הרים - אתר האופניים הגדול בישראל

כתבות > מדור טור אישי
עד כמה החום משפיע על הרכיבה שלך?

   לא רוכב/ת ביולי אוגוסט!
   רוכב/ת בשעות הערב המאוחרות
   רק עם זריחת החמה
   החום לא עוצר אותי
 
 

אל תחפשו, כי פשוט אין. אבל אולי... לכבוד יום הכיפורים, כתבה ישנה עולה שוב.
מאת:  אלעד פלטין Power-Train לאתר של אלעד פלטין Power-Train
10/11/2002, 10:51
אופניים (לא) לכל פועל
                

   

 יום הכיפורים מתקרב מלפני 3 שנים ומה השתנה  
ב 16 בספטמבר 2002 יום שני, חל אם שכחתם יום כיפור (יסלחו לי שומרי המסורת שאינני זוכר את התאריך העברי). ערב יום כיפור, אנדרי, חברי לרכיבות השטח העלה הצעה מפתה : "מה קורה איתך מחר ?".
עניתי בשלל תירוצים שמבחינה עקרונית, אני לא אוהב לרכב בכיפור... "טוב, אם תתחרט, הפלאפון שלי פתוח בחג" הוא הציב לי נתיב הימלטות.
בבית הכנסת במושב, אמרתי שלום לכל הפנים המוכרים, שרואים מספר פעמים במהלך השנה (יום הזיכרון, שואה, שבועות, לוויות ועוד כמה טקסי אירועים ששכחתי...) הערב ירד והשקט מהכביש המהיר סיפר סיפורים של מדבר... "אז מחר בשש וחצי בצומת נחשון ?" אנדרי שאל מהעבר השני.
אנדרי הגיע עם אופני ההרים שלו (Scoot Team XTR דגם ישן ,יד שנייה) ואני על הכביש (טראק 2300 שנת 2001 – יד שנייה, כמובן). כך, במצב רוח של מדבר, עשינו את העלייה של הראל (...עלייה... הראל – נתון לויכוח), היה שקט. הציפורים צייצו והצרצרים צרצרו. בחלק מהקטעים מידי פעם החלפנו אופניים (אני "עובד חזק" על אנדרי לקראת "המהפיכה" לכיוון הכביש) והמשכנו אל צובה, משם חזרה, דרך כביש מספר 1 הריק, עם רוח גבית מצוינת על ממוצע שמעל 40 קמ"ש (בהתחלה לא הבנתי למה הרוכבים שמגיעים מתל אביב מתאמצים ברכיבה בעמידה). ככה עד לוד. אנדרי המשיך לביתו (אבא במשרה מלאה) ואני ב443 לכיוון מודיעין ומושבי הסביבה (קרובי משפחה וחברים, חלקם צמים, אחרים רואים סרטי די.וי.די). בשעות אחר הצהרים החלטתי לחזור, 443 היה עמוס ילדים לעייפה. בצומת שילת, הצטרף אליי רוכב אופניים, בנוי לעייפה, פועל מרומניה (כך הבנתי) על אופני כביש מקורטעות שעשו קולות של קומביין. הקצב היה בינוני, מילים לא החלפנו (לא שיכולנו), לא יודע למה, אבל החלטתי להעלות את הקצב... 35...40... הדופק עלה והרוכב מרומניה דבוק אליי כמו עלוקה, עושה עליי דרפטינג במרחק של חצי מטר מהגלגל האחורי, התחלתי להיעלב... 42...45...50..52 קמ"ש והוא, ממשיך לשבת. ניסיתי להתחמק, להשאיר אותו לבד נגד הרוח, אבל הוא, לאנס אמסטרונג הרומני, דבוק לגלגל האחורי. לאחר לא פחות ממספר דקות, הבנתי שאני לא יכול להמשיך יותר, סימנתי לפרטנר החדש שיחליף אותי, אבל הוא באקט לא מנומס של ניצחון, חלף על פניי, סימן שהניצחון כולו שלו, הסתובב וחזר חזרה למודיעין.
אני, נשארתי בעלבוני, בקצב בינוני אל עבר מוצאי החג.
