הרים - אתר האופניים הגדול בישראל

כתבות > מדור טור אישי
עד כמה החום משפיע על הרכיבה שלך?

   לא רוכב/ת ביולי אוגוסט!
   רוכב/ת בשעות הערב המאוחרות
   רק עם זריחת החמה
   החום לא עוצר אותי
 
 

נראה שחלק גדול מספורטאי המסטרס חוטאים למטרה כאשר אלה נשאבים לתוך מערכת 'מדרבנת ספורטאי' לגבולות בלתי בריאים בעליל, באצטלה מזויפת של עשיית ספורט תחרותי=בריאות
מאת:  אלעד פלטין Power-Train לאתר של אלעד פלטין Power-Train
29/3/2009, 12:43
ספורטאי מסטרס בטור גינתון ערד
                

   

 ראשית דבר 

שנת 1988 בשביל חלק האינתיפאדה החלה לתפוס תאוצה. בשביל חלק אחר, היה את 'חצי מרתון תל אביב'...

בלי מאמן, בלי תוכנית אימונים ובלי בטיח. היינו שלושה חברים טובים בני 15. שניים עם הרבה כשרון ואחד שלישי שלא יודע לשאול. כל אחד התאמן לבדו (מרחק מגורים של מושבניקים) המרוצים היו בשיעורי הספורט בבית הספר, בהתאם לרף האגו אותו יום. האימונים היו בנויים על מסלול של 5 ק"מ ו 600 מטר. המתכון היה משהו כמו 'שבע בערב' קצת לפני ארוחת ערב, אימון על המסלול המדובר, מרגיש טוב מרביץ, לא מרגיש טוב רץ בקצב בינוני. אפשר לומר בלשון עדינה שכנראה וניסיתי יותר פעמים לשבור את השיא... מאשר לרוץ לאט. אבל כנראה שככה זה בגיל 15.

השיא בגיל 17 נעצר על 18 דקות ומשהו (תוצאה טובה מאוד לנס הרים על אופניים)
אני רק יכול להניח שחלק גדול מהתקופה היה בין אימון יתר אחד למשנהו.
לפני חצי מרתון תל אביב עשיתי פה ושם ללא הכנה, ריצות של עשר קילומטר ולא הרגשתי שם יותר מדי טוב (ברוב חוכמתי ניסיתי להחזיק את המהירות של ה 5 ק"מ לתוך ה 10....הייתי מאוכזב).
 
לקו הזינוק בחצי מרתון תל אביב של 1988 התייצבנו בסוף שני חברים (מה עם השלישי ? זה סיפור ארוך, תיכון רמלה-לוד היה עדיין בעיר לוד ((((:: ייאמר לזכות השלישי שהוא עד היום (ככל שידוע לי) מחזיק את השיא הבית ספרי ל 2000 מטר– קצת פחות מ 6 דק.
 
מרתון תל אביב 1988
אלפי רצים, אווירה של חג פורים שמח, גשם דקיק ונעים ירד מלמעלה ואנחנו עם חלומות של מרתון בראש, בלי הכנה ובלי שום דבר מסודר. הבטחנו דבר אחד :
מסיימים את החצי מרתון יחד.
בקילומטר ה 10-12 איל התחיל לאבד את הקצב, לא ידענו מה זאת מטרה, ידענו שאנחנו רוצים לנצח ! בקילומטר ה 13 זה כבר ממש עבר להליכה. לאחר שהעידוד מצדי הפך להיות יותר מדי קיצוני, הועבר לי מסר ברור מהול באיומים שלא אעיז לדחוף עוד, אלא שאמשיך לי לבד עד הסוף.
אז המשכתי, מגיע לקו הסיום באזור השעה 40 או 45 משהו כזה...מקפיד לא להתקרב יותר מדי לקו הסיום, מסתובב לאחור...ורץ 4-5 ק"מ בשביל לאסוף את איל. הלוא הבטחנו שעוברים את הקו ביחד. השעון נעצר באופן רשמי (או שלא) על שעתיים ועשר דקות.
היינו על גג העולם, לא משנה שבמשך שלושה ימים שלאחר מכן בקושי הצלחנו ללכת.
אבל כמו שמאמנים ותיקים ממני אומרים – אין שכל אין דאגות.
וזה הרי מה שחשוב ((::

צעירים חסרי מנוח
צעירים חסרי מנוח

 מה הקשר בין ההקדמה לרכיבת מסטרס או ספורטאי גילאים בטריאתלון ? 
 
