הרים - אתר האופניים הגדול בישראל

כתבות > מדור טיולים בחו"ל
עד כמה החום משפיע על הרכיבה שלך?

   לא רוכב/ת ביולי אוגוסט!
   רוכב/ת בשעות הערב המאוחרות
   רק עם זריחת החמה
   החום לא עוצר אותי
 
 

אנטליה של יערות אורנים אין סופיים, הרים גבוהים ומושלגים, מים זורמים ושוצפים, כפרים הרריים ציוריים ושבילי רכיבה אתגריים
מאת:  עומר יגאל לאתר של עומר יגאל
26/5/2002
אכסניה טורקית
                

   

 יום אחד 
כשקצב הפיגועים בארץ עבר את סף המעקב שלי, החלטתי שהגיע הזמן לניקוי ראש אמיתי. כזה שיש בו שני גלגלים, טבע, שקט והכי חשוב ... לא בארץ.
הסכום שרעייתי הקציבה לנסיעה היה מצומצם, לכן היעד קרוב והזמן קצר. התייעצות עם ידידי אריה אלאלוף מהחברה להגנת הטבע שהוא מומחה לטורקיה הולידה את הטיול להרי הטאורוס. או ליתר דיוק, לנהר אחד המנקז חלק קטן מרכס הרי הטאורוס, החוצה את טורקיה לאורכה.
ארזתי את אופני ה -1 DS GIANT המשודרגות שלי לתוך תיק מבד מיוחד לאופניים שתכנן ותפר חבר לטובת העניין, הוספתי ברים, פרות יבשים, שק שינה ועזרה ראשונה. טיסה של שעה מתל אביב הנחיתה אותי באנטליה - טורקיה.

 אנטליה 
אנטליה מצטיירת לרובנו כעיר חוף שוקקת בנופשים ישראלים שתפשו את הדיל הטורקי - טיסה, מלון, אוכל, קניות וחוף במחיר של יום באילת ולעתים נוסף "בונוס" של ברז או כיור מבית המלון. אבל אני יצאתי מנמל התעופה לאנטליה אחרת. אנטליה של יערות אורנים אין סופיים, הרים גבוהים ומושלגים, מים זורמים ושוצפים, כפרים הרריים ציוריים ושבילי רכיבה אתגריים. לקחתי את הדולמוש - האוטובוס המקומי ולאחר שעתיים תוך החלפת שלושה דולמושים הגעתי אל עיירה נחמדה היושבת על גדות נהר מדהים הנקרא "קופרולו" שפירושו הנחל עם הגשר. נהר הנקרא על שמו של גשר רומי גבוה וצר המגשר בין שתי גדות הנחל ועומד איתן כבר 2000 שנה.
התארגנות בבקתות אירוח נעימות הבנויות על שפת הנהר, שאותן תיאמתי מהארץ ויצאתי לסיבוב היכרות עם האזור המקסים. מים זורמים מכל עבר, מעיינות הנובעים בעוצמה אדירה מההר ומעליהם גשרונים קטנים וציוריים. כל אלו מתנקזים אל ערוצו הגועש של הנחל שזרימתו מביישת את הירדן שלנו גם בשעותיו היפות.
הבנתי שלא יהיו חסרים לי מים במסע שכן ההרים כולם נוטפים במי מעיינות וערוצים זורמים. לכן הוצאתי את השקית ממנשא המים שלי והפכתי אותו לתרמיל שהכיל את כל שרציתי ליומיים בשטח. כך הצלחתי להשאיר את הסבל המסורבל יחד עם שאר הציוד המיותר בבקתות האירוח.
בבוקר יצאתי בטיפוס ארוך ומתמשך בשביל המתפתל אל כפר שכוח בלב ההרים בשם "סלגה" עלייה לגובה של 1,300 מ’ שלקחה כשעתיים הביאה אותי לתאטרון רומי ענק תקוע בתוך כפר מוזנח שבתיו העלובים עומדים כהיפוך מושלם לעוצמה שמשדר המבנה הבנוי מאבני גזית ענקיות. הדרך בהמשך מתפתלת בין שלוחות ההרים כאשר הנחלים הקטנים אותם חציתי זורמים מהפשרת השלגים הנוצצים במעלה ההר ומורחים את אופניי בשכבת בוץ חומה - אפורה. עמודי אבן גדולים המונחים באי סדר במרחב שנקרא קפדוקיה הקטנה משכו אותי לרדת לשבילי הבקר ולשוטט בסינגלים הרבים הפזורים בין סלעי הענק כשביניהם פזורות בקתות רועים.

