הרים - אתר האופניים הגדול בישראל

טקסט הודעת פורום

3/9/2008 1:55:00 PM חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  איתן ברמן עם תוכן  הצלחת לבלבל אותי...
נושא: הצלחת לבלבל אותי... תאריך: 3/9/2008 1:55:00 PM
מחבר/ת: איתן ברמן

א. לא ברור על איזה דגם של איירון הורס אתה מדבר. 6061 הוא שם של מתכת שמאוד מקובלת בענף האופניים, כמעט אצל כל היצרנים.

ב. למיטב ידיעתי רוקהופר הוא שם של אופני ז"ק XC של ספשלייזד.

בכל מקרה, מיקום הרוכב ביחס לכידון לא אמור להשתנות כתלות בסוג המתלה האחורי, אלא כתלות בגיאומטריה של האופניים, בהתאם לייעוד העיקרי שלהם. יתכן הבדל באורך תומכות השרשרת, אבל זה לא אמור לתת לך תחושה של "ישיבה מקדימה".

לגבי המידה - האינדיקציה הראשונה (והיחידה שנותנים יצרני השלדות) היא אורך צינור הכסא. אם כשמוט האוכף נמצא בנקודה הגבוהה ביותר המותרת או מתחת לה רגלך מגיעה כמעט ישרה אל הפדל המצוי במצבו הנמוך ביותר.
הבעיה היא שניתן לפצות על סטיות מאוד גדולות בתחום הזה, ואני התחלתי להתעלם ממנו מכל וכל, ולבחון את אורך הצינור העליון (Top Tube בלעז או "ראמה" בירושלמית). ליו ניתן לפצות במיקום האוכף בתוך המסילות ובאורך גזע הכידון (STEP), אבל זה מוגבל בהרבה, ויש לזה גם השלכות משמעותיות ביותר על ההיגוי והשליטה במהירויות שונות.
המידה הבאה שאני בוחן היא גובה הציר המרכזי, והמידה שאחריה היא זוית הראש.
למרות שעל פי הגובה שלי אני נמצא ברוב הטבלאות בתחום מידה L, אצל רוב היצרנים העדפתי מידה M או S. האופניים שלי היום הם L, ודומים מאוד במידות שציינתי לאופני ז"ק S שהיו לי קודם.
דרך אגב, המיקום שלך ביחס לגלגלים מושפע מאוד גם מזוית צינור האוכף. ככל שהיא נמוכה יותר, תמוקם בעמדה אחורית יותר, נוחה יותר לירידות, פחות לעליות.

בקיצור, עזוב את המידה הלא חשובה של "אורך צינור האוכף" (Seat Tube), ואם אתה יכול למדוד באופניך הקודמים את הצינור העליון - זו תהיה האינדיקציה הבודדת הטובה ביותר. אם לא תתעצל ותמדוד גם את אורך תמוכות השרשרת, זוית הראש, זוית צינור האוכף ובסיס הגלגלים (שנגזר מכל הנ"ל), יהיה לך כיוון טוב מאוד לגבי הבדלי הגיאומטריה.

מקוה שעזרתי...

חזרה לפורום