נראה שספורטאי  מסטרס חוטאים למטרה כאשר אלה נשאבים אל תוך מערכת 'מדרבנת ספורטאי מסטרס' לגבולות בלתי בריאים בעליל, באצטלה מזויפת של עשיית ספורט תחרותי=בריאות.
איזו מערכות בדיוק ?
  1. יבואני אופניים, הנעלה, ביגוד, מכשור מדידה וכיו"ב – מערכת שמגלגלת בשנה, עשרות מיליארדי דולרים, בעיקר על גבי ספורטאים ורוכבי סופשבוע, אך גם על גב ספורטאים חובבים של 3-4 פעמים בשבוע. צרכנים כבדים מאוד.
  2. מרפאות ספורט שונות. אשר מכילות בתוכן משנה לשנה, מעבר לבדיקה הארגומטרית השנתית המחייבת והחשובה מאוד – בדיקה למציאת סף חומצת חלב, בדיקת Vo2Max, תמיכה פיזיותרפית, כיווני אופניים, אפילו תמיכה פסיכולוגית. אלו הן בדר"כ בדיקות המיועדות בדר"כ לספורטאים אולימפים, שיטות אימון של מקצוענים. לאחרונה שמעתי על רוכב בקטגוריה ספורט שמבצע 2 בדיקות   Vo2Max בשנה – בשביל מה ?
  3. קבוצות ספורט, אשר דוחפות את חבריהם הרבה מעבר לגבולות הכושר הגופני שלהם וליכולות האימון שלהם. נוגעים בעיקר במרכיב הסבולת, אותה קל וכיף יותר לאמן, והרבה פחות באימוני טכניקה ומהירות. כמעט ולא מתייחסים למגבלה הגדולה ביותר של ספורטאי המסטרס – מגבלת ההתאוששות והטכניקה. (באותה נשימה כמובן, ניתן לומר מנגד שחנויות האופניים - מוכרות אופניים, מרפאות ספורט - מוכרות שירות רפואי וקבוצות - מסגרת ותוכניות אימונים).
 

מלפנים - אביחי ג. ספורטאי מסטרס שמתחרה במקצה עלית בישראל
מלפנים - אביחי ג. ספורטאי מסטרס שמתחרה במקצה עלית בישראל

 אולי היה צריך לתקן זאת ל : "מסגרת אימונים קבועה ובריאה – המתכון להצלחה" 
עבר כבר זמן מאז פרסמתי מאמר בשם מסגרת אימונים קבועה – המתכון להצלחה.  אולי היה צריך לתקן זאת ל : "מסגרת אימונים קבועה ובריאה – המתכון להצלחה". תוכנית אימונים טובה היא למעשה מסגרת בריאה. מסגרת יכולה להפוך למזיקה כאשר היא לוחצת מדי, מחניקה ומוגזמת. לטווח הארוך או לטווח הקצר. כל אחד צריך למצוא את המסגרת המתאימה לו. אבל מה קורה שחלומות לא תמיד מתגשמים (החיים הם לא תמיד כוכב נולד). מה קורה שצריך לעבוד רחמנא לצלן 5-6 פעמים בשבוע, לגדל משפחה וגם להתאמן לטריאתלון או אופניים, לא תמיד יש לנו את זמן ההתאוששות המתאים, או אפילו לא תמיד האימונים מתאימים למטרות ולחלומות שלנו. לפעמים אנחנו יכולים להגיע לקו הזינוק, לפעמים גם לקו הסיום, השאלה, מה אנחנו עושים לגוף שלנו ? כיצד אנחנו או מה אנחנו גורמים לאלה שמסביבנו ? המשפחה, האישה, החבר/חברה ?
מהי שיטת האימון שלנו ? האם שעות האימון שלנו מתאימות להתחרות בטריאתלון מלא, חצי איש ברזל, או מספיק לנו רק ספרינט ? מהי רמת הקואורדינציה שלנו, טכניקת רכיבה, יכולת שחייה ועוד ועוד...
 
