הרים - אתר האופניים הגדול בישראל

כתבות > מדור רכיבת לילה
עד כמה החום משפיע על הרכיבה שלך?

   לא רוכב/ת ביולי אוגוסט!
   רוכב/ת בשעות הערב המאוחרות
   רק עם זריחת החמה
   החום לא עוצר אותי
 
 

דרך הפסלים ביער חצרים יוצרת שילוב מנצח של שקט מדברי, ירח מלא ויצורים סוריאליסטיים שמגיחים מכל עבר
קרדיט: איל
הועלה על-ידי: 
איל  לאתר של איל
24/12/2006, 07:22

                

   

כחמש דקות לאחר הכניסה לדרך הפסלים ביער חצרים, השיבו קרני הירח את אורן משתי נמלים ענקיות, מתכתיות למראה ומזרות אימה. על אף שנראו כאילו ניצבו כאן מאז ומעולם, משתזפות בדממה באור הלבנה, עלתה לפתע התחושה כאילו בכל רגע תיפח בהן רוח חיים והן יתחילו להתרוצץ על הגבעות הבהירות כאחוזות תזזית. וזה במקרה הטוב, אם יש להן מצב רוח טוב. נגיסה מנמלה בגובה של כשלושה מטרים היא עניין קצת פחות עליז. הנה, הירח המלא עדיין לא הגיע לשיא אונו, וכבר מתחילות ההזיות.

צילומים: איציק מרום ("נמלים"  מאת: סאלו שאול)
צילומים: איציק מרום ("נמלים" מאת: סאלו שאול)

 נווה מדבר אמנותי 

הפיכת המרחב הצחיח הזה לנווה מדבר אמנותי – הגדוש בעשרות פסלים סביבתיים שונים ומשונים – היא יוזמה של מרגה פישטיין, אמנית מקיבוץ חצרים הסמוך. היא שכנעה פסלים ישראליים, מוכרים פחות או יותר, להצטרף למיזם יוצא הדופן. אל הפסלים המוצבים כאן נוספים מדי שנה חברים דוממים נוספים, כך שכל ביקור יגלה הפתעות חדשות. קק"ל, מצדה, פרצה שבילי גישה, הקימה חניון פיקניקים קטן ונטעה מגוון של עצי יער אוהבי מדבר: מחרוב ושיזף ועד לשיטה ואפילו עצי בוסתן. מאחר שהדרך קרמה עור, גידים ופסלים בשנת 2001, מדובר עדיין בגורי עצים. זכרו לשוב לכאן בעוד 20-10 שנים, כאשר יהיה כאן יער של ממש.
בתחילת הדרך יצוצו במזרח מטעי החוחובה של קיבוץ חצרים, שמהם מייצרים כאן את שמן הבריאות המבוקש. עוד כמה עשרות מטרים ואתם כמעט מגיעים לעיקר: מקבצי הפסלים. לאבד את הדרך אי אפשר גם אם תנסו. מצד שני, רבים מהפסלים לא יעשו לכם עבודה קלה בגילויים – הם לא ימתינו בנאמנות בצד הדרך אלא מעט פנימה, בשוליים המרוחקים של השביל הראשי. פשוט פקחו עיניים וחפשו צלליות.
כל עיקול או צומת שבילים מזמנים פסלים חדשים – חלקם מלהיבים יותר, חלקם – פחות. אבל תהיו חייבים להודות שאור הירח, המגביר באופן אוטומטי את המסתורין, יחד עם האווירה המדברית ויצורי המתכת, האבן או העץ יוצרים שילוב מנצח. כמעט כמו בעליסה בארץ הפלאות. גם הכרוונים המעופפים בגובה נמוך וצווחים בכל כוחם תורמים לאווירה.

"אופנו סוס" - של אודי דיין
"אופנו סוס" - של אודי דיין

 חתול בערסל ופסנתר גדוש זימה 

לא רחוק מחניון הפיקניקים, מה שנראה מרחוק כמו מונומנט פיסולי רב זרועות מתברר כיצירה טבעית לחלוטין – עץ אשל מפלצתי, מרובה גזעים וענפים, שניצב לצד השביל. עץ כזה יכול להגיע לגיל המופלג של כ-150 שנים, ונראה כאילו החבר הדומם שלנו כאן אכן מתקרב אל קצה גבול היכולת שלו. מטרים ספורים ממנו, בהמשך הדרך, יופיע מימין פסל המכונה "סבבה" – חתול אבן מנומנם ומדושן עונג שנח על ערסל ברזל. ואם כבר הומור מדברי, אל תפספסו את ה"פנומנו-סוס" – שחציו סוס וחציו אופני ברזל. לא הרחק ממנו רובץ גם פסנתר מתכת עגמומי למראה. אגדה מקומית מספרת כי תחת כנף הפסנתר הגדולה התגלה באחד הלילות זוג אוהבים שעסק במרץ בשעשועים לוהטים, בכינוס אברים ובפריטת מיתרים הדדית. לא מזמן מצא מישהו דרך מקורית לסלק מראשם של זוגות נוספים כל חשק לחזור על המעשה. בשביל להבין – תצטרכו להגיע לפסנתר ולהציץ פנימה...
אפשר לערוך כאן סיורים רגליים (מומלץ להחנות את הרכב במתחם הפיקניק של קק"ל, מיד אחרי המפגש עם פסל הנמלים), או לרכוב באופניים לאורכה ולרוחבה של הדרך. אם בחרתם באפשרות השנייה, מומלץ להשאיר את הרכב בקיבוץ חצרים, לרכוב כמה מאות מטרים מזרחה על כביש מס' 2357 ולפנות ימינה לדרך הפסלים. הדרך עצמה מסתיימת בכניסה למוזיאון חיל האוויר, הסגור בשעות הערב. אם אתם עם אופניים – המשיכו לרכוב עד לקיבוץ ותזכו במסלול מעגלי. מי שפוסע ברגל, יחזור על עקבותיו. הדרך חזרה תפגיש אתכם עם כמה פסלים שפספסתם. באחריות.

