הרים - אתר האופניים הגדול בישראל

כתבות > מדור טיולים בארץ
עד כמה החום משפיע על הרכיבה שלך?

   לא רוכב/ת ביולי אוגוסט!
   רוכב/ת בשעות הערב המאוחרות
   רק עם זריחת החמה
   החום לא עוצר אותי
 
 

מסלול אתגרי שבחלקו הראשון עובר לאורך שביל גמלים עתיק היורד לדקלי רחם והמשכו במצפה עמרם
מאת:  אופן אחר לאתר של אופן אחר
9/5/2002
תצורות מענינות באבן החול הנובית מפעולת הרוח והמים
                

מאפייני הרכיבה: פיזי קשה,טכני קשה,מסלול לא מעגלי,ירידות תלולות.
אזור: יומני מסע
מיקום: דרום הערבה
אורך המסלול: 17 שטח + 15 כביש לאילת סה''כ 32
אורך המסלול בשעות: שמונה שעות
אוכל: יש להצטייד ב 5 ליטר מים
   

"יש אנשים שאינם יכולים לחיות במקום הזה. שקט שאפשר להשתגע,
יש אנשים שאלוהים גדול עליהם במדבר הזה. משתק. אנשים נבהלים
כשהם שומעים את הכוכבים בלילות. אבל יש אנשים שנדבקים לשקט
הזה ואינם יכולים לשוב ולהיפרד ממנו. אלה נשארים כאן."

חיים גורי.


 נקודות 
התחלה: כביש מעלה אילת כק"מ דרומית לכניסה לקניון האדום בסמוך לכביש גישה לבסיס צבאי שנקרא "מחנה עוזיהו".

סיום: אילת.

מטפסים מנחל צפונות
מטפסים מנחל צפונות

 המסלול 
כדי להגיע לנקודת ההתחלה יש לנסוע בכביש הגבול לאילת. נעצור ליד שלט המורה על כניסה אל "מחנה עוזיהו". נרכב בכביש המטפס אל הבסיס הצבאי ולפני הכניסה לבסיס נפנה שמאלה ונגיע אל הר עוזיהו. מכאן תצפית יפה אל הערבה והרי אדום וכן אל נחל רחם שעובר מדרום ואחר מבצע "ברך" וממשיך ומתחבר אל נחל עתק. האזור בנוי מסלעי גיר מתקופת הקנומן. הכיוון הכללי שלנו הוא מזרחה לאורך שביל גמלים שנקרא "מעלה עוזיהו". שביל זה היה בעבר נתיב מבריחים וחבר את הערבה עם ד´רב אל עזה ועבר דרך קרוב לדקלי רחם בהם ניתן למצוא מים בשנים גשומות. שביל מופיע במפת סימון השבילים כקו שחור מרוסק ויש שבילים נוספים כאלה באזור שממתינים לרוכבי אופניים הרפתקניים. אלו הם שבילי גמלים או נק´בים ולהבדיל משבילי הליכה שנועדו רק לבני אדם, הם ניתנים ברובם לרכיבה ורצוי בירידה. דרך אגב במפת סימון השבילים שהודפסה ב-1998 , מסומן משום מה הר עוזיהו בנ.ג.863 שהוא הר בולט הבנוי מסלעים מותמרים, אך במפה הקודמת ההר נמצא בנ.ג.844 שנמצא ממזרח לבסיס הצבאי. מעלה עוזיהו עד לדקלי רחם הוא שביל ברור בשטח ומדהים לרכיבה. צריך לשים לב לא לסטות אל השבילים היורדים בכיוון דרום מזרח אל נחל רחם. השביל יורד אל דקלי רחם, כאשר בחלקו האחרון הוא חוצה מספר ערוצים. דקלי רחם הם שלשה עצי דקל שאיך שהוא מצליחים לשרוד בתנאי האקלים הקשים. לידם ת´מילה - מי תהום גבוהים שניתן להגיע אליהם על ידי חפירה לא עמוקה. בביקורינו (אפריל 2001) לא מספר גבים קטנים במורד הקניון. כדאי להמשיך במורד נחל רחם עוד כחצי ק"מ עד לגבי רחם, מספר מכתשות בתוך נקיק צר ויפה ואחריו מפולת של גושי סלע אדירים. הנחל מתחתר כאן בסלעי גיר קשה מתצורת חצרה.

