הרים - אתר האופניים הגדול בישראל

כתבות > מדור טיולים בחו"ל
עד כמה החום משפיע על הרכיבה שלך?

   לא רוכב/ת ביולי אוגוסט!
   רוכב/ת בשעות הערב המאוחרות
   רק עם זריחת החמה
   החום לא עוצר אותי
 
 

טיול אופניים בהרי הרודופי
קרדיט: איתמר ברי''ל
הועלה על-ידי: 
איתמר ברי"ל לאתר של איתמר ברי
9/10/2007, 20:54
בקתה ביער-נוף אופייני
                

   


יום ד' 19.09.2007

נסיעה של כ – 40 ק"מ מפלובדיב עד לנקודת ההתחלה. האזור נקרא סטודנטסה. הנסיעה היתה בתוך יער מעורב בכביש קטן ומתפתל. מפגש ראשון עם הירוק המהמם המעורב של יערות עצי מחט ורחבי עלים על ההרים.
התחלת רכיבה בגובה של 1430 מ' בדרך עפר חצצית ביער מחטני במגמת ירידה. אחרי כ – 6 ק"מ בהם ירדנו כ – 400 מ' התחלת עלייה. העלייה נמשכה בשיפוע מתון לאורך של כ – 7 ק"מ, לגובה של 1300 מ' עד לכפר בשם דובראלק.
מדובראלק רכיבה בדרך עפר טובה עד לכפר יאברובו במגמת ירידה. מיאברובו ירידה מטריפה של כ - 10 ק"מ בכביש עד למבצר של המלך אסן. עלייה למבצר וביקור בכנסיה.
נסיעה וביקור במנזר באצ'קובו בו קבורים אבות הכנסיה הבולגרית סטפן וקיריל . המנזר מהווה מקור משיכה לבולגרים ועליה לרגל. חזרה ללינה בפלובדיב.
סה"כ 40 ק"מ. עליות מצטברות 300 מ'.
בערב התחיל לרדת גשם שהלך והתחזק.

יום ה' 20.09.2007

בבוקר קמנו להמשך הזרזוף. נכנסנו לשגרה של סיבוב הכידונים ב – 90 מעלות כדי להעמיס את האופניים על הרכב. הקפצה מפלובדיב לכיוון לילקובו. התחלת רכיבה בגובה של 900 מ' על דרך עם אבנים וחצץ שבימים הטובים שלה היתה פעם כביש במגמת עלייה לאורך של כ – 12 ק"מ עד לילקובו. טיפוס של כ – 500 מ'. כל הזמן רכבנו בתוך ענן של טיפות מים דקיקות. בהמשך הדרך רכבנו בדרך עפר כ – 12 ק"מ וטיפסנו עוד כ- 450 מ' עד לשיא הגובה של אותו היום בפרשנק.
מפרשנק התחילה ירידה בכביש משובש. בגלל הגשם שירד כל הזמן הדרך היתה רטובה וזרמו בה מים. הטמפרטורה בפרשנק היתה כ- 9 מעלות. בגלל המהירות בירידה והרוח ירדה הטמפטורה עד 6 מעלות. ירדנו כ – 12 ק"מ עד אורהובו. הגענו למטה רטובים, מבוצבצים, קפואים ומשקשקים. רק חיפשנו מקום יבש להתחמם. רכבנו למרכז הכפר, שם מצאנו מין חנות/בית קפה קטן. נכנסנו פנימה וביקשנו מבעל המקום שיכין לנו קפה חם. בינתיים קנינו במכולת ממול לחם וגבינה. בעל החנות הכין לנו קפה בכוסות פלסטיק אותו שתינו תוך שקשוק בלתי פוסק. אכלנו אצלו גם נקניקים, בצל וזיתים בכמויות מסחריות.
קנינו גם בקבוק ראקיה שחוסל מבלי להרגיש. במקום להמשיך ולרכב בירידה עד הווינה הזמנו את הרכבים ונסענו לצ'פלארה לבית משפחה בו התאכסנו. מיד כשנכנסנו עם כל הבוץ והלכלוך התחילה בעלת הבית לרוץ אחרינו ולצעוק מלים בלתי ברורות בבולגרית. לעזרתה באו שתי בנותיה התאומות. הכוונה היתה ברורה. לא להכנס לבית בנעליים ולהשאיר את כל הציוד והבגדים הרטובים למטה. היא הכינה עבורנו חדר מחומם לתלות בגדים רטובים ולייבש את הנעליים. חלק מאיתנו תלה את הכביסה בחוץ וכמובן שבגלל הקור והלחות בחוץ הבגדים לא התייבשו. בערב יצאנו למסעדה מקומית.
סה"כ 36 ק"מ. 850 מ'.