"סבבה" מאת: ורדה גבעולי
"סבבה" מאת: ורדה גבעולי

 הגעה ופרטים נוספים 


נוסעים על כביש מס' 40 לכיוון באר שבע. לפני הכניסה הצפונית לעיר פונים מערבה בצומת הכובשים, אל הכביש העוקף את מרכז העיר. מכאן סעו לפי השלטים המובילים למוזיאון חיל האוויר. זמן קצר אחרי שתעלו על כביש מס' 2357, חפשו משמאל את הכניסה לדרך הפסלים. אם פספסתם והגעתם לקיבוץ חצרים, עשו סיבוב פרסה וסעו כמה מאות מטרים לכיוון הנגדי.
מפת סימון שבילים: מס' 13, הנגב המערבי (לא חובה).
אורך המסלול: כ-3 ק"מ.
אופי המסלול: מעגלי לרוכבי אופניים; קווי להולכי רגל.
דרגת קושי: קלילה.
ירח מלא: חובה.


 חוויות משלימות 

אפריטיף: מצניחה חופשית ועד רפואה עתיקה

ישנן שתי מנות ראשונות שוות למדי לטיול הלילה בדרך הפסלים – אדרנלין טהור וחוויה במוזיאון מאוד לא שגרתי.
סקיי כיף: במנחת שדה תימן הסמוך תוכלו להתנסות בצניחה חופשית מעל למדבר (לעתים אפשר לצנוח שם גם בחורף). חוץ מכמויות אדירות של רוח פרצים בפה, החוויה של נפילה מגובה של ארבעה קילומטרים במהירות של כ-250 קמ"ש תביא לרמת אדרנלין בדם הגבוהה בהרבה מזו שמותרת על פי הוראות היצרן. מצד שני, האדרנלין הטהור יפעפע בעורקיכם עוד שעות ארוכות, דבר שעלול לעמעם במקצת את תחושת השאנטי ההכרחית בדרך הפסלים. הכל תלוי בכם. טלפון: 1-700-705-867.
מוזיאון הרפואה בבאר שבע: אלפי כרזות, מסמכים ופריטי רפואה נדירים שוכנים במוזיאון הייחודי לתולדות הרפואה בבאר-שבע: ממסור עתיק לכריתת רגל ועד כלים כירורגיים שהיו בשימוש הפרטיזנים. מדובר בפנינה אמיתית, חבויה מן העין, שפועלת ללא כל יחסי ציבור, פרסום או רווחים. התערוכה הקבועה מציגה כלי ניתוח פרה-היסטוריים, יצירות אמנות שנעשו בהשראת הרפואה, כלים רפואיים מימי מלחמות העולם, תיאור הקשר ההדוק בין רופאים ואמנים בתקופת הרנסנס, פריטי טריוויה מרתקים ורקע היסטורי רב.
המוזיאון שוכן בבניין הפקולטה למדעי הבריאות של אוניברסיטת בן גוריון בשדרות בן גוריון (לא הרחק ממחלקת מיון ילדים  של בית החולים סורוקה). הכניסה ללא תשלום. מומלץ לתאם את הביקור מראש בטלפון: 08-6477408.

עוד בסביבה

אורחן צאלים: בקיבוץ צאלים תמצאו חדרי אירוח נעימים, אווירה רגועה וגם חמאם נחמד ובו ג'קוזי, סאונה ושאר פינוקים. טלפון: 08-9989268.
הדגייה של זווילי: מסעדת דגים בעיר העתיקה של באר שבע, עם הרבה אופי ומנות מרגשות. רחוב הפלמ"ח 7, באר-שבע. טלפון: 08-6275557.
מסעדת הבית התימני האורגינלי: מסעדה תימנית שמחה וזולה למדי. רחוב ההסתדרות 98, באר שבע. טלפון: 08-6288858.

המסלול לקוח מהספר "טיולי לילה – חוויות בטבע, שיטוטים עירוניים ואטרקציות ליליות"


 


קרדיט: איל
 


לכתיבת כתבה במדור זה...
לרשימת הכתבות של איל ...
 לתצוגת פורום
לילה בדרך הפסלים בחצרים
אימייל יישלח באופן אוטומטי למחבר
לדרוג הכתבה יש לבחור בין הר אחד לחמישה הרים
פצצה 5 4 3 2 1 חלש 
מספר מדרגים: 22    דרוג כללי: 2.90

––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש
אומניבייס בע"מ 2001 - 2021