הרים - אתר האופניים הגדול בישראל


מסלול טיול


                                       
כתב: אודי רטי  
בתאריך: 16/10/2002   שעה: 00:48
דרוג:4.7
מירושלים למרכז שם המסלול
הטרמפיאדה של 'מירושלים למרכז'
היכנסו לטרמפיאדה אם ברצונכם לקבל הצעות לרכיבה במסלול זה.
  ,


לחץ כאן לכניסה\יציאה מהטרמפיאדה

הוסף טיול >>
מתקדמים  אורך המסלול: כ-90 ק  זמן: יום שלם רמה
מקורות מים עתיקות נוף מדהים מסלול לא מעגלי מאפיינים
פק''ל קפה      עונה: אביב מומלץ
מומלץ לעלות מת"א באוטובוס לירושלים ולרדת בכניסה לעיר בצומת שמתחת לתחנות הדלק לפנות צפונה לכיוון רמות ולעבור ולמדרכה השמאלית
המסלול מתחיל בצומת הכניסה לירושלים שפונה ממנה כביש לרמות
איך מגיעים
אורך המסלול כ-90 ק"מ תלוי ביעד הסופי. מומלץ לצאת מוקדם מאוד בבוקר כדי שיהיה אפשר לסיים באור יום בלי לוותר על עצירות מנוחה לאורך הדרך. אפשר לחתוך קטעים מהמסלול לרכיבות קצרות יותר ואפשר גם לנסות לרכוב אותו בליל ירח. מי שמעוניין באמת להתאמץ שירכב אותו הפוך מהמרכז לירושלים.
למתעניינים קצת יותר באתרים בדרך ישנו הסבר קצר על האתרים המסומנים בכוכבית בסוף המסלול מתחת לקו.
נרד מהצומת לכיוון רמות במדרכה השמאלית ומיד נראה מצד שמאל מגרש חניה שממנו יוצאת דרך עפר תלולה היורדת לכפר ליפתא*. בכפר הציורי והנטוש נעצור בעין ליפתא* שהוא מקום טבילה מועדף על חסידי ברסלב ונטבול בו טבילה צוננת לקראת המסלול הארוך שמחכה לנו. זה המקום גם לקפה ראשון של בוקר.נמשיך בשביל במורד הנחל (סימון ירוק) בין הבתים עד למפגש עם דרך עפר שעוברת מעל נחל שורק (סימון כחול) ובה נפנה שמאלה (מערבה). הדרך עוברת במדרון שמעל הנחל ובהמשך יורדת לנחל, במפגש עם נחל חלילים היורד ממבשרת ציון הסימון הופך לירוק. הדרך מתחברת לכביש שמוביל אל מוצא מתחת לכביש מס' 1. נעבור מתחת לכביש מס' 1 ולאחר 300 מ' נרד ימינה חזרה אל נחל שורק בדרך עפר העוברת בגדה השמאלית שלו (כשהפנים למורד הנחל). לאחר ק"מ הדרך מסומנת בשטח כדרך שירות של מקורות עד למאגר בית זית* (יבש בקיץ) והסכר, לאורך הדרך ניתן להבחין בשומֶרות* בגדה ממול, זהו הריכוז הגדול ביותר של שומרות בהרי ירושלים. נמשיך ברכיבה מהירה בשביל נוח עד לחניון שמתחת לעינות סטף* העליה לעינות סטף תלולה מאוד אז אופניים על הכתף ומטפסים. השביל מגיע לבריכה העליונה ומתחתיה וצפונה נמצאת הבריכה התחתונה (עין ביכורה). אפשר לפרוס פה את ערכת הקפה אך בדרך כלל המקום רועש וכדאי להסתפק בביקור קצר ולהמשיך.
מהבריכה העליונה נרכוב בכביש שמוביל לכביש 395 להדסה. עולים קצת לכיוון הכיכר ומצפון לכיכר ישנו שביל ירוק הממשיך דרך מטעי התפוחים לעין צובה* חלק מהשביל הוא דרך עפר נוחה וחלקו קשה לרכיבה. מעין צובה נעלה בשביל לכביש לכיוון הקיבוץ ומשמאלנו יתגלה תל צובה*, מומלץ לעלות לתצפית וסיור בתל למרות שלא ניתן לרכוב לשם, נקודת קפה מומלצת על גג בית המוכתר בתצפית על הנוף המדהים או אם מחפשים צל אז בתוך הבית בחלון המסורג מול הנוף. נרד מהתל ונמשיך בכביש החוצה את הקיבוץ ובצומת היציאה מהקיבוץ נפגוש בסימון שביל ישראל (כתום כחול לבן) על דרך עפר היורדת בתלילות לנחל כסלון ולעין לימון*. בעין לימון אפשר לאכול ארוחת צהרים קלה לנוח טיפה ולהמשיך.
מעין לימון נזרום עם נחל כסלון ושביל ישראל בדרך נוחה מאוד ובירידה מהנה עד ליער הקדושים* ומערת בני ברית*, נזהה את המקום על פי השילוט והחניון וגם ע"י שביל ישראל שעוזב את הנחל ומטפס בפניה חדה צפונה. אחרי ביקור במערה נמשיך עם השביל בנחל ובדרך נעבור בקשת אבנים המציינת את הכניסה ליער הקדושים. בסוף השביל נגיע לכביש המהיר, שער הגיא-בית שמש, נחצה אותו בזהירות לעבר המושב אשתאול.
נכנס למושב ונפנה מיד ימינה בכביש המקביל לכביש המהיר עד לבתים האחרונים ומשם בדרך העוברת מעל הכביש המהיר עד למסילת ציון. נחצה את מסילת ציון בכיוון הלולים (נמצאים בצד המערבי שלו) ונצא בדרך עפר עד המפגש עם דרך בורמה (סימון אדום) בפרסה שהיא עושה, אנחנו ניקח ימינה ונצא מהנחל. לאחר כ-700 מ' נגיע לערוץ, דרך בורמה ממשיכה מזרחה ואנו ניקח את השביל המתעקל בכיוון כללי לצפון מערב כ-1.2 ק"מ עד למפגש דרך עפר טובה (סימון שחור) ואז שמאלה 0.5 ק"מ עד לעין חילה, חניון נחמד למנוחה, מנוחה קצרה וממשיכים. דרך עפר יוצאת מהגדה המערבית של הערוץ בכיוון כללי צפון מערב ומתחברת לנחל נחשון ולאחר כ-2.5 ק"מ לכביש סוג ב' שיוביל אותנו ללטרון.
מלטרון ממשיכים בכביש לכפר בו-נון כ- 3.5 ק"מ ובברך שהכביש עושה נעזוב אותו ונעלה על דרך העפר השמאלית שיוצאת ממנו ומובילה אותנו ממערב למאגר עונתי איילון ונגיע למשמר איילון.
מכאן השבילים הם לא כ"כ מסודרים ועלולים להשתנות עקב עבודות באזור. אני רכבתי בכיוון כללי צפ'-צפ'-מע' עד למחלף לוד ומשם על הכביש לשדה התעופה והלאה לצ.הטייסים ולצ.מסובים
ומשם לתל אביב.
========================================================