מה ההבדל בין ילד בן 15 לילד בן 42 ?
כשאני הייתי בן 15, לא היתה לי בעיה בזמנו (לפני 21 שנה) להירשם לחצי מרתון תל אביב. למה היום (כך אני מקווה) נער בן 15 לא יכול לעשות חצי מרתון, אבל מישהו בן 42 כן יכול ?! או בצורה אחרת, למה טריאטתלט נוער מבצע רק ספרינט וכיו"ב .... מכיוון שהחוק של אותו ענף ספורט קבע זאת.
בואו נניח לרגע, כי כדי להתחרות בחצי איש ברזל, הייתם צריכים להביא תוצאה של טריאתלון מלא 2:20 לגבר + 2:30 לנשים...בעיה הא ?
מה הכוונה ?
נהוג לחלק את מרכיבי הכושר הגופני בצורה הבאה :
כוח, מהירות, סבולת, כאשר במקביל מתווספים להם הקואורדינציה (דיוק, זמן תגובה, טכניקה, שיווי משקל וזריזות) ובנוסף – מרכיב הגמישות (ד"ר יואב מקל) ויש המוסיפים – יכולת טקטית ומנטאלית, אשר הם לא בדיוק מרכיבי כושר גופני, אבל יסודות חשובים אשר משפיעים על הביצוע הספורטיבי.
ישנם הרבה ספורטאים בגילאי מסטרס, עובדים כ 50 שעות בשבוע וישנים בממוצע 6-5- שעות ביממה ומתאמנים כ 15 שעות שבועיות. מתכונת אימונים מעין  זו, היא מתכונת ברורה של פציעה בטווח הקצר, לא לדבר על פגיעה בשלמות המשפחה והחברים שלא קשורים לספורט ופגיעה בטווח הארוך.

עופר פוזנר, בן 54 -קבע את הזמן השני בטיבו ל 40 ק"מ בטריאתלון אילת 2008
עופר פוזנר, בן 54 -קבע את הזמן השני בטיבו ל 40 ק"מ בטריאתלון אילת 2008

 קשה זה לא בהכרח טוב 

למה אנחנו אוהבים לאמן את מרכיב הסבולת ?

לא כולנו נולדנו עם גנטיקה כמו של לאנס ארמסטרונג או של חוויאר גומז.

