הרים - אתר האופניים הגדול בישראל

כתבות > מדור טור אישי
עד כמה החום משפיע על הרכיבה שלך?

   לא רוכב/ת ביולי אוגוסט!
   רוכב/ת בשעות הערב המאוחרות
   רק עם זריחת החמה
   החום לא עוצר אותי
 
 

חשבתי בהתחלה להתחיל את המאמר 'במצעד האיוולת' של עונת 2008 – (דוגמת ערוץ חדשות 10 בשישי בערב של דרוקר ושלח), אני בטוח שזה היה יוצא מטובל בצורה החריפה והטובה ביותר שחלק מכם ממש אוהבים וחלק אחר פחות... אז העדפתי לשתוק. אנשים יכולים הרי יכולים לקחת את זה קשה ולהיפגע. אז מה נשאר ?
קרדיט: השמות שמורים במערכת
הועלה על-ידי: 
אלעד פלטין Power-Train לאתר של אלעד פלטין Power-Train
13/12/2008, 23:02

                

   

 כתיבה היא שילוב של אימון וכישרון, כמו כל דבר אחר בחיים זה תמיד הולך יחד.  

פעם דימיתי סופר לפעלולן ג'אגלינג, כל אחד יכול עם שני כדורים, מעט תרגול ושלושה זה די קל, ארבעה, חמישה ושישה... זה כבר משהו אחר. אז מה לכתוב כאן ? סיכום אישי ? גורנישט, את מי זה מעניין, למרות שיש בו מספיק 'דם' של עניין, שפכתי כבר מספיק לפני שבועיים. זאת סגירת מעגל השנה הזאת. סגירת מעגל של משהו שהסתיים, לא משהו שקשור לתאונה המחרידה שלי ושל מרטינה. זה משהו שקשור לתרבות הספורט שלנו כאן. תרבות ספורט הישגי שאיננו. אז חיפשתי מטרות אחרות בהן לא יוכלו להפריע 

"אל תבכה !" זכרתי היטב את מילותיו של ד"ר רובי שליו, מורי ורבי בתורת האימון לספורט במכון ווינגיט. בעצתו 'הפסקתי' לבכות. התמודדתי מול דברים שלא למדתי בשום קורס מזורז של מאמנים בכירים. קורס הפוליטיקה המסריחה של החיים (בספורט). מאז היו קרבות נוספים, גדולים, קטנים, בחלק ניצחתי, בחלקם הפסדתי, אך בסופו של דבר כל הזמן נשארתי עומד איתן על רגליי, עומד מאחורי האמת (המטומטמת) שלי. מכל קרב קטן הבנתי שמולי עומדים בדר"כ אנשים קטנים ומפוחדים, אבל הדבר לא אמר שהם חלשים. כך שבמקביל פחדתי פחות, כבר לא היה לי איכפת מה יהיו התוצאות. אבל אין ספק שהתעייפתי, החשק הרגשתי להשגת המטרה אבדה הכנשהו. האמונה בדרך כבר לא קידשה את האמצעים, לא הרגשתי שהדברים באמת חשובים לסובבים, הם גם פוחדים. הם יותר מדי לא מאמינים. הם יותר מדי לא מאמנים.


אז חיפשתי מטרות אחרות בהן לא יוכלו להפריע. הצלחתי להבין בשנה האחרונה, בעצת חברים בתחום הספורט שההתעסקות בספורט-הישגי איננה רלוונטית למאמנים בישראל, מכיוון שאין כאן ספורט הישגי. לא משנה מה או מי הדובר המהוקצה ביותר שיאמר לי אחרת (אני פשוט יצחק לו בפרצוף). הספורטאים האמיתיים מצביעים ברגליים כמו בשיר – 'הוא עזב לארץ אחרת'.
אז החלטתי ללכת (עם עצמי) על פשרה, שארגיש הקלה לצחוק על עצמי במראה. נמצא משהו אחר מלעסוק באימון מקצועי, האימון המקצועי יהפוך לתחביב רציני, הלוא גם הרמה כאן בהתאם.... אז  אף אחד גם לא ירגיש בהבדל.
אחד הספורטאים האהובים עליי בקבוצת מומנטום, יעץ לי שאם אני רוצה יותר ספורטאים ויותר להתקדם אני צריך ללמוד להתחיל ל'ספר סיפורים'. אתה תופס ספורטאי ברמה 5 ומספר לו סיפורי עלי באבא שהוא ברמה 9 – 'אתה קונה אותו מיד' – הוא צחק לי בפנים אבל היה רציני. תראה שזה יעבוד יופי - זה נורא פשוט. 27 דקות ל 20 ק"מ  ? תגיד לי אתה נורמאלי ? זה קשה !
אני חושב שזה היה חודש אפריל שקיבלתי את ה'ג'ננה' המרוקאית הטיפוסית. אני כבר חושב ששכחתי מה זה היה, אה כן – מרוץ נאות קדומים. הייתי עייף. אבל אמרתי לעצמי... בו 'נעזוב' לפחות ב... סטייל.