יום ו' 21.09.2007

בבוקר קיבלנו ארוחת בוקר מגוונת מאוד בכיכובן של התאומות ואימן.
לפני הרכיבה הוצאנו את האופניים מהרכב לרחיצה, ניקוי הבוץ, שימון ותיקונים קלים כמו החלפת רפידות בבלמי V וכיוונים שונים. עם סיום הטיפולים העמסנו ונסענו לכיוון צ'ודניטסה מוסטובה – הגשרים המופלאים.
הכביש מצ'פלארה היה יבש ומבטיח והשמש זרחה. ככל שטיפסנו גבוה בכביש לכיוון הגשרים נעלמה השמש מתחת לענן על ההר והכביש נהיה רטוב. גם הצלזיוס ירד.
הגשרים האלה הם תופעת טבע מיוחדת במינה. הם נוצרו מבלייה של הסלע כתוצאה מזרימת המים בנחל, ונוצר מעין גשר קשתי בסלע ההר בגובה של
כ – 43 מ' וברוחב של כ – 25 מ' בתחתית הערוץ. משם המשכנו בנסיעה של
כ – 3 ק"מ במעלה ההר עד לנקודת התחלת הרכיבה על יד מלון מוסטובה, הנמצא בגובה של 1550 מ'. הענן הלך ובא והקור היה חזק. החלטנו להכין קפה ולראות איך יתפתחו הדברים ככל שהזמן יעבור. גם הדרך לא נראתה מבטיחה. היא היתה מלאה שלוליות ונראתה בוצית למדי. ערכנו סיעור מוחות והחלטנו שבמקום לרכב את התכנית המקורית נרד בכביש עד לצומת הקרובה, משם נרכב לכפר הקרוב בעליה מתונה למרחק של כ- 5 ק"מ, ואח"כ נרד עד לכביש הראשי וכך עשינו. הירידה היתה מהירה מאוד, רכבנו לכפר ומשם ירדנו לכיוון הכביש הראשי.
הלכנו למסעדה קרובה בה הכינו לנו מוסקה מקומית ועוד מאכלים אופיניים לאזור. חזרנו לצ'פלארה אל התאומות ואימן. בינתיים הגיע קאמן מנהל החברה שימשיך להדריך אותנו עד סוף הטיול.
בערב יצאנו עם קאמן והמלווים האחרים למסעדה אחרת וגם בה אכלנו מאכלים אופיניים לרודופי.
סה"כ כ – 25 ק"מ. 100 מ' עליות מצטברות .