לפעמים הטכניקה של הרכיבה שלנו לא מזהירה, אנחנו דוחפים הילוכים כבדים מדי, הרגליים כואבות, אומרים לנו :"כואב זה מעולה, סימן שאתה עובד טוב, תותח !" (אני זוכר את המשפטים האלה בצבא). אבל מה זה משנה אם אני מתאמן כ 15 שעות שבועיות על אופניים, עושה סבולת, סבולת, סבולת....אבל לא יודע לקחת סבוב באופניים כמו שצריך. אני בכלל ולא מתחיל לדבר על רוכבים שרוכבים על גלגלים בעלות 10,000 ₪ אשר עוזרים להגברת המהירות בעיקר מעל 40 קמ"ש... שוכחים שככה חוסכים 5 שניות אבל מאבדים 50 שניות על הטכניקה של הסיבובים (במקרה הטוב !)
אז למה אנחנו אוהבים את מרכיבי הסבולת בספורט ?
בגלל שתי סיבות דומות :
הראשונה – סבולת זה הכי קל לאמן, פשוט רצים או רוכבים, או שוחים ולא מפסיקים.
השנייה – זה משפר את הכושר בצורה הפשוטה והברורה ביותר – תתאמן יותר – ישתפר הכושר יותר (וזה רק נכון באופן חלקי).
אבל עכשיו, בואו נחשוב עוד 2 סנטימטר קדימה.
אדון משה כהן – טריאטלט מתחיל בן 40, רוכב בסל"ד 80 ממוצע ל 60 ק"מ. הוא מחליט לעבוד על סבולת מהירות ויוצא לאינטרוולים במישור: 10 דקות X 3 פעמים.
הוא חושב שהוא מבצע אימון לסבולת מהירות, כאשר למעשה הוא מבצע אימון סבולת כוח טהור. הוא ימשיך לרכב בסל"ד 80, גם באימוני נפח של 90 ק"מ, אבל מה שהוא יקיים יהיו למעשה אימוני סבולת כוח בעלי עצימות גבוהה ועומס אדיר על הברכיים שבסופו של דבר תגרום לפציעה.
זוכרים את "כואב ברגליים ?" תותח ! אתה מתאמן חזק....תותח !"
אותו ספורטאי מתחיל יזיק לעצמו, יפנה למערכת תומכת ספורטאי מסטרס שתפנה אותו לטיפולי פיזיותרפיה, שיקום, שינויי תנוחה, בדיקות כאלה ואחרות ו...תוכנית אימונים זהה, אשר הדלת המסתובבת, בסופו של דבר תחזיר אותו חזרה למרפאה.
משה יוציא מכיסו 1500 ₪ על טיפולי שיקום ויחשוב – "ואללה אם זה עולה כל כך הרבה כסף, מטפלים בי ממש כמו מקצוענים, אני ממש מקצוען...אני ת ו ת ח !!!....
לא משנה שהנ"ל יפגע לעצמו בגב, בברכיים, הוא ירגיש עם עצמו טוב.
ישנם ספורטאים אשר מתאמנים כ 15-18 שעות בשבוע, רצים נפחי ריצה לתחרויות מרתון של 120 ק"מ בשבוע, אבל לא מצליחים לרדת מ 3 וחצי שעות למרתון.
קשה זה לא בהכרח טוב. באימוני הילדים במומנטום, מנסים ללמד אותם – שירגישו שהם מהירים. אני מנסה לתרגם את הקושי שלהם למהירות. 'סבל או קושי' הם 'סבל וקושי', מהירות שווה למהירות. כאשר אותו ילד יסבול הוא ירגיש זאת, אבל אולי הוא יצליח ללמוד להבדיל בין קושי רע לקושי טוב. רע=עייפות מצטברת ועומס אימונים גבוה מדי שהיא סימן שצריך לנוח יותר ולא להתאמן. קושי טוב = אני מהיר על האופניים.  
בשנת 2001 הגעתי בפעם הראשונה לליגת מועדונים של איגוד האופניים. זה היה מרוץ האופניים השני, או השלישי בחיי. לא ידעתי מה הרמה שלי אבל ידעתי שאני רוצה לנצח. באתי להירשם לקטגוריית הספורט, מנהל התחרות התעקש ואמר לי :"אתה צעיר, תירשם לעלית יותר מתאים לך " (אתתה תותח !)
אז נרשמתי לעלית, הוא נראה לי טיפוס שמבין עניין.
בהקפה הלפני אחרונה, נעקפתי ע"י שני הראשונים בתחרות בהקפה שלמה. לא לקחתי את זה קשה, אבל זה בהחלט היה מעצבן. במרוץ שלאחר מכן, נרשמתי כבר לספורט, שם כבר אני חושב שהצלחתי לעלות על הפודיום או לגרד אותו, או משהו בסגנון. הרגשתי אחלה ובסופו של דבר בקצב שלי, האמיתי, עליתי במהלך השנים מעלה לקטגוריית הספורט ובהמשך לאקספרט ואחרי זה אפילו לעלית.
סבבה ! - תותתתתח !!!
 
כמה מילים על טכניקה באופניים:
טכניקת רכיבה לא מסתכמת באיך לקחת סבוב ?
טכניקת רכיבה זה לדווש בצורה יעילה.
העברת הילוכים נכונה בהתאם לתוואי השטח.
רכיבה צפופה בדבוקה.
עלייה וירידת מדרגה
יציאה לספרינט
טיפוס בעמידה
בלימה

ועוד הרבה דברים שבטח שכחתי (כמו סוגים שונים של רכיבה בדבוקה).

כמה מילים על מהירות ?

זמן של אימון מהירות יכול לקחת מ5 שניות ועד 120 דקות. יש עשרות ויותר יחידות אימון שונות בנושא זה....אבל זה לא הזמן ובטח לא המקום.


 במידה ואתם רואים את עצמכם כספורטאי מסטרס 
מומלץ לקחת בחשבון את הדברים הבאים :
בגילאי אפרוחים מלמדים בעיקר את הטכניקה הבסיסית של רכיבת אופניים – טכניקה, טכניקה ובעיקר טכניקה.בגילאי ילדים – עובדים גם על יכולת של כוח ומהירות, אבל עדיין על הרבה טכניקה !
בגילאי נערים מתחילים להכניס גם סבולת.
בואו נחזור למשה כהן שלנו,ספורטאי המסטרס שלנו. הוא לא אפרוח מבחינת הגיל הפיזיולוגי, אבל מבחינת רמת הרכיבה הוא צריך להתחיל מרמת אפרוחים. הדבר דומה בדיוק לאימונים בשחייה, ריצה, או בכלל בטריאתלון.
 