הם גם פוחדים. הם יותר מדי לא מאמינים. הם יותר מדי לא מאמנים
הם גם פוחדים. הם יותר מדי לא מאמינים. הם יותר מדי לא מאמנים

 רוכב ישראלי שמעולם לא היה חבר נבחרת ישראל 

את קיריל פוזניאקוב למרות שהתחריתי נגדו עוד בישראל, הכרתי בעיקר דרך מערכת המיילים. רוכב ישראלי שמעולם לא היה חבר נבחרת ישראל. ובמילים בוטות – אף אחד לא השתין לכיוונו מלבד מאמנו. בשלב מאוחר מדי זה פשוט כבר הפך בעייתי. כיצד אפשר להכיר ברוכב שנמצא 5 רמות מעל כולם ? מה נעשה עם השאר ? כיצד נקבל תקציבים לנבחרת ? נעשה נבחרת אחת לקיריל ונבחרת שנייה דרג ב' ?
לא עניין אותי שום דבר. התכוונתי לעשות זאת כדי להשקיט את המצפון הכואב כי לנו, הרוכבים (האמיתיים), שווה היה מישהו כמו קיריל פוזניאקוב שייצג אותנו באליפות העולם, אולימפיאדה, טור דה פראנס ?
ישנן פרוטקציות של פעם בחיים, טוב נו... לא פעם בחיים, פעם ב... עשר שנים. אלו היו הפרוטקציות בהן השתמשתי. בסופו של דבר, הצלחנו להגיע לדרג 'גבוה מאוד' בצבא שלאחר תקופת מה השיב : "שיחזור לכאן, יישפט וייתן את הדין... אחר כך נראה מה אפשר לעשות".
אז לך ותסביר שהדגנרט הזה קיריל, קיבל לפני שנה אופניים מאחד בשם יוהאן ברוניל, לא סתם אופניים, אופניי נג"ש של הבוס בעצמו – לאנס ארמסטרונג, איתם הוא ניצח תחרות אופניים בשם הטור דה פרנס.
להדיוטות -  אתה לא מקבל אופניים של הרוכב הטוב ביותר בעולם, מהמנהל הספורטיבי של הקבוצה החזקה בעולם – ככה סתם. אין מתנות סתם.


האופניים של לאנס ארמסטרונג – לא סתם מקבלים כזאת מתנה בגיל 18
האופניים של לאנס ארמסטרונג – לא סתם מקבלים כזאת מתנה בגיל 18

 אבל ישראל ? מה ישראל יכולה להציע לו ? ´גמלים ומדבר´ ? 

בבלגיה, שם שוהה קיריל בשנתיים האחרונות, הוא נבחר לרוכב הנוער המצטיין של שנת 2007, הוא שבר שיאי ניצחונות של 30 שנה ...בבלגיה !!! במדינת 'ברזיל של האופניים' – קיריל הוא כוכב.

וכאן בישראל ? הוא גם רוסי וגם לא גדל בקבוצה הנכונה. כאן נסתם הגולל. כנראה אם היה רוצה באמת 'להתקדם בישראל' הוא היה צריך לפחות את אחד מהדברים הבאים (ביחס יורד מהטוב ביותר לפחות טוב ) :
- להיות חבר בקבוצה הנכונה.
- אימא או אבא בהנהלת איגוד האופניים.
- אבא או אימא עשירים.
- חבר טוב מאוד שהוא גם עו"ד שייצג אותך בחינם.                                                                        
  - שילוב של ארבעת הגורמים הוא קלף מנצח

אבל זהו, שאת קיריל לא עניין 'להתקדם בישראל', הוא רצה 'קצת' יותר מזה.