ליפתא - כפר ערבי שננטש במלחמת השחרור ובו מעיין ניקבה, טרסות, בוסתנים, בתים ציוריים וכן בית בד. הכפר הוכרז כ"שמורת טבע עירונית" כדי לשמרו.
עין ליפתא – מעיין יפה בעל ניקבה באורך 60 מ' ובריכת איגום מלאה מים שבחורף מגיעים בה המים לעומק 1.5 מ' וכן תעלות השקיה שהוליכו את מי המעיין לטרסות במורד הנחל כדי להשקות את הבוסתנים.
שומרה – מבנה עגול או מרובע הבנוי אבן מקומית ותפקידו היה מגורים במטע כדי לשמור על היבול.
מאגר בית זית – סכר בטון גדול (100מ'x10מ') נבנה סוף שנות החמישים כדי להחדיר את המים לאקוויפר ההר אך כעבור זמן התברר שעכב המבנה הגיאולוגי באזור המים מזינים את את מעיינות בקעת הירדן שהיו בשלטון ירדני ולכן נבנה מיתקן שאיבה המחדיר את המים לאקוויפר ההר. לאחר מלחמת ששת הימים הופסקה השאיבה ובחורף נוצר אגם גדול המחזיק מים כמה חודשים.
סטף – כפר ערבי שננטש במלחמת העצמאות ובו מערכת יפה של שני מעיינות ניקבה , בריכות איגום ותעלות המוליכות מים אל מדריגות השלחין. כדאי להיכנס בבריכה התחתונה (עין ביכורה) דרך הניקבה למערה החצובה בגיר אשר המים המטפטפים מקירותיה זורמים בתעלות החצובות בקרקעיתה. באזור הנביעות התפתחו נטיפים קטנים.
עין צובה – מערכת תת-קרקעית של חדר ובו נביעות ומינהרה באורך 60 מ' המוליכה את המים להשקיית השדות. הירידה לחדר היא בסולם ברזל דרך פיר. הכניסה למערכת התת-קרקעית היא בתשלום סימלי.
תל צובה – שרידי הכפר הנטוש סובה שנכבש במלחמת השחרור ובמרכזו שרידים יפים של המיבצר הצלבני בלמונט (ההר היפה). צמוד למיבצר נמצא בית המוכתר , בית בעל כיפה וחלונות מסורגים, ומגגו נשקף נוף מדהים של הרי ירושלים. סביב לכפר שרידי בוסתנים ובהם תאנים, רימונים ושקדים.
עין לימון – מעיין ניקבה יפה בגדה הדרומית של הנחל אשר מימיו היו מוזרמים בעבר לבריכת אגירה גדולה אשר ניתן לראות את שרידיה, גודלה מעיד על ספיקה גדולה בהרבה מספיקתו כיום. היום מוזרמים המים לבריכה קטנה בעומק 1.5 מ'.
יער הקדושים – יער המכסה את ערוץ נחל כיסלון ומדרונותיו ניטע לזכר הקהילות היהודיות שהושמדו בשואה ומונצחות על לוחות זיכרון ביער.
מערת בני ברית – מערה טבעית החצובה בגיר שהורחבה למערה גדולה ומשמשת להתייחדות עם זכר קורבנות השואה.
תאור המסלול
ירושלים והסביבה איזור
מירושלים לתל אביב מקום
מבואות ירושליים (9) מפת ס"ש