אנטגוניזם בין מאמן לספורטאי מסטרס

בבקשה לקרוא קצת בהומור. מקובל שהאופי של ספורטאי מסטרס שהוא 'יודע הכול'. הוא קורא מאמרים של כריס כרמייקל (המאמן של לאנס ארמסטרונג), הוא ביקר במעבדות חלל שבדקו את האווירודינאמיקה של הנגד שעון. מה זה קורס 'מאמנים בווינגייט' ? אפשר לחשוב ! מה זה ניסיון של 10 שנים ברכיבה ?

ספורטאי מסטרס נוהגים לתת את דעתם (וזה טוב ובריא, הם הרי משלמים על מוצר מסוים בדרך כלל הרבה כסף), אבל שזה עובר את גבול הטעם הטוב, הדבר יוצר אנטגוניזם בין הספורטאי למאמן. ספורטאי מסטרס שאימנתי למרתון טבריה 2009 היה חבר נבחרת ישראל בג'ודו בימים העליזים של אורן סמאג'ה ויעל ארד. למרות שמבחינה גנטית הוא לא מתאים בעליל לרוץ מרתון (מקרר אמקור קטן) לאחר 2-3 חודשים של עבודה משותפת לקראת טבריה הוא הצליח לקבוע זמן מכובד למרתון ראשון (פחות מ3 וחצי שעות). בטסט הראשון שעשיתי לו אמרתי מיד, עזוב בבקשה מיד את הריצה ותעלה על האופניים (הרבה סיבי שריר של כוח מתפרץ, בסיס של נבחרת ישראל בג'ודו וכו') לבקשתי הוא חייך ואמר שאם יעלה על אופניים האישה תעיף אותו מהבית.  לאחר מרתון טבריה הנ"ל קפץ בראש וביקש ממני להכינו למרתון תל אביב. לקחתי אוויר לריאות וביקשתי – "תן לי לברר" יצרתי קשר עם וילם לאוקוס (מורי ורבי בנושאי ריצה). וילם התרשם מהתוצאה אבל המליץ לי לוותר על ת"א ולכוון לשנה הבאה, או לפחות לסוף השנה (אולי מרתון בחו"ל). לרוץ שני מרתונים בהפרש של 4 חודשים עם בסיס כ"כ צר – לא מומלץ. יצרתי קשר עם הספורטאי וכבר הכנתי עצמי מראש לוויכוחים איומים, אבל זה הפתיע וענה בקצרה : "אתה המאמן, אתה תחליט !" ספורטאים לא מבינים כמה 'מפחיד' למאמן, זה שספורטאי שלך תולה בך כל כך הרבה אמון. הנ"ל  כנראה למד מספיק שנים ברמות הכי גבוהות בעולם, בענף הג'ודו הישראלי ויודע היכן הוא מקומו של המאמן.

 
 
ביטחון עצמי
הויכוחים העקרים עם המאמן, קניית הציוד המוגזמת, בדיקות מיותרות שעולות המון כסף, אימוני הסבולת הארוכים...ושאר התמקצעות היתר, שוכחים שספורט הוא דבר פשוט מאוד. כל מה שהזכרתי במשפט האחרון, מצביע בעיקר על מחסור בביטחון עצמי בשילוב בעיות מנטאליות קלות ולחץ 'בחיים הרגילים'. ונחזור רגע לג'ודקא מסטרס שלי, הדבר האחרון שהוא סובל ממנו זה חוסר בביטחון עצמי (הוא בעליה של חברת הייטק קטנה ומצליחה – חלומה של כל אימא פולנייה).
מאידך אני שומע על ספורטאי מסטרס שעושים 3 איש ברזל בשנה ועוד איזה שניים-שלושה מרתונים על הדרך. חלק גדול מהאנשים האלה פשוט פוגעים בגוף שלהם. עומס האימונים הרב, תחרויות האתגר הארוכות, גורמות בעתיד הרחוק (או כבר הקרוב) להזדקנות מהירה ושאר דברים לא טובים בעליל (על הדרך הם משמנים את 'המערכת תומכת ספורטאי' שמגלגלת עוד ועוד מיליונים על חשבונו ומעבר לכך, על בריאותו).