לפני חודש תחנות הצדק החלו לזוז, לא באמצעות הקצין הבכיר ג' בצה"ל, אלא דווקא באמצעות האמצעים הכשרים והמסודרים בצבא. כתבנו מכתב חנינה חדש, ארוך ומסודר בו קיריל סיפר קצת יותר והסביר לשלטונות הצבא שהוא מבקש סליחה. המכתב יכול היה למלא סדרת טלהנובלה של 300 פרקים, מה שעצוב בו שהכול היה אמיתי. בסופו של דבר קיריל ביקש לחזור ארצה, להסדיר את העניינים ולייצג את מדינת ישראל באליפות העולם הקרובה באופני כביש.

אבל אז זהו זה, לפני מספר שבועות העניינים נסגרו. 'השועל' (ברוהניל) ומרקס הבינו שאיזה 'שני מפגרים' הולכים 'לגנוב' להם חזרה את הרוכב לישראל. מילא הפדרציה האנגלית שרחרחה והבטיחה לקיריל הרים וגבעות, מילא הפדרציה האיטלקית שרצתה את שירותיו כמטפס על, מילא הפדרציה הרוסית... כדי לחזור למקורות.
אבל ישראל ? מה ישראל יכולה להציע לו ? 'גמלים ומדבר' ?
ברוהניל ומרקס השקיעו הרבה זמן, כסף ודאגה אמיתית בקיריל. אולי אפילו 'מגיע' להם באמת ובתמים שייצג את בלגיה באליפות העולם הקרובה, ובאליפות העולם שאחריה...


OMLOOP HET VOLK
OMLOOP HET VOLK

 במידה והיה לנו טיפה מקצועיות – לא היינו מגיעים למצב הזה מלכתחילה 

השועל הסביר זאת לקיריל בצורה שאלה פשוטה :"איפה גרים ההורים של דימטרי גרבובסקי ?" קיריל שתק. הוא ידע את התשובה, הוא מכיר את דמיטרי ואת הטעויות שעשה כסגן אלוף עולם צעיר שחתם מוקדם מדי בקבוצת הפאר הבלגית - קוויק-סטפ. דימטרי גרבובסקי גם הגיע לביקור בישראל לפני 3 שנים כדי לבקר את הוריו שגרים בערד. זהו גם הדבר היחידי והאמיתי עליו אני מצר בנוגע לקיריל, הוריו שגרים וחיים בישראל, בקרית ביאליק ומתגעגעים לראות אותו. מתגעגעים אליו ואוהבים אותו, אבל כנראה שאין להם ברירה, כמוני ואחרים הם מכבדים את החלטתו המקצועית (בדיוק כמו דימטרי) לקחת את החלום עד הסוף.

הרי אין בישראל מקצועיות, אז למה לו לוותר על החלום ? אפילו אם זה לא תחת דגל המדינה שהוא אוהב פשוט אין לו ברירה מלבד ברירת המחדל. בסופו של דבר זה הרי עניין של רצון ומקצועיות. וכאן בישראל  פשוט אין משניהם מספיק.

במידה והיה לנו טיפה מקצועיות – לא היינו מגיעים למצב הזה מלכתחילה, שברוכב ישראלי כמו קיריל פוזניאקוב לא מושקע אפילו שקל אחד. ונניח לרגע שאין מקצועיות ולא מבינים דבר וחצי דבר באופניים, אם רק היה רצון אמיתי וכנה לעזור לקיריל, ולא, לא בדקה ה 90 שכבר נעשה מאוחר מדי (ולא מצד גורמים 'לא רשמיים' של אופניים בישראל). תאמינו לי, גם אדי מרקס ויוהאן ברוהניל ביחד עם שון קלי והפדרציה האנגלית, היו יכולים לעשות שמיניות באוויר וסלטות קדימה ואחורה. המינימום שהיו מקבלים מקיריל זה היה חייל במעמד   ספורטאי-על ישראלי שמייצג את מדינת ישראל.


