הרים - אתר האופניים הגדול בישראל


טקסט הודעת פורום

9/18/2010 3:09:00 PM חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  איתן הדרי עם תוכן  יער שהם ויער קולה
נושא: יער שהם ויער קולה  תאריך: 9/18/2010 3:09:00 PM
מחבר/ת: איתן הדרי

לפני ערב כיפור נפגשו ארבע רוכבים ושתי רוכבות במושב גבעת כ"ח. משם יצאנו לרכיבה ביער שהם ומשם המשכנו ליער קולה. הרכיבה כללה טיפוסים, סינגלים, ירידות נהדרות, רכיבה בתוך יערות בקיצור קיבלנו זריקת מרץ לקראת יום הכיפורים.

פארק שהם – שטחו של הפארק כ-2000דונם. הפארק תחום בין כביש 444 במערב וכביש 6 במזרח, אזור תעשייה ברקת בצפון ועמק נחל בית עריף בדרום. קק"ל החלה בנטיעתו עוד בשנת 1987. הפארק מחולק לשתי יחידות נוף: בחלק הצפוני נטוע בעיקר יער מחטני ובחלק הדרומי מאזור גבעת הספלולים נטוע בעיקר בבוסתנים בניהם עצי זית ושקמים. המבנה והצומח ביער שהם יכול לשמש דוגמא כיצד ניתן לשמר ולפתח יער קהילתי אשר מהווה יחידה סביבתית שלמה והינו פסיפס משולב של יערות נטועים ומגוונים, שטחי צומח טבעי, התומך ומאפשר את פיתוחו של המגוון הביולוגי על כל רמותיו. בפארק ישנם ממצאים ארכיאולוגים חשובים וכן נקודת תצפית טובה מגבעת הספלולים.

יער קולה - נמצא בשולי השומרון, בין ראש העין לבין שמן. שמו של היער נגזר משמו של מבצר מהתקופה הצלבנית. הוא שוכן על דרך הים, בתפר בין מישור החוף לאזור השומרון, על צומת דרכים שהייתה בעבר מאוד אסטרטגית. מכאן שלל העדויות הפזורות בשטח כולו לחיים ענפיים. העיר המרכזית באזור, אנטיפטרוס, בין ראש העין לפתל תקווה של היום, שלטה על תוואי הסחורות שהגיעו מאפריקה ומצרים בדרכם לסוריה ואירופה. באזור פעלו תחנות לגביית מס ושירותי אירוח לסוחרים. במלחמת השחרור האזור היה חלק ממערך המוצבים של הלגיון הירדני. ב-10 ביולי 1948, במסגרת "מבצע דני" בערים הערביות רמלה ולוד ובכפרים שמצפון וממזרח ללוד, כבשו לוחמי חטיבת אלכסנדרוני כמה מכפרי האזור, בהם כפר קולה. תושבי הכפר נמלטו אבל חמישה ימים לאחר מכן נכבש הכפר על ידי הליגיון הערבי והביא למותם של 28 (כ"ח) לוחמי גדוד 32 של חטיבת אלכסנדרוני וארבעה לוחמי גדוד 33 של החטיבה, על פי נתוני הרישום בצה"ל, למרות שעל מצבת הזיכרון ביער חקוקים שמות של 31 נופלים. רק ב-18 ביולי 1948 נכבש הכפר סופית על ידי כוחות צה"ל ומבניו נהרסו. בשנת 1950 הוקמה במקום מעברת גבעת כ"ח, לזכר חייל חטיבת אלכסנדרוני שנפלו בקרב. המעברה הפכה למושה מאוחר יותר.חזרה לפורום