בן עמי צ´אושו - ספורטאי מסטרס בכל רמח אבריו
בן עמי צ´אושו - ספורטאי מסטרס בכל רמח אבריו

 מובאת מטה טבלה עם המלצות להשתתפות בתחרויות 
 
כמובן שכל מאמן או ספורטאי יכול לבנות את הטבלה בצורה אחרת (ללכת ע"פ בית שמאי או בית הילל), כמובן שלא התייחסתי כלל להרבה מרכיבים אישיים כמו כשרון, עומק ספורטיבי, סוגי אימונים, גיל וכיו"ב. חשוב לקרוא את הדברים בהומור בריא, אבל חשוב יותר – להבינם ולהפנימם !
 
מקצים מומלצים ע"פ שעות אימון שבועיות ושעות שינה מומלצות :
ענף–שעות שבועיות
   7-8 שעות
 8-10 שעות
11-12 שעות
13-15שעות
16-20 שעות
ספרינט טריאתלון
מספר מועט של מרוצים בשנה
כמעט כל המרוצים בארץ=אחלה
אין בעיה
יכול לבנות גם על פודיום
אתה (יכול)
להיות תותח.
טריאתלון מלא
לא מומלץ
גם לא מומלץ
בסדר, אבל לא בריא
בכייף !!!
רמה של עלית
חצי איש ברזל
התחרפנת ?
אתה בטוח ?
עדיין בטוח ?
אפשרי בהחלט
לך על זה !
איש ברזל
לך לפסיכולוג
לך לפסיכולוג
לך לפסיכולוג
אפשרי, אבל התחרפנת
לך על זה בכיוון של ה 20
אופניים XC
מקצה ספורט
מספר מועט של מרוצים בשנה
בכייף !!!
בעוד יותר כייף !
אם אין פודיום לך תבדוק את הברקסים.
תעבור ישר לעלית.
אופניים XC
מקצה אקספרט
לא
לא
קשה אבל אחלה
מינימום פודיום
יאללה, חביבי לעלית
אופניים XC
מקצה עלית
לך לפסיכולוג
לך לפסיכולוג
לא מומלץ, אבל אפשר מבלי שיורידו בהקפה רק למוכשרים אמיתיים
אחלה
 
בהצלחה !
2012
אופני כביש – גילאים
שב עמוק בדבוקה
תבוא בחיוך, אפילו תגנוב ניצחון
יאללה, פודיום ???
על גבול העלית
יאללה יאללה
תעבור הלאה.
כביש עלית
רד מזה
רד מזה
אפשר, אבל צריך להיות מאוד כשרוני
רוצה פודיום ? – צריך לדעת איך לעבוד נכון.
לך על זה עד הסוף , תותח !!!
מינימום שעות שינה ביממה בהתאם לעומס אימונים
   6 שעות
 6-7 שעות
7 שעות
7-8שעות
8-9 שעות

מרטינה צין קרן - ספורטאית מסטרס במקצה עלית
מרטינה צין קרן - ספורטאית מסטרס במקצה עלית

 לקראת סיום 
על שומנים בכלל לא דיברנו
יש 'ספורטאי גילאים' אשר סובלים מעודף משקל אשר לא בוחלים להתחרות בהרבה תחרויות במהלך השנה, לא מבינים שמבחינת העומס הגדול של התחרות, הגוף מבחינת משקל ולחץ הדם הגבוה, יכול לגרום לעצמו נזקים לכל מיני איברים פנימיים בגוף, אחד מהם הוא שריר הלב.
לטבלה מעלה, ניתן להוסיף אחוזי שומן והגבלת השתתפות, גם מבחינת רף עליון וגם מבחינת רף תחתון של אחוזי שומן.
עוד רובליקה מעניינית לטבלה שניתן להוסיף זאת האישה/חברה/בעל/חבר או המסגרת התומכת, זה יכול להיות הרבה יותר מצחיק אני חושב... הבנתם את הנקודה. יחד עם זאת, קשה להיות ספורטאי מסטרס שמתחרה במקצה אופניים בעלית מבלי שהאישה בבית תהיה תומכת בצורה מרבית.
 