מטפסים מנחל צפונות
מטפסים מנחל צפונות
נחזור בחזרה לדקלים ונעלה כ-100 מטר במעלה הנחל עד לפיצול שבילים. נטפס בשביל המסומן בכחול העולה למצפה עמרם. זהו קטע הליכה רגלי לא ארוך במיוחד. נגיע לאוכף שממנו תצפית יפה אל הר אמיר ואל חלקו הדרומי של מכתש עמרם. מהאוכף נטפס בשביל תלול אל מצפה עמרם. המאמץ בסופו של דבר השתלם. אנו נמצאים עם האופניים בנקודת תצפיתמדהימה.400 מטר מתחתינו כאוס של סלעים, אבני חול לסוגיהן, ממול הר עמרם הוולקני שצבעו סגול שחור. ממול הרי אדום הנשגבים והרחק דרומה הכחול של מפרץ אילת. אנו נמצאים בדיוק מעל עמודי עמרם. מכאן נרכב על שפת המצוק בשביל יחסית נוח כאשר מימיננו נוף מדהים. שני נחליםמנקזים את החלק הצפוני של מכתש עמרם. האחד נחל צפונות שחלקו העליון זכה לשם "העמק הנעלם" והשני נחל כמוס. כדאי לשים לב לכך שהשכבות למלה נטויות לכיוון ההפוך מפני המכתש בדיוק כמו במכתשי צפון הנגב. הירידה למטה בשביל האדום היא מפרכת וקשה. זהו שביל היורד בתלילות בין בולדרים גדולים. זהו הקטע הקשה בטיול!!. השביל יורד לאפיק נחל צפונות שצופן בחובו מפלים לא גבוהים המחייבים שיתוף פעולה כדי להעביר דרכם את האופניים. בקטעים מסוימים ניתן לרכב בקניון המתחתר באבני חול אדומות המזכירות את הנופים של מזרח סיני. מפל שגובהו כ-15 מטר יחסום את דרכנו. מכאן שתי אפשרויות האחת לעקוף את המפל בשבילהמסומן באדום הממשיך בנחל צפונות והשנייה לטפס בשביל המסומן בשחור לאוכף וממנו לרדת אל נחל כמוס. אנו בחרנו באופציה השנייה ו"זכינו" בעוד ירידה רגלית קשה אך לא ארוכה כמו זו לעמק הנעלם. באפיק אין בעיהלרכב והשביל מתחבר לכביש הגישה לתחנה הסיסמוגרפית וממנו הדרך קצרה אל כביש הערבה.

יורדים
יורדים

 לסיום 
ניתן לחזור לאילת בכביש הערבה הישן או בשוליים של כביש הערבה החדש.

*כדאי לבדוק את האפשרות שלאחר הרכיבה על שפת המצוק של מצפה עמרם לחזור דרומה ולרדת במעלה עמרם שיתכן וניתן לרכב בקטעים ממנו ובכל מקרה הוא נראה שביל מבטיח יותר מהשביל היורד אל נחל צפונות.

מקורות:
מדריך ישראל- הר הנגב וחבל אילות, משרד הבטחון ההוצאה לאור 1979 .
סקר נוף חבל אילות, מנחם מרכוס, המועצה האזורית חבל אילות-1979 .


המסלול באדיבות "אופן אחר" מדרשת שדה בוקר.
 
 מערד למצדה דרך מעלה ענבה...
מערד למצדה דרך מעלה ענבה רכיבה בשביל מדהים מעל המצוקים האדירים של נחל צאלים, אחד מהקניונים המרשימים במדבר יהודה. תצפיות נוף יפות ממצוק ההעתקים אל ים המלח. להמשך
 מערד לים המלח דרך נחל מורג ומעלה יאיר...
מערד לים המלח דרך נחל מורג ומעלה יאיר גירסה נהדרת למסלול השגרתי היורד מערד לאורך דרך העפר היורדת לחוף ים המלח במעלה יאיר. מסלול הכולל רכיבה בשביל מדהים במורד נחל מורג ותצפית מדהימה לים המלח. להמשך


לפורום טיולים
לכתיבת כתבה במדור זה...
לרשימת הכתבות של אופן אחר...
 לתצוגת פורום
מהר עוזיהו ל''עמק הנעלם'' דרך דקלי רחם ומצפה עמרם
אימייל יישלח באופן אוטומטי למחבר
 6/12/2006 :13:27 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  שחר ל ללא תוכן  אם לשפוט לפי התמונות... חבל שלא באתם ברגל
 3/1/2007 :23:01 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  אורי עם תוכן  היינו שם לפני כשבועיים


[ ]
לפרסום זה יש: 2 הודעות

לדרוג הכתבה יש לבחור בין הר אחד לחמישה הרים
פצצה 5 4 3 2 1 חלש 
מספר מדרגים: 37    דרוג כללי: 3.56

––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש
אומניבייס בע"מ 2001 - 2021