מעלה בתנועה סיבובית חלזונית לדאיית המשך צפונה, כמו עוד להקות נוספות שנראה בהמשך. יוצאים מנחל חלזון ועוקפים את זרימת הביוב המתמדת בזהירות. 


בבקעת סכנין פונים מזרחה לכיוון הכפר הבדואי סלאמה. עזבנו את הנוף הקניוני לטובת נוף פתוח, שדות חיטה, חלקות של ירקות והרבה מטעי זיתים. הר כמון מצפוננו. עופות דורסים ממעל, פריחה מסביב והדרך מישורית וקלה, דרך החתחתים של נחל חילזון כבר הרבה מאחורינו, הנוף כל כך שונה מקטע לקטע.


סלאמה – עוצרים לשיחה עם אחד מתושבי המקום, נכה צה"ל (חייהם של מרבית תושבי במקום שזורים היטב בשרות המדינה) לשיחה על מצבה המדרדר של המדינה. ממשיכים למכולת הקרובה, מים, מעבר נוסף על המפה כך שכל רוכב יבין את הדרך, זאת שעברנו וזאת שעוד נעבור.

ממשיכים בתוך סלאמה, חוצים עת הערוץ לחוות את המקום (נראה שייך לארץ אחרת) וחוזרים לתכנית המקורית. עוזבים את הכפר על קו פרשת המים (סמ"ש כחול) שמתחת הכל ירוק, למעט 3 עצי כליל החורש בשיא פריחתם הסגולה, פיסת נוף יפייפיה. הדרכים המובילות לסאלמה נקיות מפסולת ואשפה, אפשר גם אחרת.


שוב הדרך מישורית, עוברים צפונית מזרחית לדיר חנא, בתיה כמו בתי הכפר מרר מצפונה לנו מציצים מבעד לענפי הזיתים. חוצים את כביש עילבון – מרר (806) בצמוד לצומת מאגר צלמון לכיוון מאגר צלמון, עד לפאתי המאגר הצפון מערביים. אוגפים מימין את המאגר (מערבית) ע"מ להתחבר לדרך עפר שעולה לכיוון כביש 65. העליות הקצרות בתוך מטע הזיתים עושות את שלהן ואנו עוצרים בדעת רוב להפסקת צהריים. הישבן כואב (מאוד) וההפסקה במקום.
שוב תה צמחים, קפה, סנדוויץ וממתקים (בריאים) עושים את שלהם ואנחנו נרגעים בצל עצי הזית. כולם מרוצים ונהנים מהטיול עד כה. לחלקנו נשבר כבר שיא המרחק של רכיבת שטח ביום אחד.