במחשבה מפוכחת נראה כאילו הגיע לי. רוכב על אופני ברזל, מול רוכב על פאר האלומיניום של חברת טראק. ואולי, רק אולי, הרגיש אותו רוכב את מה שחלק מאיתנו מרגישים, כאשר אנו פוגשים את "רוכבי הקולנגו" (מן הסתם, אני עושה כאן בפירוש הכללה גורפת, אך הכוונה ברורה, נכון ?) - אופניים במחיר מינימום של כמה אלפי דולרים וצפונה שהקילומטר'ג המצטבר עליהם (בארץ) הוא ביחס הפוך למחירם.
בכתבה בערוץ 5, נראה יובל ברק (אלוף הנוער בטריאטלון) מתאמן על אופניים עם מערכות הילוכים בנות בערך 10 שנים. רוכב צעיר אחר - הפרטנר שלי לרכיבת כביש, בן 16 (צבר לא מעט גביעים), מתאמן גם הוא עם מערכות ישנות ודומות (דבר שלא מונע ממנו להשיג גביעים).
אז לאן אני מוביל את כל העניין ?
מדברים מהיום ועד מחר, על כך שצריך לעזור ולתמוך ברוכבים הצעירים, אך לא נראה שעושים הרבה.
אז אולי אתם (או אנחנו?) "רוכבי הקולנגו" תרימו כפפה לעזור.
זה משעשע לראות רוכב על אופניים שעולים יותר מ20 אלף שקל, עושה בממוצע 30-40 קילומטר בשבוע. זה פחות משעשע לראות אותם מתייצבים ליד אלופי הארץ בנוער, על קו הזינוק, כאשר האחרונים מחזיקים באופניים מברזל. אלן קולמן התרעם באחת מכתבותיו, על כך שאין עזרה ודחיפה מספקת של איגוד האופניים, או קהילת הרוכבים בכלל את הרוכבים הצעירים בענף. בכתבתו ("12 התובנות - הגירסה החדשה") קולמן כתב אודות הקהילה הסנובית של רוכבי האופניים, משתכנזת לבנבנה, מתבוססת בשפת ז'רגון מטומטמת.
לא מזמן התרעמתי לשמוע שרוכב בן 40, של '20 אלף שקל אופניים' מכר לצעיר בן 17, קסדה ולבוש רכיבה יד שנייה לא מתאים, ב 300 שקל, מה קרה ? לא יכולת לתת לו את זה בחינם ? (קסדה, מבחינה עקרונית, מומלץ לקנות חדשה בקופסה).
אחד מותיקי ענף האופניים בארץ, אמר לי כבר פעם :"ככל שמישהו מדבר יותר ונשמע כמבין גדול יותר באופניים, הוא רוכב פחות, מבין פחות ו... חלש בעליות". (שימו לב, האם השיחה נסובה אודות אימונים, או אודות חלקים יקרים וכדו').
בקריאה ביקורתית נוספת, לא נראה לי שהמסר עובר בצורה מלאה... קהילת האופניים בארץ היא קהילה סנובית, אפילו מעט אגוצנטרית כאשר מדובר בעזרה של מעבר לעוד פנימית בשעת צרה. רכיבה, הופכת "לעוד יציאה על הרכב 4*4 האופנתי" ולא משהו שהוא עיסוק ספורטיבי, בו כל אחד יכול לעסוק והכוונה לא רק מבחינה כלכלית, אלא מבחינה כלכלית ותרבותית. (ראה בנושא זה את הערותיו של אולמן).
רק לדוגמא, בפורום אופנים הבהבה הודעה במשך קרוב ליומיים, בקשר לבקשה לטרמפ לתחרות בסדום, והיא המשיכה להבהב, ללא שום תגובה מצד הגולשים כאשר בסדום היו רשומים למעלה מ 600 רוכבים !

מה שיפה כל כך בענפי הספורט (בכלל), שביסודו של דבר לאדם מאותו מין בן אותו מספר שנים, לא צריך להיות יתרון על אחד אחר, דומה לו. (חבל רק שזה בתיאוריה) אותו פועל מרומניה על אופני הברזל לימד אותי מה זה ספרינט ומה הם יתרונות הדרפטינג (חוכמולוג... בו נראה אותך בעליות של צובה). אבל כנראה שעם האופניים שלו הוא לא יכל להחזיק הרבה זמן מעמד בתחרות אמיתית (ואולי כן ?)