שבת 22.09.2007

יצאנו בנסיעה לכיוון פמפורובו, אתר סקי בינלאומי הנמצא בגובה של 1500 מ'.
נראה כי המקום נמצא בתנופת פיתוח אדירה. בתי מלון, בתי דירות ומעליות סקי נבנים שם בכמויות. בדרך לנקודת ההתחלה ביקרנו ב"אגמים" של אזור סמוליאן. קשה לקרוא לביצות אלה בשם אגמים, מה גם שאחד מהם היה כמעט יבש לחלוטין. משם המשכנו לעלות בכביש צר ומתפתל עד לגובה 1750 מ'. הקור היה מקפיא.
התחלנו את הרכיבה בירידה מטורפת בקור המקפיא לאורך של כ – 4 ק"מ עד לצומת של הכביש הראשי. ירדנו מן הכביש הראשי לדרך עפר משובשת למדי שהתבצעו בה עבודות להנחת כבלי חשמל. הדרך היתה בוצית מאוד ובחלקים ממנה בוססנו בבוץ. רכבנו בדרך זאת כ – 5 ק"מ. בהמשך הדרך השתפרה והגענו למרכז פמפורובו. עצרנו ליד צריף שהתברר כבית קפה מקומי. בעלי המקום הוציאו לנו צינור מים לשטוף את הבוץ מהאופניים. גם הכינו לנו קפה.מאנחנו בתמורה כיבדנו אותם בתמרים ובדבלים. הם לא מכירים את הפרי התמר ובמיוחד את שמו באנגלית date . ניסינו להסביר להם ש"דייט" זה לא מה שהם חושבים. משם המשכנו בכביש מקומי קטן. התחלת הרכיבה היתה בעלייה סבירה אבל אחרי כ – 500 מ' נהפך השיפוע לבלתי רכיב בזוית של אולי 35 מעלות. עשינו את רוב הדרך ברגל דוחפים את האופניים עד לראש ההר, משם התחילה דרך עפר סבירה שנמשכה בג'עג'וע על גב ההר לאורך של כ – 10 ק"מ. סיימנו דרך זאת בעלייה קצרה ותלולה. אחרי מנוחה קצרה נכנסנו ליער והתחלנו לרדת לכיוון נקודת הסיום בשירוקה לקה.
בחלק מהדרך היתה הרכיבה טכנית, דרך עפר עם שיפועים "טובים" מרוצפים באבנים וסלעים. ככל שירדנו הלכה הדרך והשתפרה. למעשה היה זה כביש שבגלל חוסר תחזוקה התפרק כמעט לחלוטין. אחרי כ – 14 ק"מ הגענו לכפר שירוקה לקה בו לנו בלילה.
סה"כ רכיבה 36 ק"מ. עליות מצטברות 600 מ'.

יום א' 23.09.2007

אחרי ארוחת בוקר של 3 ביציות לאדם, עגבניה פרוסת לחם וקפה נסענו לכיוון כפר גלה. כל הדרך היתה בעליה. המשכנו עוד בעליה עד אחרי הכפר עד למין אזור פתוח ומישורי שם היתה נקודת ההתחלה. התחלת הרכיבה היתה בעליה ונמשכה לסירוגין בשתי מדרגות לאורך של כ – 18 ק"מ. חלקים ניכרים מן הדרך דחפנו את האופניים בעליה בגלל האבנים והשיפוע, משימה לא קלה. משיא הגובה התחלנו בגלישה לכיוון כפר בעל שם מוזר: מוגלה. קיוינו כי נמצא חנות פתוחה כדי לקנות מעט מצרכים לארוחת צהרים, אבל בעלת החנות עבדה בשדה ולמרות כל המאמצים של המקומיים לא הצליחו לאתרה. ממוגלה המשכנו בעליה עוד כ – 5 ק"מ. מסוף העליה התחלנו בירידה. הירידה היתה טכנית מאוד, שיפועים נדיבים מרוצפים באבנים וסלעים. אורך הירידה היה כ – 4 ק"מ. עברנו בדרך בריכות טבעיות עם צמחיה מיוחדת לאזור. משם המשכנו בירידה לאורך נחל היורד לקניון טריגראד. רכבנו בירידה בדרך טובה יחסית לאורך של כ – 12 ק"מ. הגענו לכביש המוביל אל טריגראד ורכבנו בעלייה בשיפועים משתנים של 8% עד 12% לאורך של כ – 3 ק"מ עד למערת "גרון השטן". ביקרנו במערה , עלינו על הרכבים ונסענו לבית משפחה ללינה בטריגראד.
סה"כ 43 ק"מ. עליות מצטברות 700 מ'.

