הרים - אתר האופניים הגדול בישראל


מסלול טיול


                                       
כתב: עידו בר-תנא  
בתאריך: 27/7/2002   שעה: 00:00
דרוג:4.571429
סיבוב בעמק שם המסלול
הטרמפיאדה של 'סיבוב בעמק'
היכנסו לטרמפיאדה אם ברצונכם לקבל הצעות לרכיבה במסלול זה.
  ,   ,   ,   ,


לחץ כאן לכניסה\יציאה מהטרמפיאדה

הוסף טיול >>
בינוני  אורך המסלול: 30 ק''מ  זמן: שש-שבע שעות רמה
עתיקות דבל טרקים מסלול מעגלי מאפיינים
     עונה: אביב מומלץ
המסלול מתחיל בקניון אלונים שבצומת השומרים. מכביש החוף פונים במחלף זיכרון, ממשיכים ליוקנעם, צומת התשבי ומשם לכיוון נצרת לצומת השומרים ומשם כבר בולט הקניון. זהו מקום נוח להתאספות והתארגנות וחניה. איך מגיעים
יערות אלונים, גבעות עגלגלות זרועות כבשים נוסח פרובנס, חציות רטובות בנחל, גן-לאומי מהיפים בארץ, מושבת טמפלרים וחתיכת היסטוריה – כל זאת ועוד במסלול ארוך אך מעניין מאד בעמק יזרעאל.

הדרך הקלה לתיאור המסלול היא פשוט לטעון את קבצי המסלול ונקודות הציון אל תוך ה GPS etrex של garmin. באתר שלי על ה- GPS הזה http://www.geocities.com/etrexkb תמצאו הרבה אינפורמציה טכנית עליו, אך זה כבר סיפור אחר. הקובץ הנ"ל הוא בפורמט של טורבו CD – תכנה לניהול מסלולים ל-GPS. ומפות ותצא"ות של כל הארץ.

להלן תיאור מפורט יותר של המסלול. שבריר המפה זה נותן מושג סביר על המסלול ומיקום נקודות הציון המתוארות בהמשך.

תחילת המסלול ברכיבה בכביש המצפין מהקניון לתוך קיבוץ אלונים. ניתן להתרשם מהקיבוץ היפה תוך כדי חצייתו צפונה, ושווה להתרשם ממגדל המים היפה במרכזו. מקצהו הצפוני ממשיך שביל היורד לישוב הבדואי בסמת-טבעון. זהו אחד מני כמה ישובי בדואים שהמירו את הנדידה שלהם ביישובי קבע. גם אותו נחצה במגמה צפונה כל הזמן עד לירידה התלולה בקצהו הצפוני בתחילה בכביש סלול אך מעט אח"כ כבר בכורכר ואז, סוף סוף, בשביל עפר. השביל ממשיך בצורה פסטורלית למדי בין גבעות צפונה ולאחר קצת יותר מקילומטר נוחת יפה לתוך נחל – זהו נחל ציפורי.

מכאן נמשיך מזרחה על סימון כחול לאורך הנחל. נחל ציפורי הוא נחל איתן ובכמה מקומות נחצה אותו תוך דיווש במים עד גובה של 40 ס"מ (תלוי בעונה כמובן). כיף חיים. בהמשך נגיע לבריכה שניתן לעצור בה להתרעננות קלה אם כי לא נראה שהיא נקייה מספיק לטבילה. בדרך כלל המקום גם רועש ממשפחות בדואיות, ואם זהו המצב, אני במקרים רבים פשוט ממשיך הלאה לשקט המיוחל הרחק משאון ההמון. הרכיבה לאורך הנחל עם מבטים יפים לשדות העמק וסיום השביל קרוב לכביש 77. נרכב בשביל העפר המקביל לכביש לכיוון צפון מזרח עד לצומת המוביל (נ"צ 10).

בצומת לוקחים שמאלה וימינה לתחנת הדלק על כביש 77 (לא מזרחה על 79 לנצרת) ומעט אחרי תחנת הדלק שוברים לשביל מימין אל תוך יער אלונים יפה שאמור להיות מסומן כשביל ישראל אך עדין לא מצאתי את הסימון הזה בשטח. בהמשך השביל מסומן בשחור ולוקחים אותו בתפירה רצינית מעלה ומטה ונוחתים בסופו של ענין במושב ציפורי, למרגלות גן לאומי ציפורי. (נ"צ 13)

קצרה היריעה מלהלל ולשבח את הגן הלאומי הפעיל והמרכזי הזה. פסיפסים מהיפים במזרח התיכון, אמפי-תאטרון רומאי מרהיב, נקבות מים פאר ההנדסה הרומאית, בית-כנסת מדהים (עוד פסיפסים), וילה רומאית עם הפסיפס של המונה-ליזה של הגליל, מצודה צלבנית, מושב הסנהדרין בו נחתמה המשנה בראשות רבי יהודה נשיאה, מקום יציאת הצלבנים לקרב הגורלי בקרני חיטים ועוד ועוד.

