הרים - אתר האופניים הגדול בישראל

כתבות > מדור טיולים בארץ
עד כמה החום משפיע על הרכיבה שלך?

   לא רוכב/ת ביולי אוגוסט!
   רוכב/ת בשעות הערב המאוחרות
   רק עם זריחת החמה
   החום לא עוצר אותי
 
 

מסלול בדרגת קושי בינוני הלוקח אותנו מבקעת עבדת אל תמנע דרך מעלה סיירים
מאת:  אופן אחר לאתר של אופן אחר
9/5/2002
מעלה סיירים
                

מאפייני הרכיבה: פיזי בינוני,מסלול לא מעגלי.
עונה מומלצת: חורף ואביב
אורך המסלול: 47
אורך המסלול בשעות: שמונה שעות
   

 נקודות 
יציאה : כביש הגבול המערבי, דרומית לצומת שיזפון.
סיום : החוף הצפוני באילת.

 המסלול 
יורדים מהכביש ליד שלט שבו כתוב נחל בטמים. הרכיבה בנחל בטמים בדרך עפר טובה העוברת בערוץ. הדרך עולה באופן מתון ומתחברת לכביש העובר לאורך קו מתח גבוה. נמשיך בכביש וכעבור ק"מ נפנה שמאלה לדרך המסומנת בכחול והעולה לעבר פרשת המים. משמאל נראה את הר בשמת. בפרשת המים נגיע לתצפית ראש מעלה סיירים. במקום אנדרטה לזכרו של סרן יחיאל אמסלם. מכאן תצפית יפה לעבר הרי אדום ממול ואל קניון נחל עתק. ירידה תלולה תוביל אותנו לתחילת הקטע הקניוני של הנחל. כדאי להשאיר את האופנים בצד וללכת מעט ברגל. לאחר כ- 100 מטר נזהה את "אצבע האלוהים" המפורסמת של נח עתק - או כפי שהגיאולוגים מכנים זאת צפנה - מין קימוט בשכבות הגיר הבונות את דופן הואדי. אחר משיכים לקטע המחייב ירידה בחבלים וסולמות. זו צריכה להיות חוויה אדירה לצלוח את הגבים האלה לאחר שיטפון גדול שימלא אותם. ניתן גם להמשיך בקניון הקצר המתחבר מצפון. (נדרש מאמץ מסוים ועזרה הדדית כדי להתגבר על המפל הראשון).
דרך הרכב ממשיכה מעל הקניון ממש על פי התהום ודוהרת כלפי מטה. בהמשך הערוץ מעט חולי ונדרש מאמץ כדי לרכב. בשוליים על קירות הסלע משתלשלים צלפים סחוסיים. נחלוף על פני ההתחברות של נחל עתק עם נחל רחם. בסמוך עץ שיטה גדול - מקום טוב למנוחה. טיפוס תלול לאוכף וממנו ירידה. האופציה הראשונה היא להמשיך לכביש הערבה והשניה מעניינת יותר היא לרכב 500 מטר בירידה ולפנות בשביל המוליך אותנו אל באר אורה הנטושה.

הירידה מהאוכף לכיוון באר-אורה, ברקע הרי אדום
הירידה מהאוכף לכיוון באר-אורה, ברקע הרי אדום
זהו מחזה מדהים של "עירה" מדברית הנמצאת בתהליך מתקדם של התפוררות. במקום פגשנו תמהוני אלים שמצא לו מקלט בחורבות. אין ספק שהמקום מחכה לאיש חלומות שיגאל את המקום משממונו. נרד בשדרת הדקלים ונמשיך בכביש הערבה הישן לאילת העובר מזרחית לכביש הערבה הנוכחי. כביש זה חולף על פני מטעי דקלים ומוליך אותנו הישר אל החוף הצפוני של אילת ואל המים הכחולים של מפרץ אילת (כ- 20 ק"מ רכיבה). אין טוב מלסיים טיול אופנים שכזה ברחצה במים הקרים של מפרץ אילת.

סוף המסלול - אופן אחר
סוף המסלול - אופן אחר

המסלול באדיבות "אופן אחר" מדרשת שדה בוקר.
 
 הרי אילת - נחל שלמה וקניון שחרות...
הרי אילת - נחל שלמה וקניון שחרות מסלול העובר בנופים מדהימים של סלעי גרניט ותצורות מעניינות באבן חול המזכירים מאד את מזרח סיני. להמשך
 מהר עוזיהו ל''עמק הנעלם'' דרך דקלי רחם ומצפה עמרם...
מהר עוזיהו ל''עמק הנעלם'' דרך דקלי רחם ומצפה עמרם מסלול אתגרי שבחלקו הראשון עובר לאורך שביל גמלים עתיק היורד לדקלי רחם והמשכו במצפה עמרם להמשך


לפורום טיולים
לכתיבת כתבה במדור זה...
לרשימת הכתבות של אופן אחר...
 לתצוגת פורום
מעלה סיירים
אימייל יישלח באופן אוטומטי למחבר
לדרוג הכתבה יש לבחור בין הר אחד לחמישה הרים
פצצה 5 4 3 2 1 חלש 
מספר מדרגים: 21    דרוג כללי: 3.21

––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש
אומניבייס בע"מ 2001 - 2021