יום ב' 24.09.2007

הצצה מחלון החדר בבוקר מגלה לנו שטיח לבן. הכל מכוסה כפור. משמעות הדבר קר מאוד. הנחמה היתה שהשמש עלתה, חיממה הכל והכפור נמס. לפני שיצאנו לדרך עבר אותנו טרקטור רתום לעגלה ועליו מיטלטלות כ – 15 נשים בדרכן לעבודה בשדה. זאת עונת איסוף תפוחי האדמה לפני החורף. העבודה ידנית ונעשית כמעט כולה ע"י נשים .
התחלנו את הרכיבה בעליה. רכבנו בדרכי היער כשלפתע שמענו טרטור מוזר של מנוע . אחרי מספר דקות הופיע אופנוע עם סירה מיטלטל במעלה הדרך ועליו גבר ואישה הנוסעים מן הסתם לעבודתם בשדה. מחזה הזוי לחלוטין. העליה נמשכה לסירוגין בדרכי היער לאורך של כ – 10 ק"מ. בסוף העליה התחילה הירידה.
הירידה של היום. זה התחיל בדרך יער רגילה ומהר מאוד זה הפך למשהו טכני ואתגרי, עם שיפועים גדולים, חריצים, צמחיה וגזעי עצים על הדרך. היו כמה מאיתנו שרכבו את כל הירידה והיו כאלה שגם נפלו והתהפכו.
הירידה נגמרה בכפר הנמצא על הגבול היווני. משם רכבנו בירידה בשיפוע מתון לאורך הנחל עד טריגראד. בדרך אירע מקרה מעציב כאשר אופניו של עמוס צנחו מעל הגשר אל מי הנחל עם כל הציוד כולל המצלמה.
מטריגראד התחלנו בעליה נוספת לכיוון יגודינה. בדרך השקפנו אל תחתית קניון טריגראד מגובה של אולי 300 מ'. כאשר הגענו אל שיא הגובה השתנה הנוף ותצורת הקרקע השתנתה. תוואי קרקע זה נקרא דולינה והוא אופייני לאזור של קו פרשת המים בהרים. הדולינות מעוגלות והנוף יותר רך. הקרקע מכוסה עשבים ויש רק עצים בודדים. משם ירדנו בירידה מהירה ליגודינה להפסקת צהרים, והלאה בכביש גם כן בירידה מהירה למערת הנטיפים יגודינה.
הסיור הרגלי במערה נמשך כ – 40 ד'. יש במערה צורות נטיפים מעניינות כולל תופעה יחודית הנקראת פניני מערות הנמצאות רק ב – 3 מערות באירופה. למעשה זה היה סוף הטיול המתוכנן ע"י אתוס.
נסענו לסופיה דרך פלובדיב כדי לאסוף את קופסאות הקרטון של האופניים. הגענו לסופיה מאוחר בלילה.
סה"כ 29 ק"מ. 500 מ' עליות מצטברות.