למי שלא היה, שווה מאד מאד לקחת הפסקה של שעה-שעה וחצי להיכנס ולהסתובב. הכניסה הראשית מצידה השני של ציפורי, וכרטיס "מטמון" הניתן לרכישה בכניסה גם תמורת נקודות כרטיס אשראי יתן לכם לא רק את הזכות לבקר חינם בכל הגנים הלאומיים, אלא גם יתמוך בפעילות ציונית חשובה זו של שימור האתרים הארכאולוגיים וההיסטוריים שלנו. האתר מתעדכן תדירות ופעיל ארכאולוגית. רק לפני חודש התגלה מאגר המים הראשי של העיר וכעת שוקדים על פתיחת מרכז מבקרים חדש. פסיפס בית הכנסת חזר רק לפני חצי שנה מסיבוב הופעות בעולם לאיסוף תרומות.

ציפורי הייתה גם כפר ערבי לפני קום המדינה, והבוסתנים שלו ניכרים על צלעות הגבעה. בעונה ניתן למלא את הבטן בתאנים, רימונים, סברס לנועזים. אבל כיוון שהדרך עוד רבה לפנינו – לא כדאי להגזים עם זה כעת (מניסיון אני כותב כאן). מכאן נמשיך דרך המושב ציפורי דרומה לכיוון כביש 79 ועליו חזרה לכיוון צומת המוביל. מדרום לכביש יש דרך עפר למתעקשים שהולכת במקביל אליו פחות או יותר. ממשיכים על 79 עד מעט לפני הפניה שמאלה לכיוון קיבוץ הסוללים ותחילת שביל סימון כחול (נ"צ 15), שאותו לוקחים דרומה ואח"כ מזרחה ויוצאים על כביש 77 (נ"צ 17). איפה שהוא על הכחול שווה לחנות בצל האלונים, לשלוף את ערכת הקפה האולטרה קומפקטית, להנות מהאוויר הטוב ומהקפה הטרי.

משם על דרך עפר לכיוון צומת זרזיר ובית לחם הגלילית. נכנס לבית-לחם הגלילית דרך הכניסה האחורית שלה ושווה לרכב כאן לאט לאט ולהביט בבתים הישנים אך מפוארים משני צידי הכביש הראשי. זו הייתה מושבה של טמפלרים – גרמנים נוצרים שחיו כאן במאה ה18 וה19 והתפרנסו יפה מאד מחקלאות ומסחר ותחבורה. מושבות שלהם קיימות היו גם בחיפה (המושבה הגרמנית) ובירושלים. אלא שבמלחמת העולם השנייה הם בחרו לתמוך דווקא בנאצים וגורשו ע"י הפלמ"ח, ויותר מאוחר פוצו ע"י ממשלת ישראל. בבניין המרכזי של בית-לחם הגלילית עוד פרטים על שלט בכניסה. בישוב הסמוך – אלוני אבא (וואלדהיים בעבר הרחוק) – גם ניכרים אותות הטמפלרים, בייחוד הכנסייה המיוחדת במרכז הישוב. לחובבי גבינות ויין גורמה – יקבים ומסעדות בישובים אלו.

משם דיווש מהיר אך זהיר בכביש חזרה למכונית בקניון אלונים. הכביש מתפתל דרך חורשות אלונים וניתן במקומו לרדת ולהרביץ דרך דרכי עפר, אך מניסיוני בשלב זה כבר רעבים ורוצים לחזור.

נו, לאחר כל הוצאת האנרגיה הזו – ניתן למלא את החסר באחת מהמסעדות היפות והטובות באזור: "הקדרה של נוגה" במושב בית-שערים, בהמשך כביש 75 אווירה נעימה ואוכל מצוין. אם בבשר חשקה נפשכם – מסעדה מצוינת בתחום זה היא "אוקטגון" ליד נהלל – בצומת נהלל ימינה. בתחום המזרחי אני ממליץ על המסעדה בתחנת הדלק בטבעון ויש עוד המון מסעדות בעמק.


הערות, תוספות, תיקונים – אנא שלחו לי דואר.


עידו בר-תנא
תאור המסלול
העמקים איזור
איזור נחל ציפורי מקום
גליל תחתון, העמקים והגלבוע (3) מפת ס"ש

יש לקרוא את תנאי השימוש לפני השימוש במערכת.