לאחר התאונה שעברתי לפני 4 חודשים, קיבלתי מאחד הספורטאים שלי (מטפס סלע/אלפיני בעברו) ספר בשם INTO THIN AIR – ספר מרתק המתאר את סיפורם של 2 משלחות טיפוס להר אברסט ב 1996. מתוך 2 המשלחות שמנו כ 13 איש חזרו בחיים 6 בלבד (2 מהם נאלצו לעבור קטיעות אברים קשות עקב כווית קור), שני מובילי הקבוצות היו בין אלה שלא חזרו. הסופר – מטפס הרים מנוסה בעצמו הוא עיתונאי שהצטרף למשלחת המדוברת כדי להכין כתבה על התמסחרות הטיפוס על ההר. במידה ובעבר הרחוק הטיפוס לאברסט שמור היה ליחידי סגולה, בשנות ה 2000 כמעט כל מי שמעוניין ויש בידיו 75-100 אלף $ יכול לטפס מעלה ללא קשר ליכולת טיפוס, ניסיון או כושר גופני. יצא הגורל ולמשלחת קרה האסון, שני מובילי הקבוצה היו בין המדריכים הטובים בעולם, אבל כנראה ששילוב של מזג אוויר רע, חוסר מזל, לא מעט אגו וחוסר מקצועיות של מובילי הקבוצה והמטפסים עצמם הביאו לאסון הנוראי.
מי שלא טיפס מימיו מעל רום 6000 מטר, לא יכול להבין את הקושי הפיזי והמנטאלי של טיפוס אלפיני, זה אחד הדברים הקשים ביותר שעשיתי בחיי. אבל תמיד (גם בקריירה הקצרה והחובבנית שלי) ידעתי מתי לעצור, או מעבר לכך להסתובב ולחזור חזרה (כמובן, לא ב7000 מטר לשם לא תכננתי להגיע, אבל כן ב 5000 או ב 4 וחצי). אז נכון, בטיפוס אלפיני אפשר למות בגלל טיפשות. בספורט אופניים, טריאתלון או ריצה, מאימון לא נכון אפשר סתם לסבול מנכות קלה, או ...בקיצור – הבנתם את הרעיון ! או את ניסיון ההקבלה.
 
 
 
 
לסיכום ?
במידה ואתם ספורטאי מסטרס, אל תשכחו את הבריאות שלכם. תגבשו תוכנית אימונים מתאימה, לא משנה אם בגיל 15 הייתם אלופי עולם, אתם כבר כנראה לא שם. מעבר לכך, אל תשכחו את הפשטות של הספורט. הישג ספורטיבי, מורכב משלושה אלמנטים : אימונים מתאימים ע"פ רמה ומטרת הספורטאי, מנוחה ותזונה.

בדיקות במרפאות ספורט - בדיקות מאמץ – אכן החוק מחייב לעשות זאת רק פעם בשנה. אבל לספורטאים שמעל גיל 40 – יש הממליצים ובצדק, לבצע זאת פעמיים בשנה. בדיקת סף חומצת חלב במידה ואתה לא עושה לפחות 4 פעמים בשנה ויודעים לעשות שימוש נבון בנתונים ! לבדיקה אין שום משמעות. בדיקות Vo2Max מיועדת לספורטאי סגל אולימפים וספורטאים מקצוענים תחת/לפני חוזה. הבדיקות נותנות מושג על רמה ספורטיבית נתונה. בדיקה טובה ופשוטה הרבה יותר היא טסט, או תוצאת תחרות (כמו שארמסטרונג נוהג או נהג לעשות זאת בעיר חירונה, בחודשי מרץ-אפריל). זה לא משנה אם יש לך Vo2Max 82 אבל אתה עושה נג"ש אופניים במהירות 35 קמ"ש. בנוגע למרפאות הספורט בישראל, אין ספק שיש בהן את הציוד המשוכלל והטוב בעולם, כולל צוות רפואי וספורטיבי ברמה מקצועית גבוהה מאוד. אך האם יש לרמה הגבוהה קורלציה לרמת ההישג של הספורטאי הישראלי ? כנראה שלא. מה שמאוד ייתכן שישנן בעיות יסוד אותן צריך לבדוק ולפתור בספורט ההישגי (כולל בעיות יסוד תרבותיות) שנוגעות בסופו של דבר, גם לרמת ספורטאי המסטרס.