ילדים טורקים התלהבו מהאופניים
ילדים טורקים התלהבו מהאופניים

 ביתו של חסן קובלק 
לקראת ערב כשהתחלתי לחפש מקום להניח את ראשי הגעתי אל ביתו של חסן קובלק. בית היא מילה קצת יומרנית למערה אפלולית הכוללת חדר אחד ובפינתו אח עצים בוערת. חסן התעקש בשיחה שכללה בעיקר תנועות ידיים להזמין אותי לבלות את הלילה במחיצת משפחתו. לאחר ארוחה שכללה את היורק המסורתי שהוא מין יוגורט דלוח וגוזלמה שהוא קרפ - פיתה ממולא בבשר או ירק, נפרשו המזרונים על רצפת החדר שבו ביליתי את לילי.
עם שחר התעוררתי כששתי עיניים שחורות מציצות בי מפינתו השניה של החדר, היו אלה עיניה של נהייה, בתו בת ה 17 של הסן שעקבה אחרי במבטיה עוד מליל אמש.
פרידה נרגשת ממשפחתו של הסן קובלק ואני שוב על האופניים בדרכים הארוכות והריקות של הרי הטאורוס. לאורך קילומטרים ארוכים רכבתי לבדי ללא נפש מסביב רק אני והטבע השקט באופן מפתיע. ניכר היה שכמעט ואין בעלי חיים בהרים, שכן אלו ניצודו בעקביות על ידי הטורקים. מעט ציפורי שיר קטנות,ארנבת וחזיר בר גדול ושחור שהפתיע אותי באחד מעיקולי הדרך כשבעקבותיו ... שני טורקים עם גרזנים, אלו היו כל בעלי החיים שנתקלתי ברכיבתי.

קניון הקופרולו מלמעלה
קניון הקופרולו מלמעלה
רועי הצאן, או ליתר דיוק בעיקר רועות הצאן הן היחידות המסתובבות במרחבי ההרים המיוערים. אלו שראו אותי מרחוק היו יורדות אל השביל ומקבלות אותי בברכת "מרהבה" (מרח’בה בלי ח’ית) ובנפנוף היד לשלום. ניסיונותיי לקשור שיחה עם הרועים נתקלו באי הבנה מוחלטת של האחד את שפת רעהו והסתיימו תמיד בשיחת ידיים לבבית .
העליות של יום האתמול הובילו היום לירידות מהירות וארוכות בדרכים שידעו ימים יפים יותר ומשמשות בעיקר את הכפריים ברכיבתם על הפרדות שמשמשות ככלי תחבורה נפוץ. את היום סיימתי שוב בבקתות המפנקות על שפת נהר הקופרולו. לאחר שטיפת האופניים מהבוץ הרב שדבק בהם, נפלתי שדוד מעייפות על המיטה הרכה.

נופי העמקים מלמעלה באופק הרי הטאורוס
נופי העמקים מלמעלה באופק הרי הטאורוס

 היומיים האחרונים 
ביומיים הבאים ביליתי על האופניים בין הכפרים הקטנים הרבים הפזורים על מדרונות ההרים. העלייה לכפרים הצריכה כמעט תמיד מאמץ פיזי בדרכים המתפתלות שמגיעות אל מצבורי בקתות כפריות שסיבת מיקומן אינה ברורה דיה שכן הן תלויות על ההרים כמעט ללא סדר ברור. כל כניסה שלי לכפר גררה אחריה הסתערות של ילדים בתלבושות אחידות תכולות כשהם צועקים "ביציקליטה" - "ביציקליטה" ( אופניים ). עצירה לשיחה עם הילדים הפכה תמיד להכנסת אורחים לבבית על ידי המבוגרים שהזמינו אותי לצ’אי - תה חזק טורקי, כמעט בלי סוכר. הפרידה מכל כפר לוותה בריצה של הילדים סביב האופניים עד שאפסו כוחותיהם. סיימתי את הטיול ברפטינג מדהים על נהר הקופרולו וברכיבה במורד הרי הטאורוס אל אנטליה, העיר ולנמל התעופה.