 
סיבוב בעמק
המלצות ודרוגים
 הוספת הצעה\ביקורת 
מסעדה- הקדרה של נגה- לא להתקרב עם ילדים ! מאת: ניר
בתאריך: 23/5/2007   שעה: 22:47
הציון הוא חמישה הרים
משפחות עם ילדים-לא להתקרב לקדרה של נגה !
היום- חג שבועות 2007, הגענו למקום לארוחת צהריים ובמחי יד הצליח בעל הבית להרוס לנו את החווייה של יום שלם כמעט- הוא צעק עד כדי זעם על אחת מבנות המשפחה- ילדה בת 7 - שהשליכה עלה לבריכת הדגים. הילדה רעדה מפחד! (במובן המילולי של המילה), אפילו לא טרח להתנצל אלא שלח את אימא שלו כדי לטשטש את העניין.
בושה וחרפה !!!!
אל תתקרבו אפילו כאקט עקרוני!

מסלול נהדר מאת: אופק בשטח
בתאריך: 4/1/2007   שעה: 14:48
הציון הוא חמישה הרים
מסלול נהדר מומלץ בעונת הפריחות ינואר אפריל.בבית לחם ניתן לבקר בחנות ומרכז אופניי הרים עם חנייה שרותים ונקודת התרעננות השתייה החמה ןמלוי מיים חופשי.

מסלול מצויין, עשיתי אותו אתמול מאת: יובל
בתאריך: 12/2/2006   שעה: 14:58
הציון הוא חמישה הרים
מסלול ארוך, וקל טכנית.
מתאים לחורף בגלל השבילים האיכותיים.

אין לי GPS etrex של garmin! מאת: גריזי
בתאריך: 19/12/2004   שעה: 23:21
הציון הוא שלושה הרים
התבלבלתי בניווט, אך למזלי יצאתי עם לאפ טופ וחיבור נייד לאינטרנט, אני כרגע ליד הרצליה רבטי ואולי מישהו יכול לעזור לי: איך אני חוזר הביתה, יש לי ימינה כביש מס' 4 לדרום ואיזה בית גדול מצד שמאל שכתוב עליו מוטורולה. האוכל והמים נגמרו לי ביום השני (ידעתי שהייתי צריך להכין יותר משתי פרוסות עם אבוקדו) ועכשיו לאחר שבעה ימים אני עייף, רעב, חרמן וזקוק לעזרה (ירדתי כבר ארבעה קילו במשקל). גולשי האתר טובי הלב- אשמח לעזרתכם.
אופניי תמיד היו לי כחברי הטוב ביתר מגיל ילדות ואת קבלת הפנים החמה של קהילת רוכבי האופניים אנצור לליבי לנצח, הייתם לי כמדריכים למסלול החיים,אזכור אתכם תמיד, באהבה ובידידות,חברכם הנאמן דורון גריזי...

אגב, זה שזרק עלי לפני כמה דקות קופסת שימורים של טונה וצעק "פריק", תודה לך הטונה עזרה לי להעביר את הרעב במשך הלילה
(הייתי צריך לתת חלק לתנים כפרוטקשן)

תאור מסלול גרוע מאת: שחר חדד
בתאריך: 10/5/2003   שעה: 08:50
הציון הוא ארבעה הרים
המסלול נהדר וברמת קושי בינונית, הבעיה שתאור המסלול עוסק יותר בהיסטוריה מאשר בפרוט השבילים והניווט, עקב כך הטיול הוארך ל 45 ק"מ.

תיקון מאת: דפי
בתאריך: 27/9/2002   שעה: 18:24
הציון הוא חמישה הרים
פניה ימינה מאלוני אבא לחניון

המלצה לחובבנים מאת: דפי
בתאריך: 27/9/2002   שעה: 18:22
הציון הוא חמישה הרים
המסלול כפי שהוא מוצע, מיועד למקצוענים.
עשינו את המסלול ועקב האורך והקושי- קיצרנו.
מבסמת טבעון, המשכנו לכיוון אלוני אבא, עברנו את הכביש , חצינו את המושב לאורכו ופנינו שמאלה בחזרה לחניון אלונים. המסלול ארך כ- 4 שעות, מקסים וחוויתי, אך לא פשוט.

מסלול - קבצי המסלול
חשוב: אין הנהלת האתר אחראית לתכני המסלולים ולתכני הקבצים המצורפים!
בהורדת קבצים מהרשת מומלץ להשתמש בתוכנת אנטי וירוס!
 הוספת קובץ 
שם קובץ
קבצים אותם שמרו חברי האתר
סוג הסבר הרחבה
קבצים המיוצרים על ידי האתר באופן אוטומטי
alonimzipori.jpg מפה
alonimzipori.twl טורבו סידי

Maps

Earth

אוזי אקספלורר
OZI.PLT
 
המפות במדור זה הופקו באמצעות טורבו CD 4.0.
התוכנה להכנת טיולי שטח
ובאדיבות

www.locationet.com


––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש
אומניבייס בע"מ 2001 - 2020