האימונים שלנו - מומלץ לבצע בכל שבוע, במידה נכונה ובריאה אימונים של כל מרכיבי הכושר הגופני, כולל אימוני קואורדינציה וגמישות. אימוני סבולת זה דבר נחמד וטוב, אבל יש גם מרכיבי כושר אחרים (מהירות וכוח). תחשבו על הביטחון העצמי שלכם והאנטגוניזם מול המאמן (בעיקר לאלה שרשום להם 'בכרטיס חבר' מומנטום). תחשבו היכן מקומכם בקבוצה בה אתם חברים, באיזו מידה אתם נהנים בה, באיזו מידה אתם מתאימים לה ומתקדמים בה. האם הקבוצה מדרבנת אתכם לרכב מהר יותר ? להשתפר עוד ועוד באמת ? או האם אני פשוט מרגיש בה הכי חזק מכולם וזה מה 'שעושה לי את זה'.  חיבור עם המאמן והספורטאים בקבוצה ותקשורת עימו זה אחד הדברים החשובים ביותר להצלחה של ספורטאי, כולל אמירת האמת ולא בניית 'חלומות' או 'סרטים' שבסופו מתנגנת מוזיקת טראנס קצבית ומישהו עם אופני טראק וכיתוב של USPOSTAL על החולצה מניף אגרופים בתרועת ניצחון.

וכמובן מצד שני. מותר גם סתם לצאת לרכיבה של 200 ק"מ ללא הכנה מדוקדקת, אבל יחד עם זאת, לזכור תמיד שהדבר לא מומלץ או בריא.
 
רק בריאות, אושר
והמון כושר
בהצלחה
אלעד
 [email protected] ניר זוהר – מאמן כושר אישי 0524-531917
מרטינה צין קרן – פיזיוטרפיסטית בכירה שיקום נויורולוגי / אורטופדי / פציעות ספורט - 0547690462

לחץ כאן  לקומונות מומנטום

קבוצת סגל מומנטום מזמינה לשורותיה גם ספורטאים בוגרים מתחום הטריאתלון והרכיבה, או מכל תחום אחר אשר מעוניינים או מעוניינות לעשות הסבה. אימוני כושר גופני ייחודיים ותוכנית אימוני כוח אישית לספורטאים, נבנית לחובבים ולספורטאים מכל התחומים.
סרטונים אודות מומנטום, ניתן לראות
למאמרים נוספים באתר הרים, אודות אימונים ותזונה – כאן

הביקור המסורתי בכותל
הביקור המסורתי בכותל
 
 סיכום עונת 2008...
סיכום עונת 2008 חשבתי בהתחלה להתחיל את המאמר 'במצעד האיוולת' של עונת 2008 – (דוגמת ערוץ חדשות 10 בשישי בערב של דרוקר ושלח), אני בטוח שזה היה יוצא מטובל בצורה החריפה והטובה ביותר שחלק מכם ממש אוהבים וחלק אחר פחות... אז העדפתי ל להמשך
 מחיר אופניים מיד שנייה...
מחיר אופניים מיד שנייה התשתית למחירון אופניי ההרים בישראל - ספטמבר 2008 להמשך


לכתיבת כתבה במדור זה...
לרשימת הכתבות של אלעד פלטין Power-Train...
 לתצוגת פורום
בריאות, פרופורציה ואימון ספורטאי מסטרס מזווית אחרת
אימייל יישלח באופן אוטומטי למחבר
 11/3/2011 :18:48 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  אלעד פלטין --Momentum-- ללא תוכן  נראה שצריך לעדכן את הטבלה.....ואפילו להוריד שעות
 15/10/2009 :07:32 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  אלעד פלטין --Momentum-- עם תוכן  אגב, לפני שבועיים פגשתי את מי ששבר את שיא ה 2000 מ
 24/5/2009 :09:57 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  ניצן גרא עם תוכן  קריטריום שבועות במודיעין  [תמונה]
 24/5/2009 :09:56 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  ניצן גרא עם תוכן  טסט למכבייה יתקיים בתאריך 02.06.09


[ ]
לפרסום זה יש: 4 הודעות

לדרוג הכתבה יש לבחור בין הר אחד לחמישה הרים
פצצה 5 4 3 2 1 חלש 
מספר מדרגים: 37    דרוג כללי: 4.02

––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש
אומניבייס בע"מ 2001 - 2021