הרים - אתר האופניים הגדול בישראל

טקסט הודעת פורום

8/20/2007 1:24:00 PM חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  Mishel עם תוכן  תקראו את הדיון על חוק הקסדות בכנסת!
נושא: תקראו את הדיון על חוק הקסדות בכנסת! תאריך: 8/20/2007 1:24:00 PM
מחבר/ת: Mishel

הי ידידי
זה לא יאומן באיזה רמה התנהל הדיון על החוק בכנסת. במדינות אופניים מובהקות, בהן רוכבים פי עשרה מאשר אצלינו, (ומן הסתם אם קסדה באמת עוזרת הרי שכאן היא תציל הרבה יותר אנשים) התחבטו בנושא ארוכות, ברצינות מעוררת קינאה, והחליטו לבסוף שאין להטיל חובת חבישה גורפת. צירפתי למטה 2 קישורים לפרוטוקולי הישיבות מהכנסת. אחד מהם הוא ארוך, אני כבר מזהיר, אבל דווקא אותו ראוי לקרוא בתשומת לב.
לאלה שמתעצלים לקרוא אספר כמה דברים שהיו שם: בדיון בתאריך 2 ביולי הופיע מתן וילנאי, שהגיע עם עמדה נעולה לחלוטין על חובת חבישת קסדה בחוק, בשל מקרה שקרה לו. לדבריו הוא נפל מאופניו, ואלמלא הקסדה אולי לא היה כאן היום. אלא שמשום מה נעלם מהדיון אח"כ פרט מהותי: הח"כ המכובד, הגנרל בדימוס, מעיד על עצמו שהוא רוכב מדי שבת כמה עשרות קילומטרים בהרים, ושם הוא נפל, כלומר *מדובר ברכיבת שטח*!!
המידע הזה עבר לח"כים האדישים שנכחו בדיון ליד האוזן, נו טוב מה הם מבינים בזה בכלל, הרי מתן וילנאי אמר זאת, אדם רציני, אופניים זה אופניים, לא חשוב איפה, מזה משנה בעצם...
וכך, בגלל שמתן נפל בשטח (ששם ברור שקסדה חיונית) צריכים אנו, בשל חוק גורף ונטול מחשבה מעמיקה, לחבוש קסדה בעיר, בכל נסיעה מנהלתית של כמה דקות... יופי!
וכך מקרה מצער יחיד, שסוחט את בלוטות הרגש של שומעיו, הופך להיות טיעון במסכת הטיעונים בעד חוק קסדה גורף.
באותו דיון השתתפה גם ח"כ רונית (הבכיינית) תירוש. אין לי אלא להעצב על הרדידות, הבורות והשיטחיות שהפגינה הגברת. השאלות שהיא שואלת שם מעידות עד כמה אינה מבינה ומחוברת אל עניין הרכיבה, ונראה שכל הנושא ממש חדש לה! (גם התשובות שניתנו לה מעידות על שיטחיות וחוסר הבנה בסיסיים של המשיבים, תקראו כבר לבד). וזאת היא אחד מאלה שצריכים להחליט אח"כ על החוק... באחד המקומות היא עוד אומרת, תאמינו או לא (ואני מצטט): "אני תמהה על ההתנגדות להצעת החוק הזו, כי יש שכל ישר". מהן כל העובדות השוליות האלה שמלאים אותנו בהן, המעידות חד משמעית על ירידה משמעותית במספר הרוכבים במקומות שבהם כבר נחקק החוק הזה, לי יש את השכל הישר שלי! (לא עלה בדעת כבודה לנסות להתייחס למה שקורה מעבר לים, למה אצל אותן מדינות שאנו שואפים כל כך להידמות אליהן יש התנגדות לחוק, ושלכן אין בהן חובה גורפת?)
בדיון מאוחר יותר, מתאריך ה-18 ביולי, אומרת הגברת כך: "אחי מאושפז החל מאתמול בלילה בבית חולים משום שרכב על אופניים בתוך כתלי העיר תל אביב והוא בגיר, ומזל שהוא רכב עם קסדה, אז הוא רק שבר צלעות. (שימו לב לביטוי המקורי, ´כתלי העיר´, שטבעה הגברת. כנראה השאילה את הביטוי "כתלי ביה"ס" מעולם החינוך שלה לכל העיר, או שבמילים אחרות היא רואה בכל העיר בי"ס אחד גדול ושאותנו, תושביה, היא אמורה "לחנך". הערה שלי מ´). פגיעת ראש היא במרבית המקרים היא בלתי הפיכה. עם צלעות שבורות אפשר להתמודד – שלושה חודשים וזה יעבור, בעזרת השם.
