הרים - אתר האופניים הגדול בישראל

כתבות > מדור טיולים בארץ
עד כמה החום משפיע על הרכיבה שלך?

   לא רוכב/ת ביולי אוגוסט!
   רוכב/ת בשעות הערב המאוחרות
   רק עם זריחת החמה
   החום לא עוצר אותי
 
 

גירסה נהדרת למסלול השגרתי היורד מערד לאורך דרך העפר היורדת לחוף ים המלח במעלה יאיר. מסלול הכולל רכיבה בשביל מדהים במורד נחל מורג ותצפית מדהימה לים המלח.
קרדיט: הזכויות על המסלול הזה שמורות לדן טוביהו וחבריו הרוכבים מערד, ולהם התודה על ששיתפו אותי בסוד זה.
הועלה על-ידי: 
אופן אחר לאתר של אופן אחר
9/5/2002
השביל עוקף מפל קטן מעל שכבות צור מקומטות
                

מאפייני הרכיבה: פיזי בינוני.
אזור: הר הנגב, הנגב הצפוני והמערבי
עונה מומלצת: חורף
אורך המסלול: 4
אורך המסלול בשעות: ארבע שעות
   

 נקודות... 
יציאה: ערד, בצומת המוליכה לכיוון ים המלח.

סיום: מלונות עין-בןקק. יש לדאוג לאיסוף או להשאיר מראש רכב בנקודת הסיום.

 עניין 
זוהי גירסה נהדרת למסלול השגרתי היורד מערד לאורך דרך העפר היורדת לחוף ים המלח במעלה יאיר. מסלול זה כולל רכיבה בשביל מדהים במורד נחל מורג, ואחר מתחברים לדרך העפר המובילה לראש מעלה יאיר- אחת התצפיות היפות ביותר אל ים המלח.

מרטין באחת העליות הקצרות בטיול
מרטין באחת העליות הקצרות בטיול

 המסלול 
נרד בזהירות בכביש לים המלח ולאחר 6 ק"מ נפנה שמאלה בדרך עפר הפונה לכיוון מיצד חתרורים ומעלה יאיר. כמאתיים מטר לאחר הפנייה מהכביש, נפנה ימינה לדרך עפר הפונה לתוך ערוצו של נחל מורג. נחל מורג הוא יובל של נחל יעלים וראשיתו במורדות המזרחיים של רכס זוהר. לאורכו שביל גמלים טוב ומה שעוד יותר טוב שהוא לא מסומן במפה. רכיבה בשבילים כאלה היא המרב שרוכב אופניים יכול לבקש. בתחילה הנחל רחב ואחר הוא נעשה צר והופך לקניון קצר ויפה. בדרך נעבור מפל בו הנחל "מקפץ" מעל מדרגת צור. נחלוף על פני קימוטים מענינים בשכבות הצור. השביל עוקף את המפל מצד ימין. לאחר המפל מתחיל קטע קניוני יפה שניתן לרכב כמעט את כולו. שיחי צלף תלויים מקירות הקניון. הואדי מתחתר כאן בתוך שכבת סחף קדומה. זהו קטע הרכיבה היפה ביותר. לאחר הקטע הקניוני הנחל נפתח ומתחבר לדרך העפר המסומנת בכחול בדיוק בסוף הירידה התלולה ממיצד חתרורים. ההמשך הוא על הדרך הראשית הממשיכה בכיוון כללי מזרחה אל שפת מצוק ההעתקים. על שפת המצוק, גבעה קטנה שעליה שרידי עמדת תצפית שבעבר היתה מאוישת על ידי הצבא. בבת אחת נפרש מתחתינו ים הטורקיז המדהים עם הרי מואב הנפלאים ברקע. כדאי לשבת כאן ולהתבונן בנוף המדהים של ברכות האידוי והמלחות היבשות בעלות המרקמים המענינים. שעת אחר הצהרים היא השעה המועדפת לתצפית. מצפון ניתן לראות את המצוקים האדירים של נחל יעלים הנופל לא הרחק מכאן במפל מרשים שגובהו 120 מטרים.