יש לקרוא את תנאי השימוש לפני השימוש במערכת.

 
מירושלים למרכז
המלצות ודרוגים
 הוספת הצעה\ביקורת 
לגבי הקטע הסופי - הוא בעייתי מאת: שמואל
בתאריך: 14/4/2010   שעה: 21:38
הציון הוא שלושה הרים
הקטע האחרון לתל-אביב שאותו רוכבים על כביש 1 (אם הבנתי נכון) אז מדובר בכביש מהיר (כהגדרתו בחוק) והרכיבה עליו אסורה. רכבתי עליו הרבה עד שמישהו מהתנועה תפס אותי, קנס 250 ש"ח פלוס "גרירה" על חשבון הרוכב עד לישוב הקרוב. מומלץ לרכב סמוך לכביש אבל מאחורי הגדר ולא ממש על השוליים.

הירידה לכפר ליפתא מאת: אלחנן
בתאריך: 2/12/2006   שעה: 20:37
הציון הוא חמישה הרים
הירידה מכפר ליפתא למעיין היא אינה ירידה חלקה ומתאימה לאופניים. את רוב הירידה אל המעיין צריך לעשות כשהאופניים על הכתף. בתוך הכפר יש סבך וקשה להסתובב בו.
מתאים למי שמחפש להיות קצת לבד.

