הרים - אתר האופניים הגדול בישראל

כתבות > מדור טור אישי
עד כמה החום משפיע על הרכיבה שלך?

   לא רוכב/ת ביולי אוגוסט!
   רוכב/ת בשעות הערב המאוחרות
   רק עם זריחת החמה
   החום לא עוצר אותי
 
 

גם אם אינכם יודעים זאת (ולא משנה לאיזו מטרה אתם רוכבים) – אתם תורמים רבות לעולם טוב יותר מבחינה אקולוגית. כמה מילים על האקולוגיה של הרכיבה
מאת:  ברוז' ש לאתר של ברוז' ש
3/8/2003, 15:08

                

   

באתר הכמעט-מחתרתי מכסחי הפרסומות, מבית היוצר של הפעיל החברתי הבלתי נלאה קאלה לאסן, מופיעה באחת הגלריות תמונה של אופניים צהובים. מתחת לתמונה נכתב "אם זיהמת את האוויר בשנות השמונים, זוהי ההזדמנות שלך לכפר על מעשיך". בתחתית הכרזה נכתב באותיות קטנות יותר: "דרושים רוכבים".
לפני זמן מה נפל לידי ספרו של אותו קאלה לאסן, שיבוש תרבות. באמצעות שלל דוגמאות ורעיונות בועט הסופר בכל מה שמריח ממה שמכונה "תרבות הצריכה". אף אחד לא יוצא ממנו טוב: רשתות המזון המהיר, רשתות הטלוויזיה, חברות התרופות, תעשיית האופנה, התרבות ועוד. חלק נכבד מוקדש לתעשיית הרכב – אותה תעשייה היוצרת זיהום, מעמדות חברתיים נוקשים והרבה הרבה כסף על חשבון הצרכנים.
הקריאה בספר, כמו גם השיטוט באתר, לא יכלה שלא להזכיר לי את הרכיבות ההפגנתיות המכונות "מסה קריטית", המתקיימות בערים הגדולות בעולם (וגם אצלנו, בתל אביב).

כדור הארץ. ומה אתם עשיתם בשבילו?
כדור הארץ. ומה אתם עשיתם בשבילו?

לעולם האופניים יש עולם מושגים שלם ומלא. יש בו שפה טכנית, קודים מוגדרים של לבוש, של מותגיות ועוד. למרות אחדות זו, האופניים מסמלים דברים שונים עבור אנשים שונים: תחבורה יעילה וזולה, בריאות וכושר, חיבור ישיר לטבע, יצירת מעגל חברתי נוסף, תרבות פנאי, ותפיסת עולם אקולוגית.
תפיסת העולם האקולוגית אינה סעיף נפרד אלא קשורה בקשר הדוק עם רוב האלמנטים של עולם הרכיבה שהוזכרו כאן. היא משותפת (או למעשה – אמורה להיות משותפת) לכלל הרוכבים. גם אם לא כולם יודעים זאת.
איך בדיוק? בבקשה:

תחבורה יעילה וזולה

בואו נתחיל מהכבד אל הקל: אפקט החממה. כולם שמעו, כולם יודעים, אבל לא כולם ממש מבינים את התהליך. במילים פשוטות ובקצרה – כדור הארץ מוקף באטמוספירה המורכבת מגזים שונים ושאר תרכובות. האור והחום המגיעים מן השמש חודרים את האטמוספירה, מגיעים לקרקע וחוזרים בניתור חזרה לחלל. ככה זה אמור לקרות בתיאוריה. בפועל, זיהום האוויר (ברובו פחמן דו-חמצני) מגיע לשכבות שונות באטמוספירה ומונע מחום השמש לחזור לחלל. החום נכלא סביב כדור הארץ וגורם להתחממות גלובאלית. מדענים מזהירים מפני אותה התחממות, ומנבאים שהיא עלולה לגרום – בתוך עשרות שנים – לאפקטים סביבתיים שליליים כמו המסת קרחוני הקוטב (וכך, הצפת ערי החוף בעולם), שינויים גנטיים בקרב בע"ח וצמחים ושאר השפעות שעדיין לא ידועות.
ומי אחראי לפליטת פחמן דו-חמצני? נכון, בעיקר המכוניות (אבל לא רק). אז בלי מכוניות אי אפשר, וכך יאמרו אפילו פעילי גרינפיס הקיצוניים, אבל אפשר במידה. נסיעות עירוניות רבות הן מיותרות לחלוטין. רכיבה על אופניים יכולות להוות תחליף נקי, זול ובריא.
באחד משיטוטי באינטרנט, מצאתי טבלה מדהימה המדגימה את כמות האנרגיה המתבזבזת בעת שימוש בשיטות תחבורה שונות. זה הולך ככה: רוכב אופניים שורף בממוצע 25 קלוריות במייל. ביצה גדולה מכילה 80 קלוריות. כלומר, אדם יכול לרכוב 3 מייל באמצעות האנרגיה הנובעת מביצה אחת בלבד.
הולך רגל יצרוך אנרגיה השווה ל-3 ביצים, עבור אותה דרך.
אוטובוס עמוס באנשים דורש 24 ביצים עבור כל נוסע ונוסע.
מכונית ממוצעת "צורכת" 84 ביצים לשם הסעת הנהג למרחק זה.
וזה אפשרי בהחלט. בהולנד למשל, רק 30% מהאנשים מגיעים לעבודה ברכב פרטי. השאר עושים שימוש באופניים או ברכבת.
וחוץ מזה, בשעות העומס, אופניים עשויים להיות מהירים בהרבה ממכוניות. תעשו ניסוי: צאו לדרך עם אופניים ועם מכונית מכיכר המדינה לכיכר רבין בשעות העומס. אתם עלולים להיות מופתעים...
(אגב, שמתם לב שרוב הערים מתוכננות יותר עבור מכוניות ופחות עבור בני אדם?)

 


רכיבת מסה קריטית בתל אביב. יצירת מודעות ציבורית
רכיבת מסה קריטית בתל אביב. יצירת מודעות ציבורית

בריאות וכושר

אלמנט חשוב בעולם האקולוגיה הוא שמירה על אורח חיים בריא. לא משנה אם אתם רוכבים בעיר, בטבע או באולמות הספינינג, האפקט עושה את שלו. ועוד לא דיברנו על כך שפעילות גופנית תורמת להפחתת המתח היומיומי. אין ספק שאנשים בריאים בגופם ובנפשם תורמים לעולם הרבה יותר.

תרבות הפנאי

והנה עובדה מעניינת: ארה"ב בלבד, שבה רק  6% מאוכלוסיית העולם, צורכת 30% מהמשאבים שלו!
תרבות פנאי המבוססת על פעילות גופנית ו/או פעילות בטבע, באה לעיתים על חשבון פעילות צרכנית. אנשים, במקום לבלות את שעות הפנאי שלהם בקניוני הענק (או סתם ברביצה מול הטלוויזיה המפציצה פרסומות לכל עבר), גורמת לאנשים לצרוך פחות. נקנה פחות דברים שאנחנו לא ממש צריכים. מינימום צריכה = מינימום אשפה = מינימום פגיעה אקולוגית. זה אולי נראה כיום שולי, אבל התקווה היא שאנשים יעריכו יותר פעילות פנאי גופנית/מחשבתית ופחות פעילות צריכה (תראו למשל מה עושים פעילי "יום ללא קניות").

חיבור ישיר לטבע

אתם יכולים להיות מנויים על נשיונל ג'יאוגרפיק או לצפות שעות בערוץ 8 בכל ערב, אבל החיבור הפיזי לטבע הוא הדבר האמיתי. שום חינוך להימנעות מקטיפת פרחים מוגנים לא יחליף את ההבנה לחשיבות העניין כאשר אתם מביטים בנופי מרבדי הפריחה. כך גם לגבי השלכת פסולת בטבע.
ככל שיותר רוכבים ייצאו לטבע ויעריכו אותו, כך תגבר חשיבותו הציבורית ומעמדו בעיני הציבור כולו. וחשיבות ציבורית תורמת לשמירתו מפני כרישי נדל"ן, סוללי כבישים חוצים ושאר זדים ורשעים המבקשים להשתלט על מעט הפינות הירוקות שעוד נותרו כאן. הכל עניין של מודעות.
אל תזלזלו בדעה הקולקטיבית. גם אם נראה לכם שאתם לבד בחשיבה זו – אתם לא.