Meulebeke UCI 1.1 OMLOOP MANDEL-LEIE-SCHELDE -SECOND PLACE
Meulebeke UCI 1.1 OMLOOP MANDEL-LEIE-SCHELDE -SECOND PLACE

 אני החלטתי (לפחות כרגע) להפסיק לחלום. 


לפני מספר חודשים פורסם מאמר אודות האולימפיאדה - למה לא מגיעה לנו מדליה אולימפית ? מאמר ארוך ומייגע שניסה לתת תשובה לשאלה הגדולה. כשהגשתי אותו לעופר שלח בתקווה שיפרסם אותו, הוא טען שהוא ארוך מדי...אז קיצרתי אותו אבל זה לא הספיק. כתבים ועורכים אחרים אמרו לי את זה בפרצוף : "אלעד זה יפה, אפילו חשוב, אבל זה לא מעניין אף אחד".


לבסוף התפרסם המאמר באתר שוונג ובאתר הרים (אתרים של ספורטאים). תגובה חשובה ויפה התקבלה ממישהו שעוסק בספורט כבר יותר מ 30 שנה וכיום מוביל את מדעי האימון בישראל: "הכתבה אמיתית ונוגעת בנימי הנפש הכי עדינים של המהות הישראלית כאן במדינה בשנות האלפיים. אשמח לראות שינוי בחינוך לאהבת הספורט החל מגיל הגן, אך לצערי חינוך מתחיל בבית. אצל אומה אשר 60 אחוזים שלה נמצאים במצב של משקל יתר,והפעילות הגופנית נמצאת במדרג האחרון של רוב האזרחים. אינני רואה שינוי בעתיד הקרוב. השינוי חייב להתחיל כמשימה לאומית אותה יוביל הממסד הפוליטי בישראל. לצערי,כיום במדינתנו אותה אני אוהב עד בלי די,הספורט לא מעניין אף אחד מלבד אותם העוסקים בו. בידידות ובהמשך חלומות נעימים".....

אז זהו. אני החלטתי (לפחות כרגע) להפסיק לחלום. את החלומות להגשים אני משאיר לקיריל פוזניאקוב, רוכב IWCC ואיגוד האופניים הישראלי לשעבר. שיהיה לו המון בהצלחה, אני אישית ימשיך לעקוב אחריו ואני מקווה שגם אתם.

אז מה נשאר לסיום ?
לאחל לכולנו חלומות פז נעימים ! ואם אתם חולמים לרכב כביש ברמות הגבוהות בעולם... כהתחלה, כנסו לתוצאות הנג"ש של אליפות העולם האחרונה ובדקו היכן אתם נופלים.
החיים קצרים וחמור מלא לממש את חלומכם, זה לגנוב ממישהו אחר את שלו.

 


רוכב הנוער הטוב ביותר של שנת 2007 בבלגיה
רוכב הנוער הטוב ביותר של שנת 2007 בבלגיה

קרדיט: השמות שמורים במערכת
 
 מחיר אופניים מיד שנייה...
מחיר אופניים מיד שנייה התשתית למחירון אופניי ההרים בישראל - ספטמבר 2008 להמשך
 למה לא מגיעה לנו מדליה אולימפית ?...
למה לא מגיעה לנו מדליה אולימפית ? המשחקים האולימפים הסתיימו לפני שבועיים ונראה כאילו הספורטאים 'סגרו את הבסטה' ויחזרו שוב להתאמן בשנת 2012, או לפחות חצי שנה קודם. העיתונים שבו להתמלא בידיעות כדורגל מטופשות של ליגת על מה זה על, ליגת סופר על, קצ להמשך


לכתיבת כתבה במדור זה...
לרשימת הכתבות של אלעד פלטין Power-Train...
 לתצוגת פורום
סיכום עונת 2008
אימייל יישלח באופן אוטומטי למחבר
לדרוג הכתבה יש לבחור בין הר אחד לחמישה הרים
פצצה 5 4 3 2 1 חלש 
מספר מדרגים: 52    דרוג כללי: 3.84

––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש
אומניבייס בע"מ 2001 - 2021