מעוניין לחלק את הטיול ליומיים מאת: אורן ברטוב
בתאריך: 1/7/2006   שעה: 22:35
הציון הוא חמישה הרים
האם למישהו יש הצעות לגבי מקום לינה במהלך המסלול או קרוב אליו?

מספר הערות והארות מאת: tal
בתאריך: 1/3/2005   שעה: 15:46
הציון הוא חמישה הרים
מסלול מצוין, ארוך מאד, לבעלי סיבולת. ניתן לבצע את הוריאציה הבאה על תואי המסלול-במקום לעלות לסטף עם האופניים על הכתף ניתן להמשיך כ3 ק"מ בנחל שורק, ואז לעלות בשביל השחור ואח"כ ירוק מימין לכיוון צובה. העליה ארוכה יותר, אולם פחות תלולה. אפשר לעצור בדרך בעין טייסים (פחות עמוס מהסטף), לחצות את הכביש לקיבוץ צובה ולהגיע לעין צובה ולמבצר דרך הקיבוץ. משם יש שביל (ירוק אם אינני טועה) היורד לכסלון דרך עין רפא ועין נקובא (מעיינות נוספים) ומגיע לעין לימון. משם עפ"י התאור.
הפנייה לכיוון מאגר משמר איילון היא ימינה (צפונה) ולא שמאלה. לרוצים דרך ארוכה באמת ניתן לפנות בשביל שמאלה, לטפס לכרמי יוסף ולעבור דרך תל גזר.

לפסיכים: מאת: צורי
בתאריך: 27/2/2005   שעה: 22:42
הציון הוא ארבעה הרים
לפסיכים באמת, מומלץ לעשות מסלול של ירושלים-ת"א-ירושלים, באותו היום. בשלושת ימי הכיפור האחרונים עשיתי את זה עם חרא, אבל ממש חרא של אופניים (אופניים מברזל, ששוקלות 19 קילו). צאו מוקדם בבוקר יום כיפור, תעשו מנוחה של שעתיים בת"א, וחזרו.

מסלול ממש חביב וקליל!!! מאת: עופר
בתאריך: 19/2/2005   שעה: 19:35
הציון הוא חמישה הרים
חברה המסלול מהמם במיוחד עין רפא, מאגר בית זית והסטף מומלת מאוד לאנשים עם כושר מעולה ומעלה
לסיכום מסלול יפה אבל קשה ברמה גבוה מאוד היות והוא מאוד ארוך

מסלול מומלץ, אחלה כתבה מאת: שחר
בתאריך: 20/1/2003   שעה: 10:55
הציון הוא חמישה הרים
יש אפשרות לרכוב מצומת נחשון דרך כרמי יוסף- רמלה - צומת בית דגן ומשם לתל אביב. זה מקצר את החלק האחרון של הטיול שבמילא כרוך בנסיעה על כביש.

אחלה מסלול!!!! מאת: sd
בתאריך: 28/10/2002   שעה: 19:48
הציון הוא חמישה הרים
אחללה

מפת ס"ש חרמון - למטיבי הלכת מאת: שי
בתאריך: 16/10/2002   שעה: 15:55
הציון הוא חמישה הרים
מפות ס"ש מבואות י-ם (9) וגוש דן וחוף פלשת (10) יתאימו יותר.

מסלול - קבצי המסלול
חשוב: אין הנהלת האתר אחראית לתכני המסלולים ולתכני הקבצים המצורפים!
בהורדת קבצים מהרשת מומלץ להשתמש בתוכנת אנטי וירוס!
 הוספת קובץ 
 
המפות במדור זה הופקו באמצעות טורבו CD 4.0.
התוכנה להכנת טיולי שטח
ובאדיבות

www.locationet.com


––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש
אומניבייס בע"מ 2001 - 2021