יום ג' 25.09.2007

בבוקר הגיעו שני חברים מסופיה שתיאמנו איתם מראש כדי להדריך אותנו בטיול אקסטרה בירידה מהר ויטושה. עלינו להר בנסיעה. את הדרך למטה עשינו רק 5 רוכבים + שני המדריכים. את הרכיבה התחלנו בעליה בדרך לא דרך עם מדרגות וסלעים. בהמשך הפכה הדרך לשביל סביר עד שהגענו לכביש. ירדנו בכביש במהירות מטורפת כ – 4 ק"מ ונכנסנו לסינגל טכני עם שיפועים חדים, גזעי עצים, מעברים בין סלעים – מכל טוב. הסינגל הפך לדרך רחבה קצת יותר ובהמשך רכבנו על דרך מכוסה עשביה שגם בה היו שיפועים יפים. עזבנו את הדרך הזאת ועלינו על שביל טיולים בתוך היער הנמשך כ – 10 ק"מ לאורך תוואי של צינור מים. השביל הוא גם שביל טיולים ופגשנו בו הולכי רגל. הרכיבה היתה מהירה מאוד ונעימה. בסוף השביל ירדנו אל כביש משובש המוליך לכפר הקרוב. בכביש היה בור ומלכי לא הבחין בו. הוא התהפך ונפצע בפנים וברגל. יאיר שהיה מאחוריו קרוב מאוד אליו הצליח לקפוץ אבל נחת על מלכי ונחבל גם הוא.
מהכפר חזרנו בנסיעה למלון.
סה"כ 25 ק"מ. רק ירידות.
בגדול העליות בטיול הן עליות מהן קשות מאוד ומהן בינוניות וקלות, אבל הירידות - הן מסמר הטיול הזה. שיפועים נדיבים , אבנים סלעים, מים זורמים על הדרך, בקיצור מכל טוב.

סה"כ רכיבה בטיול 234 ק"מ. 3150 מ' עליות מצטברות.

כל הרעיון של הטיול התחיל באקראי באחד הערבים של טיול בן יומיים בדרום. ההריון היה כמעט כמו הריון אמיתי עד שהכל קרם עור וגידים ובא לידי ביצוע. הארגון הוא שלנו והביצוע של חברה בולגרית קטנה ונחמדה. הכל דפק כמו שצדיך וגם אם היה צורך לערוך שינוייים בתכנית הם התקבלו בהבנה ובחיוך.
כולנו נהנינו מאוד למרות הרבה אי ודאות וסימני שאלה שקדמו לטיול.
הזמן המתאים לטיולים האלה הוא מסוף מאי עד סוף ספטמבר.

מי שמעוניין בפרטים נוספים יכול לפנות אלי במייל : [email protected]
איתמר


בקתה ביער - נוף אופייני
בקתה ביער - נוף אופייני

קרדיט: איתמר ברי''ל
 
 טיולי אופניים בסלובקיה - אוגוסט 2007...
טיולי אופניים בסלובקיה - אוגוסט 2007 כתבת המשך להמשך
 טיול בסלובקיה...
טיול בסלובקיה גן עדן לרוכבי אופניים להמשך


לפורום טיולים
לכתיבת כתבה במדור זה...
לרשימת הכתבות של איתמר ברי"ל...
 לתצוגת פורום
בולגריה ספטמבר 2007
אימייל יישלח באופן אוטומטי למחבר
 21/10/2007 :08:06 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  doron עם תוכן  אופניים בבולגריה
 23/10/2007 :08:53 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  איתמר ברי עם תוכן  לא לעניין
 23/10/2007 :09:26 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  doron עם תוכן  קישורים מועילים
 13/10/2007 :19:47 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  רפי גנני עם תוכן  עלויות
 14/10/2007 :19:18 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  איתמר ברי עם תוכן  פרטים
 10/10/2007 :20:02 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  משה כ עם תוכן  ???? - ????
 12/10/2007 :22:05 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  איתמר ברי עם תוכן  טיול לבולגריה


[ ]
לפרסום זה יש: 7 הודעות

לדרוג הכתבה יש לבחור בין הר אחד לחמישה הרים
פצצה 5 4 3 2 1 חלש 
מספר מדרגים: 14    דרוג כללי: 2.78

––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש


אתר הרים הוקם על ידי דרור סופר כפרוייקט קהילתי ללא מטרות רווח
בשנת 2010 האתר עבר למצב "טייס אוטומטי" וככזה הוא אינו מתוחזק באופן עקבי
הוצאות תחזוקת האתר באדיבות אומניבייס בע"מ 2001 - 2024

הצהרת נגישות