הרים - אתר האופניים הגדול בישראל

טקסט הודעת פורום

11/22/2010 10:58:00 AM חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  איתן ברמן עם תוכן  הסברים...
נושא: הסברים... תאריך: 11/22/2010 10:58:00 AM
מחבר/ת: איתן ברמן

ראשית - אני מתנצל. מסתבר שגם לי כבר יש דברים שהם "מובנים מאיליהם".

לפי הסדר:
XC הוא ראשי תבות של קרוס-קאנטרי, כלומר רכיבת שטח. היום הביטוי הזה מקובל לתיאור רכיבה בשבילים שאינם מאוד מאתגרים טכנית, או תחרויות שטח. בשני המקרים הדגש הוא על יכולת דיווש טובה לרוכב, ויעילות העברת כוח.

גרביטציה פירושו רכיבה במדרונות - גם בהקשר של תחרויות מדרונות (DownHill) וגם בהקשר של פרירייד, כלומר פעלולים שונים. באופניים כאלה חשובות יותר השליטה והאחיזה, ופחות יעילות הדיווש.

ישנן מספר שיטות לחיבור המתלה האחורי. SP פירושו ציר יחיד (Single-Pivot) וזהו המבנה הפשוט ביותר הקיים. יש לו יתרונות וחסרונות - כמו לכל שיטה אחרת. אחד היתרונות שלו הוא אמינות.

אני מסכים איתך לחלוטין בעניין רכיבת אופניים בכביש, אבל למעט מספר הגלגלים ושיטת ההנעה יש מעט מאוד משותף בין שני סוגי הספורט האלה.
ועדיין, רכיבת שטח יכולה להיות מהנה מאוד, וגם תורמת רבות לכושר.

אכן, האופניים האלה מוגדרים לרכיבה רגועה, דיווש לאורך זמן, טיולים וכדומה. הם חזקים מספיק בשביל לעמוד בתלאות לא מבוטלות, ומפנקים מספיק בכדי להשאיר לרוכב די כוח לטיול ארוך יחסית (כל אחד על פי כושרו).
המתלה שלהם, כאמור, אמין ויעיל יחסית בגיהוץ, אבל בדיווש באופניים ישנה תופעה הנקראת "בובינג" (bobbing) המתורגם ל"נידנוד" - זהו מצב שבו המתלה האחורי עולה ויורד בהתאם לתנועות הדיווש של הרוכב, ולא רק בתגובה לתואי הקרקע. מצב זה מבזבז אנרגיה יקרה בכיוונים לא רצויים (במקום לדחוף קדימה), ובמקרים קיצוניים ממש מפריע לדיווש ולשליטה.
בעוד שאני מאוד אוהב את האופניים של מונגוס באופן כללי, המתלה הזה בפשטותו מחייב בולם אחורי "חכם", כלומר בולם שיש בו מנגנון המקטין את אותו נידנוד. מנגנון כזה נקרא פלטפורמה יציבה, ולכל יצרני הבולמים ישנם דגמים בעלי תכונה זו.
הבולם המגיע עם האופניים איננו בעל תכונה זו. זהו בולם פשוט מאוד של חברת KS (KindShock) שיש לו סליל פלדה ומנגנון שיכוך שמן פשוט מאוד, ולדעתי מעט חלש מדי.
ניתן להחליף את הבולם לאחר, משוכלל יותר, ואז המתלה האחורי מתנהג היטב. לדעתי זה שידרוג הכרחי למי שרוצה לדווש עם האופניים האלה.
כמובן שמי שכמעט אינו מדווש אלא רוכב בירידות מהירות לא יסבול מן התופעה - אבל אז כדאי לו לקנות אופניים אחרים.

מלבד העניין הזה, השלדה חזקה וטובה, ובעלת גיאומטריה מתאימה למטרותיך. אם תוכל להחליף את הבבולם האחורי (זה לא עניין טריויאלי, ואפרט אם תרצה) לבעל פלטפורמה יציבה תוכל בהחלט להינות מהם.

מקווה שעזרתי.
אל תהסס לדרוש עוד הסברים :-)

חזרה לפורום