אז מה בעצם המטרה של כל הטקסט הארוך הזה? שתי מטרות, בעצם: האחת היא יצירת מודעות. מודעות אצלנו, הרוכבים, ומודעות ציבורית. המטרה השנייה היא סוג של קריאה לפעולה. דברו, שכנעו, תנו נימוקים ובעיקר – תחשבו פעמיים לפני שאתם נכנסים למכונית בכדי לגמוע מרחק של 3-4 ק"מ. האלטרנטיבה האחרת היא הרבה יותר שפויה, בריאה, חכמה, ובעיקר – אקולוגית.

למידע נוסף בנושא אקולוגיה, גלובליזציה ואלטרנטיבות.

 

 
 האופניים נפלו מצחוק...
האופניים נפלו מצחוק איך תדע שזו היתה נפילה כואבת? אתה קולט שמגיני הברכיים שלך נקרעו, ואז אתה נזכר שאין לך בכלל מגיני ברכיים... בדיחות אופניים ש(אולי) לא הכרתם. לא לרוכבי/ות פוליטקלי קורקט להמשך
 אופניים – הצד האפל...
אופניים – הצד האפל אתרים העוסקים בצד האפל, הביזארי והמטורף של עולם האופניים: שיטות רכיבה אגרסיביות בעיר, לחימה מול נהגים, התנועה לשחרור רוכבי אופני ההרים מכוחות האופל ומדריך לגנב האופניים המתחיל להמשך


לכתיבת כתבה במדור זה...
לרשימת הכתבות של ברוז' ש...
 לתצוגת פורום
ומה אתם עשיתם בשביל כדור הארץ?
אימייל יישלח באופן אוטומטי למחבר
 20/8/2003 :21:48 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  ניב מעוז עם תוכן  יישר כוח!!!
 19/8/2003 :02:39 משתמש אנונימי  אלונה עם תוכן  איזה יופי של מאמר!!! כל הכבוד לך!!!
 4/8/2003 :21:45 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  Ofer n עם תוכן  הכי חשוב שיש מי שסופג הכל.....
 15/8/2003 :04:34 משתמש אנונימי  יפעת עם תוכן  שכחת פרט קטן
 20/8/2003 :21:44 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  ניב מעוז עם תוכן  תסעי להולנד...
 4/8/2003 :20:51 משתמש אנונימי  עוז נחום עם תוכן  מאמר יפה אבל - שים לב למי אתה פונה
 5/8/2003 :01:48 משתמש אנונימי  רן איש עם תוכן   יש אנשים שקוראים ולא יודעים להנות
 11/8/2003 :13:20 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  elad פ עם תוכן  תפסיק לחרוד ותזרום
 4/8/2003 :11:12 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  moshe mor עם תוכן  חבל שהמנהלים הבכירים במקומות העבודה
 5/8/2003 :08:39 משתמש אנונימי  אינטל עם תוכן  במקום העבודה שלי יש חניה לאופניים
 5/8/2003 :11:55 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  moshe mor ללא תוכן  יש מקומות עבודה ויש מקומות לעבודה התמזל מזלך
 3/8/2003 :17:10 משתמש אנונימי  אורח לרגע ללא תוכן  כלומר מי שרוצה לשרוף קלוריות שילך ברגל
 3/8/2003 :15:57 משתמש אנונימי  רונ.י ללא תוכן  סחטיין !! סוף כל סוף קצת רוח לגלגלים


[ ]
לפרסום זה יש: 13 הודעות

לדרוג הכתבה יש לבחור בין הר אחד לחמישה הרים
פצצה 5 4 3 2 1 חלש 
מספר מדרגים: 29    דרוג כללי: 4.27

––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש
אומניבייס בע"מ 2001 - 2021