הרים - אתר האופניים הגדול בישראל


טקסט הודעת פורום

12/9/2010 1:39:00 AM חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  איתן הדרי עם תוכן  יריחו - ביקור בארמונות הורדוס
נושא: יריחו - ביקור בארמונות הורדוס תאריך: 12/9/2010 1:39:00 AM
מחבר/ת: איתן הדרי

אני יודע (לפי התגבות שאני מקבל) שרבים עוקבים פה אחרי טיולי. הפעם אקח אותכם לסיור קצר בעזרת מספר תמונות, לטיול של פעם בחיים. למקום שאין איש יוצא ואין בא ממנו איש. לטיול שנרקח במשך שבועות ארוכים ורבים עם צה"ל, על מנת שיאפשר לנו להגיע לשם. הדבר הצריך פתיחת ציר שהיה סגור במחסומים, ליווי צבאי כבד ובעיקר רצון טוב מצד גורמי הביטחון לאפשר טיול שכזה. ארמונות הורדוס ממוקמים בפאתי השכונה המערבית של העיר יריחו.
מדובר במתחם ענק ובו מספר ארמונות שיכולים רק להדגיש את חיי העושר והוללות שחי הורדוס וכל הסמוכים על שולחנו.
בערבית נקרא אתר זה "תלול אבו אל-עלאיק", פעם היה זה אחד המקומות המפוארים בכל ארץ יהודה, אך היום אפשר לראות רק שרידי מבנים. עבור כל מי שמתעניין בהיסטוריה יהודית ובארכיאולוגיה של ארץ-ישראל, זהו אחד מאתרי החובה לביקור. הארמונות נחפרו על ידי הארכיאולוג אהוד נצר בשנות השבעים והשמונים, וממצאי החפירות פורסמו בארבעה כרכים עבים שראו אור עד עתה. נצר סבור שגילה במקום בית כנסת שניתן לתארך לתקופת שלטונה של המלכה שלומציון אלכסנדרה (67-76 לפני הספירה). הארמונות הראשונים נבנו כאן ככל הנראה בתקופת שלטונו של הכוהן הגדול החשמונאי יוחנן הורקנוס (104-134 לפני הספירה). הארכיאולוגים זיהו שבעה שלבים בהתפתחות מתחם הארמונות החשמונאיים מאז היווסדו ועד להריסתו כתוצאה מרעידת אדמה שפקדה את האזור בשנת 31 לפני הספירה. הורדוס הגדול תרם תרומה נכבדה אף הוא להתפתחות הארמונות – הוא התחיל בכך שהטביע בבריכה שבארמון את גיסו, הכוהן הגדול אריסטובולוס ג´ (אחיו של אשתו מרים), ולאחר מכן בנה שלושה ארמונות נוספים באתר. הארמון שנבנה על ידי הורקנוס היה מבנה דו-קומתי ששטחו היה חמישים על שישים מטרים. בתוך המבנה היו בריכות, מגדל ואולם המעוטר בפרסקאות. הורקנוס גם בנה אמת מים שהובילה מים מוואדי קלט אל הגנים שבהם גידלו תמרים וצמח האפרסמון. בנו של הורקנוס, אלכסנדר ינאי (76-103 לפני הספירה), בנה אמת מים נוספת שהובילה מים ממעיינות נערן ואל-עוג´ה, חצב שתי בריכות גדולות נוספות, נטע גנים ובנה ארמון מבוצר חדש במקום הארמון שבנה אביו. אלמנתו של ינאי, שלומציון, הרחיבה את המתחם המלכותי ובנתה שני ארמונות "תאומים". נצר סבור כי הם נועדו לשני בניה ששררה ביניהם איבה תמידית – הורקנוס ב´ ואריסטובולוס ב´.
בראשית תקופת שלטונו של הורדוס הגדול המשיכו החשמונאים להשתמש בארמונותיהם. בסביבות שנת 35 בנה הורדוס את ארמונו הראשון מול מתחם הארמונות החשמונאי, על הגדה הדרומית של ואדי קלט. בתקופה זו נאלץ הורדוס להחכיר את מטעי האפרסמון ביריחו למלכת מצרים קליאופטרה, כיוון שזו שכנעה את מאהבה מרקוס אנטוניוס למסור לה אותם בגלל הרווחים העצומים שהביאו. בהתחלה רצתה קליאופטרה לשכנע את אנטוניוס, להוציא להורג את הורדוס ואת מלכוס המלך הנבטי כדי להשתלט על ארצותיהם. אולם מרקוס אנטוניוס סירב: "לפחות בעניין חלק מדרישותיה חזרה אל אנטוניוס צלילות דעתו, כי חשב לדבר תועבה להרוג שני אנשים ישרים ומלכים כה דגולים; אך הוא עשה דבר קרוב לזה בחומרתו. יש לציין כי אתר הארמונות אינו האתר הארכיאולוגי היחיד שראוי לבקר בו באזור יריחו.חזרה לפורום