מניחים שוב את הישבן הדואב על האוכף ויוצאים לכוון מזרח לדרך שתחילתה בשוליים הדרומיים של מאגר צלמון וסופה חוברת לכביש צ. גולני קדרים (65). הדרך עולה במתינות בד"כ, עולים שוב בגובה. הנוף יפה ואנו משתרכים בטור כל אחד לנפשו.
כביש 65, רוכבים בשולי הכביש (לא מצאנו תחליף ...) לכיוון צומת רביד, במהלך העלייה אנו שוקלים האם לרדת לכנרת בוואדי חמאם שבו ירדנו בפעמיים הקודמות או בנחל ארבל הלא מוכר.
בצומת רביד מחליטים ברוב מוחלט על נחל ארבל, למרות שאנחנו לא רחוק מסיומו של יום בנתיב לא בדוק, ללא פנסים וציוד במידה וניתקע במצב לא צפוי. בינתיים הרכיבה עברה ללא תקלות והסטטיסטיקה לטובתנו.
ההימור מצליח, ירידה מהירה בגובה בדרך עפר מתגלגלת ואנחנו באפיקו של הנחל. דרך עפר סבירה, פה ושם הצפות של מים (ביוב לפי הריח) וחלקת בוציות ולא עבירות, חוצים בצד. הנוף יפייפה, דורסים רבים מסביב מנצלים שעה אחרונה של אור לארוחת ערב זריזה, פריחה צהובה של חרציות (בעיקר) תורמוסים ועוד. כולנו בתחושה שזוהי סוכרייה רבת ערך לסיום הטיול. בשולי הדרך מופיעים לעיתים עצים גדולים ומתחתם מרבד סרפדים (במהלך הקיץ הפרות שמצתללות מתחת לעץ מטילות את מימהן, יעני שתנן, מרכיב שהסרפדים אוהבים – אולי בגלל זה סרפד מבושל משמש כתרופת סבתא לבעיות בשלפוחית השתן ? סגירת מעגל). הק"מ האחרון מרופד באבנים שגורמים לחלקנו ללכת קטעים מתוכו ברגל, השאר מקווים שהשיניים ישארו במקומם.
מצוק הארבל נגלה במלוא תפארתו, מבצר הארבל – שווה כל מאמץ. ה – GPS מצפצף שהבטרייה שלו לקראת סיום, המצלמה מצלמת תמונה אחרונה לפני שנכבית אוטומטית עם ההודעה battery empty – ממש תזמון מושלם.
ביציאה של הוואדי אוסף הרועה מוואדי חמאם את הפרות הביתה, קבוצות של נוער חרדי, כמה מאות מוצאות אף הן את דרכן החוצה (הם כולם נראים אותו הדבר ...) ואנחנו מעורבבים בהם ובפרות.
ביציאה שעה שאנחנו מחכים לאחרון ביננו יעבור לידנו נער חרדי שיפטיר לחברו – "הרוכבים האלו – כולם נראים אותו הדבר" – ללמדך משהו על עצמך.
אנחנו בקילומטר האחרון, ממשיכים דרך שביל חוצה ישראל בין מטעי הדרים וזיתים עד לתחנת הדלק שבצומת מגדל – הגענו.
בפעמים הקודמות הגענו עד לשפת הכנרת ועתה החוף סגור כך שטקס שפיכת מי הים התיכון לכנרת מתקיים כ – 100 מטר מקו החוף, הרי בסופו של דבר כל הנחלים זורמים לים, הלא כן ?
מקנחים בבירה קרה, והביתה עם יחיאל.
יחיאל סמון (רם הסעות בטבריה) – נהג מונית שהחזיר אותנו, 7 רוכבים מסריחים עם אופניים מטונפות בטרנזיט גדול, נקי מצוחצח וריחני, באווירה כיפית ומפרגנת וכל זה במחיר שווה לכל נפש, 050-7737355.

הערה : מסלול GPS לתוך מפה – הכיצד (לאלו שאין להם תוכנת מפות) :
גש לאתר של עמוד ענן : http://amudanan.co.il/, צריך להרשם קודם באתר, מיידי וקל.
טען דרכו את קובץ (.gcx, .twl etc') מה GPS (אותו הורדת מהיכן שהוא)
והרי לך המסלול על המפה, 1:50,000

תאור המסלול
הגליל המערבי והגליל התחתון איזור
גליל תחתון, העמקים והגלבוע (3) מפת ס"ש

יש לקרוא את תנאי השימוש לפני השימוש במערכת.

 
מים לים
המלצות ודרוגים
 הוספת הצעה\ביקורת 
מסלול - קבצי המסלול
חשוב: אין הנהלת האתר אחראית לתכני המסלולים ולתכני הקבצים המצורפים!
בהורדת קבצים מהרשת מומלץ להשתמש בתוכנת אנטי וירוס!
 הוספת קובץ 
שם קובץ
קבצים אותם שמרו חברי האתר
סוג הסבר הרחבה
קבצים המיוצרים על ידי האתר באופן אוטומטי
IMG_0646.JPG מפה קטע מהתעלה הפתוחה של המוביל הארצי
 
המפות במדור זה הופקו באמצעות טורבו CD 4.0.
התוכנה להכנת טיולי שטח
ובאדיבות

www.locationet.com


––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש
אומניבייס בע"מ 2001 - 2020