הניסיון לעשות בידול בחוק והחלה של החוק, ייצא שכרה בהפסדה, בעיקר כשעושים הפרדה בין בגירים וילדים. בכובע או בקסדה החינוכית שלי אני אומרת שזה מודל רע מאוד, כשילד אומר: אבא לא, אז למה אני כן? לך תסביר לו: אתה קטן, ואתה לא אחראי, כלומר כל המסרים השליליים נביא בפניו כדי לתרץ, למה הוא חובש קסדה ואביו לא. אני חושבת שהדוגמה ההדדית הזו היא נכונה, ראויה, ראוי שההורים ילמדו מהילדים. המסר פה צריך להיות ברור לדורותיו, ואי אפשר לומר: עד גיל מסוים זה כך ואז זה אחרת. לכן אני אומרת שוב, שאפילו הצלנו נפש אחת הצלנו עולם מלא. צריך לחייב בחוק את נושא הקסדה. הטיעון היחיד ששמעתי, ובעיניי הוא לא שווה ערך אל מול ההצדקה של ההחלה הכללית, זה שזה ירתיע אי אילו אנשים מלצאת לרכיבה, כי לחבוש קסדה זה סיפור כביכול. אני תומכת בעמדתי המקורית ואעשה הכל כדי שהיא תעבור. אגב, נאחל החלמה מהירה לאחי, רפואה שלמה."
אז קרה שאחיך נפצע, גברת נכבדה, מה זה אומר על הכלל? כמה פציעות מסוג כזה קורות בתכלס? ומאיפה הביטחון שאלמלא קסדה זה היה נגמר ביותר מצלעות שבורות? העיקר שקסדה חינוכית יש לה לגברת, ובתור שכזאת היא הרי יודעת יותר טוב מכל המומחים איך לחנך...
לא נורא רבותי, יחי הפופוליזם הזול והמתלהם, שאינו מכיר בעובדות אמיתיות שנבדקו בשטח, המורות על פגיעה אנושה ביוממות לסוגיה בעקבות חקיקת חוק קסדות גורף. הגברת קיבלה במה, וסחטה עוד קצת את בלוטות הדמע של הנוכחים... אכן שיקול ראוי בהטלת חוק קסדות גורף!
ועוד דבר: החוק קודם ע"י עמותת בטרם, המקדמת הגברת בטיחות ילדים. (אצל ילדים אגב, יש הצדקה להמליץ על חבישת קסדה, בשל חוסר ניסיונם ונטייתם לנפילות עצמיות רבות שבהן הקסדה כן עוזרת, אבל בטח שלא חיוב בחוק מדינה!!). באורח מוזר, בשל איזה "מודל חינוכי" עלום (כנסו ללינקים שצירפתי, אין לי כוח לכתוב את זה כאן), הוחלט להחיל את החובה על כ-ו-ל-ם, תמיד ובכל מצב. אחרת, מה יגיד הילד שיראה מבוגר רוכב ללר קסדה?...
איך באמת הורה מסוגל להגיד לילדו לעשות משהו מבלי שגם הוא יעשה זאת כדוגמה? איך הורה מסוגל להשכיב את ילדו לישון והוא מעז להישאר ער?? איך באמת אפשר להסביר לילד "שהוא קטן ולא אחראי" (כדברי הגברת תירוש)? אז יש לי חדשות לבשר לגבירת: ניתן וצריך להסביר לילד שהוא אכן קטן ולא *מספיק* אחראי, כמו שאין נותנים לו לבצע פעולות מסוכנות אחרות משום גילו הצעיר. לכשיהיה גדול, ואחראי יותר משהוא כיום (מה לעשות, ילד בדרך כלל פחות אחראי ממבוגר), יוכל לעשות *בהדרגה* דברים שכיום אסור לו לעשותם. מה דעתך על האפשרות להסביר זאת לילדים? לא ילך? ניסית ולא הצלחת אצלך בבית? אצל אחרים זה דווקא כן הצליח.
הסמכות ההורית העלובה אליה הגיעה כיום החברה הישראלית, המלווה בכישלון קולוסאלי של מערכת החינוך (ישראל הידרדרה השנה למקום ה-34 ברמת תלמידיה), דחקה בכנסת הנכבדה לגייס את כ-ו-ל-נ-ו, בגירים בעלי שיקול דעת ואחריות, לצורך מתן דוגמא אישית לילדים, במין מוצא של יאוש, וזאת מבלי להתחשב בכל ההשלכות השליליות שיגרום החוק הגורף. תחי הדוגמא האישית!! מעניין שמשום מה, כשעיקרון הדוגמא האישית מגיע אל חברי הכנסת עצמם, הוא מתאייד ונעלם כלא היה...
שתהיו לי בריאים, עם או בלי קסדה,
מישל

www.knesset.gov.il/protocols/data/rtf/kalkala/2007-07-18-01.rtf

www.knesset.gov.il/protocols/data/rtf/kalkala/2007-07-02-05.rtf

חזרה לפורום