מבט אל החלק הקניוני היפה של נחל מורג
מבט אל החלק הקניוני היפה של נחל מורג
מעלה יאיר הוא דרך ג´יפים היורדת משפת מצוק ההעתקים אל חוף ים המלח ומתגברת על הפרש טופוגרפי של כ- 500 מטרים. חלקה העליון די נהרס כתוצאה מניסינות טיפוס של ג´יפים. זו ירידה טכנית לאופני הרים ובכמה מקומות המעבר קשה, אך זוהי בהחלט חוויה לרדת במעלה זה שהוא דרך העפר היחידה לרדת מרמת המדבר לשפת ים המלח מדרום לעין-גדי. ועניין זה מביא אותנו אל סרן יאיר פלד ז"ל מפקד סיירת צנחנים שעל שמו נקרא המעלה. יאיר היה דמות מיוחדת במינה, ואלון גלילי ממדרשת שדה בוקר שהכיר אותו אישית סיפר לי, שיאיר אמר לאריק שרון שהיה אלוף הפיקוד ב- 1959 שלא יתכן שרק דרך אחת מחברת את רמת המדבר עם ים המלח וביקש אישור לאתר נתיב נוסף. וכך לאחר שקומנדקר של הסירת הצליח לרדת בנתיב זה, נפרצה הדרך ממש בעבודת ידיים. יאיר פלד קשור לעניין האופניים ואהבת המדבר, עוד לפני עידן אופני ההרים. וכך הוא מצוטט בספרו של יוסף ארגמן- דרך יאיר : " יקרו ודאי עוד התנגשויות בצפון הארץ ובמרכזה, ובכל זאת אנו חשים שהמאבק יהיה על הנגב, על אותו חבל ארץ מרוחק, חסר כל מים ובלתי מיושב. יש מי שנרתע מכל אלה, אבל אנחנו, האמנם נותר על כך שנכיר היטב את הנגב? והנה, בגלל בעיות חום ומים כאילו מוציאים את הנגב ממפת הטיולים. והנה בגלל בעיות מים וחום מוציאים את הנגב ממפת הטיולים. והרי מי שמכיר את הגבים בנגב יכול לצאת אפילו בלי מימייה. טיול האופניים הוא הדרך הטובה ביותר להכיר את הארץ. באוטו נוסעים וחולפים מהר מדי, ואילו באופניים בחברותא גדולה, הטיול הוא גם מהנה וגם מועיל"

מקטע זה ניתן ללמוד על אופיו של יאיר. יאיר הכניס את האופניים כרכב קרבי לשימוש הסיירת הוא טען "שהאופניים מהירים שקטים וקלים להצנחה, ניתן לעבור בהם מרחקים גדולים בליל להתגלות. הם דורשים טיפול מועט ויש שטחים נרחבים בארץ במיוחד בחמאדות אותם ניתן לעבור באופניים." מדהים לקרוא את הדברים הנ"ל שנכתבו לפני ארבעים שנה, בימים שפנצ´רים היו אחת הבעיות הגדולות ביותר של האופניים. בחלק מהאימונים הם אף תרגלו צניחה עם האופניים… למעשה אין אנו אלא ממשיכי דרכו של יאיר פלד רק על גבי אופניים שהם פלא טכנולוגי ויכולת העבירות שלהם היא פנטסטית. מומלץ לקרוא את הספר דרך יאיר- מאת יוסף ארגמן, בהוצאת הקיבוץ המאוחד 1982.

המסלול באדיבות "אופן אחר" מדרשת שדה בוקר.

קרדיט: הזכויות על המסלול הזה שמורות לדן טוביהו וחבריו הרוכבים מערד, ולהם התודה על ששיתפו אותי בסוד זה.
 
 מערד לשפך זוהר דרך רכס זוהר ומצד זוהר...
מערד לשפך זוהר דרך רכס זוהר ומצד זוהר מ''דרך הגז'' לתצפית יפה אל מדבר יהודה, לשביל גמלים מתחת להר כיפון - גן עדן קטן הממתין לרוכב האופניים שיגלה את צפונותיו להמשך
 מסלול ברכס חלוקים ובוקר...
מסלול ברכס חלוקים ובוקר נבקר בנחל הרועה החוצה את רכס חלוקים ונמשיך אל סכר חלוקים ולשמורת החלמוניות בהר בוקר להמשך


לפורום טיולים
לכתיבת כתבה במדור זה...
לרשימת הכתבות של אופן אחר...
 לתצוגת פורום
מערד לים המלח דרך נחל מורג ומעלה יאיר
אימייל יישלח באופן אוטומטי למחבר
לדרוג הכתבה יש לבחור בין הר אחד לחמישה הרים
פצצה 5 4 3 2 1 חלש 
מספר מדרגים: 32    דרוג כללי: 3.73

––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש
אומניבייס בע"מ 2001 - 2021