הרים - אתר האופניים הגדול בישראל


טקסט הודעת פורום

8/19/2007 11:10:00 AM חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  יונתן K עם תוכן  הדוגמה שלך אינה רלוונטית, התייחס למידתיות בבקשה
נושא: הדוגמה שלך אינה רלוונטית, התייחס למידתיות בבקשה תאריך: 8/19/2007 11:10:00 AM
מחבר/ת: יונתן K

שלומי, הדוגמה שלך לא כל כך קשורה, מכיוון שרמזורים כן מגינים על בטיחותינו באופן מוחשי ולכן חוקי רמזורים הינם מידתיים. רכיבת אופניים, לעומת זאת אינה מסכנת את בטיחותינו באופן דומה ולכן חוק קסדות גורף אינו מידתי.

בכל חקיקה חייבים לשמור על עקרון המידתיות: עד כמה הסכנה ברורה ומידית עד כדי כך שהשלטון חייב להתערב ולשלול את זכות האזרח לקבוע עבור עצמו? קסדות לאופנועים, חגורות בטיחות לרכב ורמזורים מגנים עלינו מסכנות מאד מאד מוחשיות! קסדות אופניים אינן מגינות עלינו מסכנה כה מוחשית - אך ורק שיפור בתשתיות, מודעות הנהגים לרוכבי אופניים והעלאת מספר הרוכבים יגנו עלינו!

שלומי, התייחס בבקשה לנתונים: כמה אנשים נהרגו השנה כתוצאה מאי-ציות לרמזורים ותמרורים (רמז - מאות אנשים)?. ולעומת זאת, כמה אנשים נהרגו כתוצאה מרכיבה על המדרכה ללא קסדה (רמז - אפס!)?

אם נאבד את האיזון בין מוחשיות הסכנה לבין חירויות הפרט, אזי באמת נקבל כולנו קנסות על אי חבישת קסדה במקלחת, אי-שימוש בקרם הגנה וקנס על שימוש בקיסם שיניים בעל שני קצוות מחודדים... האם תסכים לשלם קנס כזה בטיעון ש"תמיד ניתן למצוא נגד עבור כל נושא"?

לכן החוק אינו, כפי שאתה טוען, "בא לקדם את תרבות הרכיבה בארץ למקום טוב יותר", אלא הוא רומס ברגל גסה את תרבות הרכיבה על ידי כך שהוא:

* מבטל את מגוון תת-קבוצות הרוכבים בכל שהוא אינו מבחין בין ילדים פזיזים המתפרצים לכביש לבין מבוגרים אחראיים הרוכבים תוך שימוש בשיקול דעת, ויוצר תקדים בחקיקה המגדירה את כל רוכבי האופניים כולם כקבוצה אחידה והומוגנית שיש לחוקק כלפיה חוקים גורפים.

* מרתיע רוכבים חדשים וארעיים ע"י איום בקנסות, ובכך מסכן את כלל הרוכבים ע"י
צמצום מספרם בדרכים (מוכח- למד מה קרה באוסטרליה לאחר חקיקת חוק קסדה גורף).

* יוצר אשליית בטיחות בקרב רוכבים כאילו קסדה עוזרת להגן מפגיעת רכב, בעוד שקסדת אופניים מגנה רק מנפילה עצמית במהירות של עד 20 קמ"ש (מוכח).

* מהווה תירוץ ריק להמשך עיכוב בניית תשתיות אופניים בתואנה שחוק קסדות גורף מהווה מהלך לטובת בטיחותם של הרוכבים - רלוונטי במיוחד לאווירה הצינית השולטת ברשות המחוקקת כיום - אותה ציניות אשר אפשרה את קבלת החוק החובבני הזה אשר נועד רק לקדם את גלעד ארדן ולהצדיק את תקציבי "בטרם" ו"אור ירוק".

מעבר לכך, הסכנה כאן היא לא רק לגבי תרבות הרכיבה. העובדה שחוק בזק רדוד וגורף שכזה התקבל בקריאה שלישית תוך שלושה חדשים תוך השתתפות פחות מרבע מליאה, ללא מחקרים מקדימים על נפגעי אופניים והתעלמות מתוצאות חקיקות ומחקרים שנעשו שמדינות אחרות,
מעידה על זילות מסוכנת בחקיקה, זלזול בזכויות הפרט ועל הדרדרות הרשות המחוקקת ושלטון החוק.


מצפה לקרוא את תגובתך.

- יונתן


חזרה לפורום