ישנם לא מעט חברות וחנויות אופניים שמאמצות רוכבים מקצועיים, אבל זאת רק מבחינת ציוד רכיבה ואופניים. (דרור פקץ' עומד להפוך בקרוב לרוכב הראשון 'מקבל משכורת' – "צעד קטן לרוכב, צעד גדול לענף האופניים" - בהצלחה).

קשה לעזור, לא פחות מכך - קשה לבקש עזרה...
יהיה יותר מנחמד לגלות שענף הרכיבה בישראל, איננה אופנה חולפת. אך בשביל זה יהיה צריך להשקיע ובעיקר בצעירים, לתגמל רוכבים שהשקיעו במשך כל העונה, ולוא דווקא 'הבריקו' בתחרות אחת או שתיים.

צניעות. זו תכונה חסרה מעט בענף. ראוי שישקיעו יותר בתכונה זו, במקום הכסף על אופני הקולנגו (יסלח לי – כבודו היבואן) ואת הכסף שנחסוך בעזרתה של הצניעות נוכל להשקיע בצעירים.

הטלפון של איגוד האופניים נמצא פה נדמה לי, באחד הקישורים (כנ"ל גם לגבי קבוצות רכיבה מקצועיות).

הערה: בגוף הכתבה נכתב בגוף זכר : "רוכבים", אך כמובן שהכוונה היא גם (ואולי אפילו יותר) ל"רוכבות".
 
 עשרה דברים שלא ידעתם על דרור פקץ'...
עשרה דברים שלא ידעתם על דרור פקץ' רוכבי העילית - הפנים שמתחת לקסדה והאנשים שמאחורי השמות המובילים להמשך
 אלן קולמן מציג: 12 התובנות - הגירסה החדשה....
אלן קולמן מציג: 12 התובנות - הגירסה החדשה. לכל ברי האור מביננו באהבה ובקלילוווווות להמשך


לכתיבת כתבה במדור זה...
לרשימת הכתבות של אלעד פלטין Power-Train...
 לתצוגת פורום
מה הקשר בין אופני קולנגו לפועל מרומניה?
אימייל יישלח באופן אוטומטי למחבר
 29/6/2003 :03:39 משתמש אנונימי  רומן עם תוכן  אהבתי את הכתבה ונתתי 5 ואני רוצה לצטט
 11/11/2002 :20:03 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  elad פ עם תוכן  מס-שמס
 11/11/2002 :19:24 משתמש אנונימי  יהודי עם תוכן  יום כיפור - י´ בתשרי
 11/11/2002 :19:54 משתמש אנונימי  ירון עם תוכן  כבודו יצום גם בשבילי!
 11/11/2002 :10:31 משתמש אנונימי  koroviev עם תוכן  יש להטיל מס
 11/11/2002 :19:41 משתמש אנונימי  ירון עם תוכן  הטלת מס
 10/11/2002 :22:01 משתמש אנונימי  אילן עם תוכן  במקום שבעלי תשובה עומדים...
 10/11/2002 :22:10 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  elad פ ללא תוכן  בפעם הבאה - תגובה כזאת - תמסגר לכתבה -תודה
 10/11/2002 :20:58 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  עומר כהן עם תוכן  יש גם את כל אלה שרק מתלוננים
 10/11/2002 :21:08 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  elad פ עם תוכן  אני אשתדל להבא פחות
 10/11/2002 :19:27 משתמש אנונימי  קובי ללא תוכן  מזדהה עם כל מילה. כל הכבוד על השותפות בהרהורים שרב


[ ]
לפרסום זה יש: 11 הודעות

לדרוג הכתבה יש לבחור בין הר אחד לחמישה הרים
פצצה 5 4 3 2 1 חלש 
מספר מדרגים: 83    דרוג כללי: 3.77

––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש
אומניבייס בע"מ 2001 - 2021