כפר טורקי מצוי
כפר טורקי מצוי

 לסיכום 
190 ק"מ בחמישה ימים של דרכים הרריות, רכיבה בהפרשי גובה יומיים של 500-900 מ’. התרסקות אחת, שני פנצ’רים וחוויה שרוצים לחזור עליה. כי כל מה שרוכב רוצה נמצא כאן - עליות אתגריות, ירידות טכניות, קצת סינגלים, הרים מושלגים ומים זורמים, דרכים אינסופיות, כפרים ציוריים, אנשים חביבים ומקבלי פנים. והכי חשוב כל זה במרחק של שעה טיסה בלבד מתל אביב ובזול.

ההנאה מהטיול והרצון לשתף אחרים בחוויה הובילה לחיבור ביני לבין "רואים עולם" של החברה להגנת הטבע וטיולי רכיבה מאורגנים להרי הטאורוס סביב נהר הקופרולו יוצאים לדרך.

מידע נוסף
אשמח לתת מידע ופרטים נוספים למתכנני טיול רציניים. כולל מלונות ואכסניות. מפות, נסיעות, רכבות, לוח זמנים ועוד.
עומר יגאל 053-689673 , 04-9581892
[email protected]
 
 טיול אופניים בחו''ל, קוים כלליים...
טיול אופניים בחו''ל, קוים כלליים תיאור כללי של הטיול שלי בחו''ל להמשך
 האי-מייל האחרון...
האי-מייל האחרון מלים אחרונות לפני החזרה לארץ להמשך


לפורום טיולים
לכתיבת כתבה במדור זה...
לרשימת הכתבות של עומר יגאל...
 לתצוגת פורום
הרי הטאורוס בטורקיה על אופני הרים
אימייל יישלח באופן אוטומטי למחבר
 18/7/2005 :00:56 משתמש אנונימי  ויקטור זאנה עם תוכן  סרטון וידאו - EZ RIDERS בהרי הטאורוס - תורכיה
 18/7/2005 :22:04 משתמש אנונימי  מנחם עם תוכן  סרטון
 24/2/2005 :17:16 משתמש אנונימי  יובל עם תוכן  הרי הטאורוס ברגל
 5/9/2004 :11:52 משתמש אנונימי  אוריאל סלומון עם תוכן  Road Trip באנטליה וסביבותיה
 11/8/2003 :10:48 משתמש אנונימי  עפרי עם תוכן  טיול עצמאי להרי הטאורוס
 22/10/2008 :13:26 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  oren gavriel עם תוכן  חלק מהתשובות כאן...
 14/7/2003 :15:41 משתמש אנונימי  אורטל עם תוכן  צריכה מפה של מסלולים מעניינים באנטליה דחוף
 2/5/2004 :19:09 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  רועי קרסני עם תוכן  הי אורטל
 9/6/2004 :22:04 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  אמיר כהן עם תוכן  פרטים
 18/5/2003 :18:18 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  רן שנהר עם תוכן  מישהוא מעוניין לשחזר?
 2/5/2004 :19:11 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  רועי קרסני עם תוכן  כן בטח
 8/6/2003 :14:40 משתמש אנונימי  איתי עם תוכן  שיחזור אפשרי
 4/10/2002 :21:24 משתמש אנונימי  עופר עם תוכן  אשמח אם תוכל לעזור לי!
 17/9/2002 :17:39 משתמש אנונימי  אלי שלום עם תוכן  מחפש שותפים לטיול אופניים קצר להרי אנטליה
 2/5/2004 :19:14 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  רועי קרסני עם תוכן  מתאים לי
 24/7/2002 :19:14 משתמש אנונימי  אמיר עם תוכן  מתאים לכם ? בואו נעשה את זה גם!
 11/8/2003 :15:33 משתמש אנונימי  אמיליה עם תוכן  שלום אמיר
 2/5/2004 :19:16 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  רועי קרסני עם תוכן  הי אמיליה
 5/6/2002 :17:39 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  שלי עם תוכן  מדהים!


[ ]
לפרסום זה יש: 19 הודעות

לדרוג הכתבה יש לבחור בין הר אחד לחמישה הרים
פצצה 5 4 3 2 1 חלש 
מספר מדרגים: 73    דרוג כללי: 3.93

––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש
אומניבייס בע"מ 2001 - 2021